Macierewicz: wybory zostały sfałszowane

Aktualizacja:
Macierewicz: są dowody na sfałszowanie wyborów
Macierewicz: są dowody na sfałszowanie wyborów
Macierewicz uważa, że wybory zostały sfałszowane

Są dowody na sfałszowanie wyborów - stwierdził Antoni Macierewicz z PiS. - Ja sam dokładnie analizowałem protokoły z wyborów do sejmiku katowickiego. One są antydatowane i różnią się 130 tysiącami głosów. One zostały sfałszowane z pewnością - zapewnił.

00:26
00:25
00:02
23:47

Antoni Macierewicz z PiS uważa, że wybory zostały sfałszowane. - Dowody na sfałszowanie wyborów są. Ja sam dokładnie analizowałem protokoły z wyborów do sejmiku katowickiego. One są antydatowane i różnią się 130 tysiącami głosów. One zostały sfałszowane z pewnością. Dysponujemy oboma tymi protokołami, dysponujemy też wynikami wyborów całościowych i do poszczególnych okręgów. Cały mechanizm sfałszowania wyborów znamy i przekazaliśmy go do sądu - mówił w rozmowie z TVN24.

23:47

W II turze wyborów prezydenta Opola kandydat stowarzyszenia Opole na Tak Arkadiusz Wiśniewski uzyskał 68 proc. głosów, a kandydat komitetu Razem dla Opola Marcin Ociepa – 32 proc. - wynika z nieoficjalnych informacji po przeliczeniu głosów z 70 na 71 obwodów. Wiśniewski to b. wiceprezydent Opola, b. członek Platformy Obywatelskiej. Ociepa w ostatniej kadencji rady miasta był jej wiceprzewodniczącym.

23:45

Sędzia PKW Wiesław Kozielewicz poinformował w niedzielę wieczorem, że system informatyczny na razie funkcjonuje poprawnie. Według niego do systemu elektronicznego zostało wprowadzonych ponad 8 tys. protokołów na łączną liczbę ponad 13 tys. - Nie mamy sygnałów, by występowały usterki" - podkreślił Kozielewicz w wieczornej rozmowie z dziennikarzami. Oznacza to, że komisje będą podsumowywać wyniki II tury wyborów na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów z zastosowaniem systemu informatycznego.

23:26
23:05
22:44

Krzysztof Kosiński, poseł i rzecznik PSL wygrał wybory i zostanie prezydentem Ciechanowa.

22:36

25-letni Marek Materek wygrał drugą turę wyborów w Starachowicach - donosi nieoficjalnie serwis "Echo Dnia". Tym samym - najprawdopodobniej - został najmłodszym prezydentem w Polsce. Z wykształcenia politolog, bezpartyjny, startujący z własnego komitetu, choć z poparciem PSL i PiS, pokonał kandydata SLD Sylwestra Kwietnia.

22:27
W Łomży wygrywa kandydat PiS?
W Łomży wygrywa kandydat PiS?tvn24
22:25
22:10

Anna Hetman z PO wygrywa z dotychczasowym prezydentem Marianem Janeckim z Jastrzębskiej Wspólnoty w Jastrzębiu-Zdroju - donosi lokalny serwis jastrzebieonline.pl.

22:02

22:00

To jest dobra zapowiedź na przyszłość - dodaje prezes PiS. Jak podkreśla, w Polsce zbliża się zmiana.

22:00

Wielkie miasta to były miejsca, gdzie było nam trudno. Teraz widać postęp - mówi Jarosław Kaczyński.

21:55

35-letni Mariusz Chrzanowski z PiS wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Łomży. Jak informuje lokalny serwis 4lomza.pl, na podstawie cząstkowych wyników wyborów z 21 komisji wynika, że zyskał dwa razy większe poparcie niż Mieczysław Czerniawski z SLD, były działacz PZPR, dotychczasowy prezydent. W żadnej z tych komisji nie wygrał Czerniawski.

21:46

21:42

Na razie system działa poprawnie. Nie mamy informacji o żadnych problemach - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

21:33

- Dzisiaj zwycięzca jest tylko jeden. Nasza prezydent Gronkiewicz-Waltz. Zwyciężyła z klasą - powiedziała.

21:31

- To był szczególny wieczór, w którym dziś przeżywałam co innego niż wcześniej. Demokracja zwyciężyła. Ludzie poszli do wyborów, mimo że atmosfera była wyjątkowo zła. Cieszę się, że Polacy postawili na kompetencje, rzetelność - powiedziała Ewa Kopacz po ogłoszeniu wyników i zwycięstwie Hanny Gronkiewicz-Waltz.

21:28
Zobacz kto wygrał w największych polskich miastach
Zobacz kto wygrał w największych polskich miastachtvn24
21:25

Piotr Guział i Przemysław Wipler, jedni z przegranych pierwszej tury wyborów samorządowych w stolicy apelowali by głosować na Jacka Sasina. Wyborcy ich posłuchali. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNWARSZAWA.PL

21:23

21:20

Sądzę, że wygrałem autentycznością - mówi Jacek Jaśkowiak, który wygrał wybory w Poznaniu.

21:19

- Oczywiste jest, że nie chciałem przegrać. Ale wyniki trzeba uszanować - powiedział Grobelny.

21:18
"Dziękuję tym, którzy mi zaufali już po raz trzeci"
"Dziękuję tym, którzy mi zaufali już po raz trzeci"tvn24
21:18

Grobelny po przegranej: - Dzisiaj widzę, że Poznaniacy chcieli nowego rozwiązania.

21:17

- Nadal będzie patrzeć na ręce Hanny Gronkiewicz-Waltz - oświadczył Sasin.

21:17
21:14

- Nie było spacerku Gronkiewicz-Waltz, moja konkurentka musiała ostro walczyć - powiedział po ogłoszeniu wyników Jacek Sasin z PiS, były już kandydat na prezydenta Warszawy.

21:11

WIEMY, KTO WZIĄŁ SZEŚĆ DUŻYCH MIAST. ZOBACZ SONDAŻOWE WYNIKI IPSOS DLA TVN24

21:10
21:10
21:09

Kandydat PO Paweł Adamowicz wygrał w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenta Gdańska, zdobywając 59,4 proc. głosów. Jego konkurent, kandydat PiS Andrzej Jaworski dostał 40,6 proc. poparcia.

21:09

Obecny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, popierany przez komitet własny i PO, wygrał w niedzielę wybory na włodarza miasta. Z wynikiem 52,7 proc. pokonał Mirosławę Stachowiak-Różecką (PiS), która uzyskała 47,3 proc. - wynika z sondażu Ipsos.

21:07

W tych miastach (Warszawie, Poznaniu, Wrocław, Gdańsk - red.) wygrała PO. Ale w całym kraju wygrała demokracja - powiedziała po ogłoszeniu wyników premier Ewa Kopacz.

21:06

WYNIKI Z KATOWIC:

Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Piotr Uszok) Wynik: 69,7 proc. Andrzej Sośnierz (KW Prawo i Sprawiedliwość) Wynik: 30,3 proc.

21:05

W Krakowie bez zaskoczenia. Jacek Majchrowski (56 proc.) wygrywa z Markiem Lasotą z PiS (26,95 proc.).

21:04

Naprawdę jestem bardzo wzruszona. Jeśli te wyniki się potwierdzą, to będziemy z całym moim zespołem dalej rozwijać Warszawie, dynamicznie, korzystając z funduszy europejskich - mówi szczęśliwa Gronkiewicz-Waltz.

21:03

Chcę podziękować premier Kopacz, ponieważ cały czas mnie wspierała - mówi Gronkiewicz-Waltz po ogłoszeniu wyników.

21:01

Jacek Jaśkowiak z PO wygrywa z Ryszardem Grobelnym. Zdobywa 57,6 proc. Grobelny - 42,4 proc.

21:00

Hanna Gronkiewicz-Waltz (KW Platforma Obywatelska RP) Wynik: 56,8 proc. Wynik w I turze: 47,19 proc. Jacek Sasin (KW Prawo i Sprawiedliwość) Wynik: 43,2 proc. Wynik w I turze: 27,31 proc. Frekwencja w Warszawie: 41,6 proc.

20:45

Ruszył wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl. Program prowadzi Anita Werner. Wkrótce poznamy wyniki sondażowe wyborów prezydenckich z sześciu największych miast.

20:15

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godz. 17.30 wyniosła 32,33 proc. - poinformowało w niedzielę wieczorem wyborcze biuro prasowe Państwowej Komisji Wyborczej. Policja do godz. 14 odnotowała 139 incydentów. Najwyższą frekwencję odnotowano w woj. świętokrzyskim - 38,27; najniższą w woj. opolskim - 28,54. W miastach najwyższą frekwencję odnotowano w Olsztynie - 34,93; najniższą w Szczecinie - 20,19 proc. W Warszawie frekwencja wyniosła 33,77 proc. - to drugie z miast pod względem najwyższej frekwencji; w woj. mazowieckim - 34,70. Najwyższą frekwencję - 64,22 proc. odnotowano w gminie Godziszów (woj. lubelskie).

19:11

Jak podało wyborcze biuro prasowe, w Murowanej Goślinie k. Poznania na rzecz jednego z kandydatów agitowała przewodnicząca komisji. Komisarz wyborczy wykluczył ją z komisji.

W jednym z lokali wyborczych karty do głosowania nieostemplowane pieczęcią znajdowały się w innym pomieszczeniu niż siedziała komisja. - Na skutek interwencji właściwych komisarzy wyborczych wszystkie głosy ostemplowane jak i nieostemplowane znalazły się w miejscu, w którym urzęduje komisja - powiedział sędzia Dauter z PKW. Zaznaczył, że ten incydent nie miał wpływu na ważność głosowania. - Na ważność głosu wpływa karta do głosowania ostemplowana pieczęcią właściwej komisji wydana wyborcy - powiedział.

We wsi Wiewiórka (woj. podkarpackie) kobieta w wieku 86 lat po wyjściu z lokalu wyborczego zasłabła na szkolnym korytarzu i zmarła.

Według danych wyborczego biura prasowego, policja odnotowała także kilka zgłoszeń dotyczących agitacji podczas mszy w kościołach.

Wyborcze biuro prasowe podało, że w Grajewie (woj. podlaskie) dwóch mężczyzn proponowało 20 zł za oddanie głosu na jednego z kandydatów na burmistrza. Z kolei w Supraślu do głosowania na jednego z kandydatów namawiała klientów ekspedientka w sklepie.

W Michałowie (Podlaskie) rozdawano ulotki, by osoby nowo zameldowane nie szły na wybory, bo grozi za to odpowiedzialność karna. Sprawą zajęła się policja.

19:08

PKW podała frekwencję na godz. 17.30. Wyniosła ona 32,33 proc.

18:56

Z danych Centrum Operacyjnego Komendy Głównej Policji przesłanych do PKW wynika, że od godziny 00:00 w dniu 29 listopada 2014 do godziny 14:00 dziś, stwierdzono łącznie 139 incydentów związanych z procesem wyborczym, w tym:

- zerwanie, zniszczenie plakatów lub bannerów: 39

- naklejanie plakatów i wystawianie banerów:20

- roznoszenie ulotek i innych materiałów wyborczych: 15

- agitacja wyborcza: 57

- incydenty w lokalach wyborczych: 8

18:00

Do zamknięcia lokali wyborczych - o ile żadna obwodowa komisja wyborcza nie przedłuży głosowania - pozostały 3 godziny

17:57

Aby oddać ważny głos w II turze wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego z dwóch kandydatów. W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów.

WIĘCEJ

17:56

Cisza wyborcza trwa do godz. 21

17:44

Przed komisjami wyborczymi spotkać można ankieterów przeprowadzających badanie exit poll:

Badanie nie ominęło w Gdańsku Lecha Wałęsy

17:35

O godz. 20.45 zapraszamy na program specjalny na antenie TVN24. Podczas wieczoru wyborczego zaprezentujemy pierwsze sondażowe wyniki i komentarze zaproszonych do studia gości. Serwis specjalny także na portalu tvn24.pl.

17:31
Tak głosowali politycy
Tak głosowali politycytvn24
17:21

Wybieramy prezydentów 11 miast: Warszawy, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Katowic, Olsztyna, Opola, Poznania, Szczecina i Wrocławia.

Drugiej tury nie będzie w: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie i Toruniu.

15:22

PKW nie planuje konferencji prasowych w niedzielę

15:12

PKW poinformowała także o incydentach związanych z naruszeniem ciszy wyborczej. Stwierdzono w sumie 113 incydentów:

- zerwanie, zniszczenie plakatów lub bannerów - 34

- naklejanie plakatów i wystawianie banerów - 20

- roznoszenie ulotek i innych materiałów wyborczych - 14

- agitacja wyborcza - 39

- incydenty w lokalach wyborczych - 6

15:08
PKW: frekwencja do południa wyniosła 11,39 proc.
PKW: frekwencja do południa wyniosła 11,39 proc.tvn24
15:04

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godz. 12.00 wyniosła 11,39 proc. - poinformowała w niedzielę po południu PKW.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w PKW, najwyższa frekwencja była w woj. podkarpackim: 14,99 proc., najniższa w Dolnośląskiem - 9,27 proc.

W miastach najwyższa frekwencja była w Olsztynie - 11,97 proc., a najmniejsza w Szczecinie - 6,47 proc.

PKW podała frekwencję na podstawie danych otrzymanych od 12 508 obwodowych komisji wyborczych na ogólną liczbę 12 513 komisji obwodowych. Na godz. 12 liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 16 005 557, a karty do głosowania wydano 1 822 609 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 11,39 proc. - powiedział Dauter.

13:29

Z kolei w Gdańsku głosował były prezydent Lech Wałęsa

Lech Wałęsa oddał głos w wyborach samorządowych
Lech Wałęsa oddał głos w wyborach samorządowychtvn24
13:06

Swój głos w wyborach oddała już premier Ewa Kopacz, która wzięła udział w głosowaniu na prezydenta Radomia. Premier towarzyszyła rodzina z Radomia, m.in. jej matka.

Ewa Kopacz głosowała w Radomiu
Ewa Kopacz głosowała w Radomiutvn24
12:00

PKW poinformowała, że obecnie nie posiada danych dotyczących frekwencji

11:26

"Jak poinformowało Centrum Operacyjne Komendy Głównej Policji, od rozpoczęcia ciszy wyborczej (sobota, 29 listopada, godz. 00:00) do dziś, do godz. 06:00, komendy wojewódzkie policji na terenie całego kraju odnotowały łącznie 105 zdarzeń związanych z łamaniem ciszy wyborczej" - napisała w komunikacie PKW

11:16

Przypominamy, że od godz. 20.45 na antenie TVN24 rozpocznie się program specjalny. Podczas wieczoru wyborczego zaprezentujemy pierwsze sondażowe wyniki i komentarze zaproszonych do studia gości. Serwis specjalny także na portalu tvn24.pl

10:19

Bronisław Komorowski oddał głos w wyborach samorządowych w komisji wyborczej w warszawskim liceum im. Stefana Batorego. Towarzyszyła mu małżonka Anna Komorowska

Prezydent oddał głos
Prezydent oddał głostvn24
09:35

- Jeśli nic się nie stanie, to zbiorcze wyniki PKW mogłaby ogłosić w poniedziałek - oświadczyła sędzia Maria Grzelka z Państwowej Komisji Wyborczej

09:23
09:07

Według sędzi Marii Grzelki z PKW do godz. 21 w sobotę Komenda Główna Policji odnotowała niespełna 40 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej, która zaczęła się w piątek o północy. - Nie są to jakieś szczególne przypadki - powiedziała sędzia Grzelka. Według niej, to "typowe przypadki": zrywanie plakatów wyborczych, rozdawanie ulotek, agitowanie słowne. Np. w Michałowie (woj. podlaskie) rozdawano ulotki, by osoby nowo zameldowane nie szły na wybory, bo grozi to odpowiedzialność karna. Sprawą zajęła się policja

09:02

- W 890 gminach otwarto lokale wyborcze w II turze wyborów samorządowych, w których o wybór ubiega się 1774 kandydatów. Do głosowania uprawnionych jest ponad 16 mln osób - powiedziała w niedzielę dziennikarzom sędzia Maria Grzelka z Państwowej Komisji Wyborczej. - Nie mamy żadnych informacji, by były jakieś zakłócenia w tych lokalach - dodała sędzia Grzelka

08:23

Od niedzielnego ranka do Państwowej Komisji Wyborczej spływają z całego kraju informacje o otwarciu lokali wyborczych w II turze wyborów samorządowych - dowiedział się dziennikarz PAP dyżurujący w PKW. PKW na razie nie ma informacji o incydentach

08:04
07:47

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości np. dowód osobisty, paszport lub legitymację ze zdjęciem i adresem zamieszkania. Na podstawie dokumentu tożsamości członkowie komisji wydadzą wyborcy kartę do głosowania. Na karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej

07:32

W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów

Aby oddać ważny głos, należy postawić jeden znak X (lub krzyżyk) w kratce po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki" przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny

Głos będzie nieważny także wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X" lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. W kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można dokonywać żadnych korekt. Na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie poza kratkami

07:17

Pierwsze sondażowe wyniki z sześciu miast, gdzie odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich - Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Krakowa i Katowic - przedstawi w TVN24 Marcin Żebrowski.

07:14
Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl
Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pltvn24
07:13

Program specjalny w TVN24 poprowadzi Anita Werner, która rozmawiać będzie z zaproszonymi do studia gośćmi. Wśród nich m.in. Marek Sawicki, Paweł Poncyljusz, Michał Kamiński, Ryszard Kalisz, Tomasz Nałęcz czy Andrzej Urbański.

07:08

Od godz. 20.45 na antenie TVN24 rozpocznie się program specjalny. Podczas wieczoru wyborczego zaprezentujemy pierwsze sondażowe wyniki i komentarze zaproszonych do studia gości. Serwis specjalny także na portalu tvn24.pl.

07:02

Rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów samorządowych. Lokale wyborcze zostały otwarte

Głosowanie odbywa się w 846 gminach i w 44 miastach na prawach powiatu, w których żaden z kandydatów w pierwszym głosowaniu nie uzyskał ponad połowy głosów. Do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. Zwycięży ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Cisza wyborcza

Głosowanie w II turze wyborów samorządowych będzie trwało od 7 do 21. Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza, która obejmuje nie tylko 890 gmin, w których odbywa się głosowanie, ale także m.in. media o zasięgu ogólnopolskim.

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Po zakończeniu głosowania, po godz. 21, stacje telewizyjne, w tym TVN24, podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Badanie będzie dotyczyło wyboru prezydentów miast w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.

Po policzeniu głosów protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne lub miejskie.

Tym razem bez problemów?

Jak poinformowało w piątek PKW, system informatyczny jest sprawny, dzięki czemu liczenie głosów powinno przebiegać bez zakłóceń. PKW ma nadzieję, że zbiorcze wyniki II tury wyborów będą podane w poniedziałek.

Podczas liczenia głosów w pierwszej turze, która odbyła się 16 listopada, system informatyczny, mający wspomóc pracę komisji nie zadziałał prawidłowo. Awaria spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich.

PKW podjęła decyzję o zastosowaniu wyborczego systemu informatycznego także w II turze wyborów. W przypadku "niemożliwych do usunięcia" problemów komisje obwodowe i terytorialne mają niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzania protokołów i innych czynności związanych z obliczaniem wyników głosowania - takie wytyczne dla komisji PKW przyjęła w środowej uchwale.

W obu turach wyborów samorządowych łącznie wyłonionych zostanie blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Autor: ToL,kde,pk, nsz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl