Marszałkowska otwarta w obu kierunkach. Ewakuowani mieszkańcy nie wrócą na noc do domów

Ulica zapadała sie godzina po godzinie
Ulica zapadała sie godzina po godzinie
tvn24
Ewakuowano mieszkańców pobliskich budynkówtvn24

Na budowie II linii metra doszło do awarii, w wyniku której woda podmyła ulice w centrum Warszawy. Ewakuowano mieszkańców okolicznych budynków. Wiadomo już, że nie ma szans, by wrócili na noc do mieszkań.

21:35

Ulica Marszałkowska jest już przejezdna w obu kierunkach. Około godziny 16 przywrócono ruch w stronę pl. Bankowego, wcześniej w przeciwnym kierunku. Tramwaje wróciły na jedną z głównych arterii miasta po 19.

Marszałkowska już otwartaTVN Warszawa
18:00

Sytuacja na miejscu awarii jest już opanowana. Wykonawca wciąż zmierza do ustabilizowania gruntu po osuwisku. Jak poinformował wcześniej rzecznik wykonawcy metra Mateusz Witczyński, w tym miejscu zakończyło się już wylewanie betonu. - Najprawdopodobniej jeszcze dziś w miejscu wypłukania gruntu rozpoczną się dodatkowe iniekcje wysokociśnieniowe - dodał.

Na miejscu zdarzenia pracują biegli z komisji, która ma ustalić przyczyny awarii. Analizy i wnioski będą znane za kilka dni.

Ziemia osunęła się okKontakt 24
17:38

Rzecznik stołecznej policji poinformował, że przy ewakuowanych budynkach wystawiono stałe, całodobowe posterunki policji i Straży Miejskiej. - Mieszkańcy nie muszą martwić się o swój dobytek - zapewnił asp. Mariusz Mrozek.

Osunięcie nie spowodowało strat materialnychKontakt 24
17:24

Dla ewakuowanych z okolicznych bloków zarezerwowano hotele, nie ma szans, by wrócili na noc do mieszkań. Jak poinformował rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, spośród ewakuowanych z okolicznych bloków mieszkańców 16 osób poprosiło o możliwość przenocowania w hotelu. Ponad 20 weszło do swoich mieszkań po najpotrzebniejsze rzeczy. Z kolei rzecznik wykonawcy metra Mateusz Witczyński powiedział, że firma zarezerwowała dla wszystkich ewakuowanych miejsca w stołecznych hotelach Metropol i MDM. - Poza noclegiem mieszkańcy mogą liczyć na vouchery na kolację i śniadanie - podał. Witczyński dodał, że lokatorzy ewakuowanych budynków, którzy chcieliby wejść do swoich mieszkań po niezbędne rzeczy albo chcą skorzystać z zakwaterowania w hotelach, powinni zgłosić się do punktu zarządzania kryzysowego na pl. Dąbrowskiego. Tam czekają też kierowcy, którzy pomagają chętnym dostać się do hotelu.

- Mieszkańcy będą mogli wrócić do domów po wykonaniu badań, które potwierdzą, że wykonane czynności stabilizujące grunt dały odpowiednie efekty - podkreślił rzecznik budowy metra.

Widok na osuwisko z najwyższych pięter wieżowcaKontakt 24
17:03

Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji asp. Mariusz Mrozek: Przejezdne są już ul. Kredytowa, pl. Dąbrowskiego i ul. Jasna. Wciąż zamknięte są ul. Rysia i Szkolna. Wcześniej przywrócono obustronny ruch kołowy na ul. Marszałkowskiej. Wciąż wstrzymany jest natomiast ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej. Jak powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, ruch tramwajowy zostanie przywrócony w piątek wieczorem, najpóźniej w sobotę rano. Bez przeszkód kursuje metro.

16:33

- Geologia tym razem nie odegrała tu żadnej roli - stwierdził w TVN24 Mirosław Rutkowski, geolog, rzecznik Państwowego Instytutu Geologicznego. - Taka awaria mogła się zdarzyć w każdym miejscu w kraju, niezależnie od budowy geologicznej - dodał.

"Geologia nie odegrała tu żadnej roli"
"Geologia nie odegrała tu żadnej roli"tvn24

- Jest to klasyczna awaria budowlana przy głębokim wykopie, kiedy naruszono jakiś element infrastruktury, w tym przypadku - wodociąg. Być może on sam się rozszczelnił - mówił geolog. Rutkowski porównał osuwisko do szkód górniczych na Górnym Śląsku. - To jest ten sam mechanizm - ocenił. Awarię na budowie drugiej linii metra Rutkowski ocenił jako "średnią", "niegroźną". - Nie powinna ona spowodować opóźnień w budowie - powiedział.

Pofałdowane warstwy geologiczne na stacji metra PowiśleMirosław Rutkowski
16:07

Ulica Marszałkowska została już w całości przywrócona do ruchu kołowego. Wciąż jednak nie kursują tamtędy tramwaje.

Wcześniej zapowiadano, że ruch tramwajów ma zostać przywrócony w piątek wieczorem lub w sobotę rano.

Wciąż jednak trudno jest przejść w okolicy osuwiskaPAP/Tomasz Gzell
15:53

Solidarna Polska składa wniosek do prokuratury "w związku z narażaniem bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy po kolejnej katastrofie budowlanej". "To już drugi raz w krótkim okresie czasu dochodzi do poważnej katastrofy budowlanej 
w związku z budową II linii metra w Warszawie. (...) Powyższe zdarzenie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osób tam zamieszkałych. Co więcej spowodowało dodatkowe poważnie problemy komunikacyjne oraz pociągnie za sobą znaczne koszty i opóźnienie budowy. (...) Kolejna już tragedia budowlana pokazuje, że nie mamy do czynienia z przypadkiem, ale wszystko wskazuje na to, że z brakiem profesjonalizmu, który skutkuje poważnymi szkodami w mieniu oraz zagrożeniem zdrowia i życia.

Należy wyjaśnić, czy przyczyna tej katastrofy leży u podstaw wadliwie zaprojektowanej inwestycji, czy też wynika z nieprawidłowego wykonania projektu. (...) Katastrofy budowlane zdarzają się zarówno w górnictwie jak i budownictwie. Zadaniem prokuratury w takich wypadkach jest ustalenie czy i kto dopuścił się zaniedbań, które doprowadziły do takiego skutku. W związku z tym prowadzenie śledztwa jest uzasadnione. Śledztwo pozwoli też na szczegółową analizę, czy grożą nam kolejne niebezpieczeństwa wynikające z nieudolnie prowadzonej inwestycji przez prezydent Warszawy."

Prace przy zabezpieczaniu osuwiskaPAP/Tomasz Gzell
15:31

Osunięcie nie spowodowało strat materialnych. Nikt też nie ucierpiał.

Ubytek ziemi uzupełniono mieszanką cementową, która "potrzebuje kilku godzin, żeby mogła związać i ustabilizować budynek" - poinformował wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Osunęło się okPAP/Tomasz Gzell
15:15

Na razie nie przywrócono jeszcze ruchu na drugiej część jezdni ul. Marszałkowskiej. Obecnie korki tworzą się na ulicach Królewskiej, Grzybowskiej i Kruczej.

14:42

Rzecznik wykonawcy metra Mateusz Witczyński powiedział, że to, czy prace na budowie metra mogły doprowadzić do przerwania wodociągu i spowodować osuwisko, będzie wyjaśniane. - Na razie nie wiadomo, jakie były tego przyczyny - powiedział Witczyński. Także wiceprezydent Warszawy mówił, że będzie wyjaśniane, czy osuwisko jest efektem awarii wodociągu, budowy geologicznej czy prac budowlanych na pobliskiej drugiej linii metra.

14:31

Mieszkań ewakuowanych osób pilnują policjanci i straż miejska. Mieszkańcy będą mogli do nich wejść w asyście służb.

Wcześniej z dwóch siedmiopiętrowych budynków - w tym jednego mieszkalnego - ewakuowano ok. 100 osób. Wiadomo już, że nie wrócą na noc do swoich mieszkań.

14:21

Osuwisko nie stanowi zagrożenia dla działania I linii metra - informował rzecznik wykonawcy metra Mateusz Witczyński. Wciąż nie wznowiono natomiast prac na budowie stacji Świętokrzyska. W okolicznych budynkach nadal odcięte są prąd, gaz i woda.

14:04

Geolodzy zaprzeczają, by przyczyny osuwiska miały związek z geologią, jak wskazywały wcześniej władze Warszawy.

Przekrój geologiczny budowy metrabudowametra.pl
Legenda
13:51

Ok. godz. 15 ruch ma wrócić także na drugą część jezdni. Z kolei tramwaje pojadą Marszałkowską w piątek wieczorem lub dopiero w sobotę.

13:33

Zachodnia jezdnia ul. Marszałkowskiej została otwarta. Jednak tylko dla samochodów.

13:12

Wiceprezydent miasta pytany czy może ono być efektem błędu ludzkiego, wiceprezydent przypomniał, że budowana w pobliżu stacja metra Świętokrzyska jest ogromnym placem budowy. - Ma wymiary kilkaset metrów długości, kilkadziesiąt metrów szerokości. Przy tak dużych placach budowy zmieniają się naprężenia i może dochodzić do podobnych zjawisk. Trudno mówić jednoznacznie czy jest to błąd. To będzie podlegało dalszym badaniom - powiedział. Poinformował, że z prowadzonego monitoringu wynika, że jeden z budynków po osunięciu się ziemi odchylił się o kilka milimetrów. - Budynki z natury rzeczy pracują. Na dzisiaj jest to kilka milimetrów, ale nie przekracza to norm, które są przewidywane dla tego budynku - powiedział.

13:04
"To raczej nie ma nic wspólnego z geologią"
"To raczej nie ma nic wspólnego z geologią"tvn24
12:53

Wiceprezydent miasta potwierdził, że mieszkańcy ewakuowanych budynków nie wrócą na noc do domów, a służby pilnują ich dobytku w pozostawionych mieszkaniach. Jak powiedział Wojciechowicz na konferencji prasowej po spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego, dla ewakuowanych mieszkańców przygotowywane są miejsca w hotelach i miejskich placówkach. Zorganizowano także punkt informacyjny.

Ewakuowani mieszkańcy nie wrócą na noc do domów
Ewakuowani mieszkańcy nie wrócą na noc do domówtvn24
12:49

Nie, to raczej nie ma nic wspólnego z geologią ani z rozpoznaniem geologicznym. Jakby nie brzmiało to paskudnie, to banalna awaria związana z naruszeniem infrastruktury - skomentował wydarzenia w centrum Warszawy Mirosław Rutkowski, rzecznik Państwowego instytutu Geologicznego. - To się zdarza bardzo często - dodał.

12:28

W piątek ok. 15 dla ruchu otwarta ma być jezdnia wschodnia ul. Marszałkowskiej. Tramwaje tą trasą pojadą dziś wieczorem bądź jutro - przekazał wiceprezydent podczas konferencji prasowej. Poinformował też, że wyrwa osuwiska ma ok. 400 m3.

12:26

- To jest wynik najprawdopodobniej warunków geologicznych, które mamy w Warszawie. To osunięcie nastąpiło nawet nie na samej stacji - powiedział o awarii w centrum Warszawie i Jacek Wojciechowicz, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Wojciechowicz: To wynik warunków geologicznych
Wojciechowicz: To wynik warunków geologicznychtvn24
11:53

Roman Bugaj, rzecznik warszawskich wodociągów: - Nie mamy pełnych danych, skąd uszkodzenie. Instalacje zastępcze (do poszkodowanych budynków - red.) będą uruchamiane. Trwa analiza możliwości.

11:45

Wszystko wskazuje, że ewakuowani mieszkańcy nie wrócą na noc do swoich domów - informuje reporterka TVN24 z miejsca wypadku na budowie metra. Miasto zorganizuje dla nich noclegi w okolicznych hotelach.

Ewakuowani nie wrócą do domów na noc
Ewakuowani nie wrócą do domów na noctvn24 | Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP
11:38
Straż pożarna: dziura powiększa się
Straż pożarna: dziura powiększa siętvn24 | Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP
11:12

Straż pożarna zapewnia, że w rejonie awarii nie ma niebezpieczeństwa wybuchu. Obecnie nie ma potrzeby ewakuacji kolejnych mieszkańców, jednak takiej ewentualność nie jest wykluczana w przyszłości.

11:09

Dziura powstała w wyniku uszkodzenia wodociągu powiększyła się z 12 do 20 metrów. Jej głębokość wynosi zaś dwa metry.

11:00

Zobacz objazdy w Warszawie

Mapa utrudnień. Korki w rejonie awarii
Mapa utrudnień. Korki w rejonie awariitvn24
10:58
Geolog: Jak wypłynęła woda, to musiało się zapaść
Geolog: Jak wypłynęła woda, to musiało się zapaśćtvn24 | Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP
10:54

Wokół zagrożonych budynków wstrzykiwane są mieszanki betonowe.

10:45

Wykonawca: konstrukcja stacji nie została uszkodzona.

10:40
Wykonawca metra: Nie ma zagrożenia dla mieszkańców
Wykonawca metra: Nie ma zagrożenia dla mieszkańcówFoto: Grzegorz Jakubowski/PAP | wideo: tvn24
10:40
Wciąż zabezpieczany jest teren wokół awarii
Wciąż zabezpieczany jest teren wokół awariitvn24 | Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP
10:36

Rzecznik wykonawcy metra: Na razie nie wykluczamy winy naszej, ani innego czynnika.Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl

10:34

10:27
Ewakuowani mieszkańcy: Mieliśmy dwie minuty
Ewakuowani mieszkańcy: Mieliśmy dwie minuty tvn24
10:23
10:22

Według Witczyńskiego, na miejscu nadal może być wyczuwalny zapach gazu. - Wynika to z tego, że przerwane zostały instalacje gazowe, które były już zamknięte.

10:19

Z informacji służb wynika, że ok. godziny 7 rano, na ulicy powstała wyrwa ok. 10 metrów kwadratowych - podano na konferencji prasowej.

10:16

Konsorcjum nie podaje przyczyn awarii. Zapewnia jednak, że po wyjaśnieniu sprawy zostaną wyciągnięte konsekwencje.

10:15
10:13

- Ok. 4.00 znaleźliśmy przesączenia w okolicy budynków przy ulicy Szkolnej - powiedział rzecznik konsorcjum budującego metro Mateusz Witczyński. - Woda przesączająca się z wodociągi zaczęła podmywać część ulicy.

10:13

Jak poinformował rzecznik konsorcjum budującego metro Mateusz Witczyński, wodociągi i instalacje gazowe zostały natychmiast zamknięte. Obecnie nie ma żadnego zagrożenia.

Zalewają osuwisko betonem
Zalewają osuwisko betonemtvn24

W piątek w nocy pękł wodociąg przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Świętokrzyskiej. Ziemia w tym rejonie zaczęła się osuwać, w wyniku czego zapadła się część jezdni.

Zagrożonego rejonu ewakuowano ok. 100 osób.

Ruch w rejonie awarii - zarówno osobowy, jak i komunikacja miejska - został wstrzymany, a w jego terenie wprowadzono objazdy. Metro kursuje normalnie.

Wykonawca II linii metra - AGP Metro poinformował, że prowadzi prace zabezpieczające, a także analizy przyczyn zdarzenia. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNWARSZAWA.PL

Autor: nsz//kdj / Źródło: tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump podpisał rozkaz wysłania 1500 żołnierzy na granicę z Meksykiem, by przeciwdziałać "inwazji". Tym samym ich liczba już w najbliższych dniach wzrośnie tam do około 2200. Są wśród nich marines. Pentagon poinformował, że wojsko wyśle samoloty i śmigłowce, by wesprzeć deportacje imigrantów. Władze Meksyku, by przygotować się na napływ migrantów wydalanych z USA, rozpoczęły stawianie olbrzymich obozów namiotowych w mieście Ciudad Juarez - podał Reuters. Władze Meksyku twierdzą, że są przygotowane na możliwość masowej deportacji, ale niezależni komentatorzy mają co do tego wątpliwości.

"Bezprecedensowe" prace przy granicy z USA

"Bezprecedensowe" prace przy granicy z USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN

Prokuratura prowadzi dwa postępowania w sprawie rozbiórki XIX-wiecznego dworku na warszawskich Wyczółkach. Pierwsze dotyczy zniszczenia zabytku, a drugie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w związku z decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z XIX-wiecznego dworku zostały tylko fundamenty. Sprawie przygląda się prokuratura

Z XIX-wiecznego dworku zostały tylko fundamenty. Sprawie przygląda się prokuratura

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że prezydent USA Donald Trump zawiesił pracowników biur programów różnorodności, równości i integracji (DEI) w rządzie federalnym i wysłał ich na płatne urlopy.

Wszyscy federalni pracownicy biur równości i różnorodności wysłani do domów

Wszyscy federalni pracownicy biur równości i różnorodności wysłani do domów

Źródło:
PAP

Prezydent Panamy zapewnia, że nie obawia się inwazji wojsk amerykańskich. Jose Raul Mulino podkreślił, że przekazanie kontroli nad kanałem "nie było ustępstwem ani prezentem od Stanów Zjednoczonych" i zapewnił, że kanał "należy i będzie należał do Panamy".

"Bądźmy poważni". Prezydent Panamy nie obawia się inwazji USA

"Bądźmy poważni". Prezydent Panamy nie obawia się inwazji USA

Źródło:
PAP

1064 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Około tysiąca żołnierzy z Korei Północnej zginęło już w walkach z siłami ukraińskimi w obwodzie kurskim Rosji – poinformowała BBC, powołując się na zachodnich urzędników, którzy zastrzegli sobie anonimowość. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Żołnierze Kim Dzong Una masakrowani w walkach

Żołnierze Kim Dzong Una masakrowani w walkach

Źródło:
PAP

- Podstawowym elementem konkurencyjności jest energia. I Ameryka będzie miała i ma tanią energię, może mieć jeszcze tańszą - mówił poseł Polski 2050 Ryszard Petru w "Rozmowie Piaseckiego" w czwartek. Odniósł się w ten sposób do wystąpienia premiera Donalda Tuska w środę w Parlamencie Europejskim, gdzie mówił między innymi o potrzebie konkurencyjnych cen energii w Europie.

Petru: Tusk pokazał się jako realista

Petru: Tusk pokazał się jako realista

Źródło:
TVN24

Kalifornijscy strażacy rozpoczęli walkę z nowym pożarem w hrabstwie Los Angeles. Żywioł, nazwany Hughes Fire, wybuchł niedaleko zbiornika zaporowego Castaic Lake i w kilkanaście godzin zdążył zająć około 3750 hektarów terenu. Nakazy ewakuacji wydano dla co najmniej 31 tysięcy mieszkańców.

Kolejny pożar trawi część Kalifornii. Ponad 30 tysięcy ewakuowanych

Kolejny pożar trawi część Kalifornii. Ponad 30 tysięcy ewakuowanych

Źródło:
CNN, PAP

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump zagroził wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski udowadnia, że za salę dla "kandydata obywatelskiego" płaci biuro poselskie PiS. Z kolei Iga Świątek zagra dziś o finał Australian Open. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 23 stycznia.

Trump grozi Rosji, walka o finał Australian Open, faktura Nawrockiego

Trump grozi Rosji, walka o finał Australian Open, faktura Nawrockiego

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Był szefem sieci fast food, teraz będzie zajmował się Unią Europejską. Donald Trump nominował w środę Andrew Puzdera, na nowego ambasadora USA przy Wspólnocie. Prezydent chwali umiejętności Puzdera, który, jak mówi "wykona świetną robotę, reprezentując interesy naszego narodu w tym ważnym regionie". Trump wskazał też, kto pokieruje Secret Service

Kierował siecią fast foodów, teraz zajmie się relacjami z Unią Europejską. Nowi nominaci Trumpa

Kierował siecią fast foodów, teraz zajmie się relacjami z Unią Europejską. Nowi nominaci Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Brytyjski resort obrony informuje o wytropieniu przez marynarkę wojenną rosyjskiego okrętu szpiegowskiego w kanale La Manche. Minister obrony John Healey zapewnił, że Wielka Brytania będzie nadal eksponować szkodliwą działalność Putina i zwalczać rosyjską "flotę cieni", by zapobiec finansowaniu nielegalnej napaści na Ukrainę.

Wytropili rosyjski okręt szpiegowski w kanale La Manche

Wytropili rosyjski okręt szpiegowski w kanale La Manche

Źródło:
PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dziewięć godzin trwała walka strażaków z pożarem składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska (woj. łódzkie). W akcji brało udział 63 strażaków. - Działania się zakończyły. Strażacy będą jednak dozorować pogorzelisko, bo trudno powiedzieć, jak te substancje będą się zachowywać - przekazał oficer PSP w Radomsku.

Pożar niebezpiecznych odpadów. Akcja trwała dziewięć godzin

Pożar niebezpiecznych odpadów. Akcja trwała dziewięć godzin

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartek rano w centralnych i południowych regionach Polski zalega gęsta mgła. Miejscami widzialność wynosi poniżej 200 metrów. Obowiązują żółte alarmy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sprawdź szczegóły.

Siedem województw z ostrzeżeniami IMGW

Siedem województw z ostrzeżeniami IMGW

Źródło:
IMGW

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział w "Kropce nad i". - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski pokazał na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie fakturę za wynajęcie sali na spotkanie z Karolem Nawrockim, którą uregulowało biuro poselskie Czesława Hoca (PiS). - Oni się niczego nie nauczyli. Dlatego musimy zamknąć sprawę rozliczeń jak najszybciej - mówił Trzaskowski. Powiedział też, co zrobi pierwszego dnia prezydentury, gdy wygra wybory.

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Źródło:
TVN24, PAP

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, odnosząc się publikacji portalu Strefa edukacji na temat kontrowersji wokół jej wykształcenia, oświadczyła, że ma wykształcenie wyższe licencjackie. - Nie jestem magistrem i nigdy nie ubiegałam się o stanowiska tego wymagające - podkreśliła.

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Źródło:
PAP

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę, 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę, wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najbliższą niedzielę mamy największe wydarzenie filantropijne w Polsce, czyli finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To ogromna, ogólnonarodowa, znana dzisiaj na całym świecie akcja, którą produkujemy i relacjonujemy na żywo, dzięki czemu pomagamy w zbiórce pieniędzy - powiedziała Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN w trakcie dyskusji o dobroczynności w biznesie w ramach Polish Business Hub w Davos.

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje i pomagać

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje i pomagać

Źródło:
tvn24.pl