Matura 2020 wyjątkowo odbędzie się w czerwcu - wszystko z powodu pandemii COVID-19. Tegoroczna matura będzie nietypowa także z innego względu - w tym roku nie odbędą się egzaminy ustne. Zobacz terminy matur oraz zasady przeprowadzania egzaminu dojrzałości w czasie pandemii COVID-19.
Matury 2020 - terminy egzaminu dojrzałości
Matury 2020 rozpoczną się w całej Polsce w poniedziałek, 8 czerwca o godzinie 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym (po przerwie, 8 czerwca, rozpocznie się też matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym). We wtorek, 9 czerwca, odbędzie się matura z matematyki, a w środę, 10 czerwca, z języka angielskiego (po przerwie, 10 czerwca, rozpocznie się też matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym).
11 czerwca piszący rozpoczną czterodniową przerwę związaną z świętem Bożego Ciała. Od 15 czerwca odbywać się będą egzaminy na poziomie rozszerzonym, pierwsza będzie matematyka. Matura pisemna zakończy się 29 czerwca. Ostatniego dnia przewidziane są między innymi egzaminy z historii muzyki i z wiedzy o tańcu.
Maturzyści w 2020 roku muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym i do jednego na poziomie rozszerzonym.
Matura 2020 - bez egzaminów ustnych
Z powodu pandemii COVID-19 Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję od odwołaniu tegorocznych egzaminów ustnych. Do części ustnej będą mogły przystąpić osoby, które potrzebują wyniku egzaminu ustnego w rekrutacji na zagraniczną uczelnię (specjalny wniosek trzeba było złożyć do 25 maja).
Matura 2020 - wyniki
Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca. Wszyscy zdający w tym roku poznają swoje wyniki do 11 sierpnia. Maturzyści, którym nie uda się osiągnąć wymaganych do zdania 30% z jednego z obowiązkowych egzaminów, będą mieli możliwość napisania poprawienia wyniku. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki zostaną podane do 30 września.
Matura 2020 - długopisy, maseczki, kanapki - co trzeba ze sobą zabrać?
Maturzyści w tym roku nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. Każdy uczeń ma korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla czy kalkulatora. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu przyborów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja. Zdający nie mogą pożyczać przyborów, na przykład długopisów, od innych zdających.
Szkoła nie będzie zapewniała zdającym wody do picia. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą. Na terenie szkoły nie będzie można zapewnić dzieciom posiłków. Osoby, przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia, będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
Abiturienci, którzy przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek albo czekać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego testu danego dnia, jeżeli zapewniona zostanie do tego odpowiednia przestrzeń.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24