Maturzyści zmierzyli się w środę rano z językiem angielskim na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze egzaminacyjne z zadaniami na poziomie podstawowym, rozszerzonym oraz dwujęzycznym.
Od lat język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. 251 tysięcy tegorocznych abiturientów z liceów ogólnokształcących i techników, czyli 93 proc. z nich, zdawało angielski na poziomie podstawowym.
Po południu Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze z zadaniami egzaminacyjnymi.
W arkuszu egzaminacyjnym znalazło się dziewięć zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagranych tekstów, między innymi rozmów na temat różnych okoliczności - dotyczących sytuacji, gdy ma się urodziny 29 lutego, aplikowania na studia za granicą, pierwszej reklamy w telewizji brytyjskiej, a także informacji na temat wyboru odpowiedniego stroju na właściwą okazję oraz napadu na fast food w Nowym Orleanie.
Abiturienci musieli również rozwiązać zadania dotyczące zamieszczonych w teście tekstów i napisać pracę w formie e-maila do kolegi w Londynie.
Mieli w nim poinformować, że przebywają na rocznym stypendium w Szkocji i od niedawna wynajmują mieszkanie. Według wymagań egzaminacyjnych maturzyści mieli też napisać, w jaki sposób znaleźli to mieszkanie, dlaczego się na nie zdecydowali oraz jaką szkodę w nim wyrządzili. Mieli też przedstawić swoje obawy związane z tym, jak może zareagować właściciel mieszkania oraz poprosić kolegę o radę, co zrobić w tej sytuacji. Tekst powinien mieć od 80 do 130 słów.
Maturzyści za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów - za każde zadanie, zależnie od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów. Najwyżej punktowane były zadania otwarte.
Poziom rozszerzony i dwujęzyczny
Część maturzystów w środę przystąpiła także do pisemnego egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym, o godzinie 14. Taką chęć zadeklarowało aż 154,8 tys. abiturientów.
Tegoroczni abiturienci liceów i techników nie są jedynymi, którzy dziś zdają egzamin z angielskiego. Razem z nimi są również uczniowie z wcześniejszych roczników. Takich osób jest łącznie kilkanaście tysięcy w całym kraju.
Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut. Na poziomie rozszerzonym przewidziano 150 minut, a na dwujęzycznym - 180 minut.
Późnym popołudniem Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze z zadaniami egzaminacyjnymi na poziomie rozszerzonym oraz dwujęzycznym.
Minimum do uzyskania matury
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służy tylko przy rekrutacji na studia.
Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej, która przeprowadzona będzie od 3 do 19 czerwca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki części pisemnej 20 sierpnia, a ustnej 20-21 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
Wyniki matur ogłoszone zostaną 4 lipca.
Autor: asty,js/adso,now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24