- Wspominając bohaterstwo tych, którzy tutaj wylądowali, musimy przypomnieć bohaterstwo tych, którzy polegli w ciągu późniejszych lat walki o niepodległość. Także tych, którzy polegli pod Smoleńskiem - mówił w sobotę szef MON Antoni Macierewicz w Dębowcu (woj. śląskie). Upamiętniono tam 75. rocznicę pierwszego udanego zrzutu Cichociemnych. Na podstawie uchwały Sejmu, rok 2016 jest Rokiem Cichociemnych.
W śląskim Dębowcu odbyły się w sobotę uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszego udanego zrzutu Cichociemnych na tereny okupowane przez hitlerowskie Niemcy. W uroczystościach udział wziął szef MON Antoni Macierewicz, który podkreślił bohaterstwo Cichociemnych, a także wspomniał ofiary katastrofy smoleńskiej i bohaterstwo płk. Ryszarda Kuklińskiego. Rozpoczął od cytatu z hymnu Cichociemnych: "O Boże, skrusz ten miecz, co siekł nasz kraj, do wolnej Polski nam powrócić daj, by stał się źródłem polskiej siły nasz dom, nasz kraj". W tej pieśni - zaznaczył szef MON - zawarte jest "najbardziej poruszające wezwanie skierowane do każdego Polaka". - Ta pieśń oddaje marzenia, myśli, dążenia tych, którzy się nigdy nie poddali. Tych, którzy z bronią wyszli z Polski, by dalej walczyć o niepodległość, tych, którzy potem do niej powracali - mówił minister. Przywołując Cichociemnych, Macierewicz podkreślił fakt, że Polakom przyszło walczyć o niepodległość jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej - Po latach okupacji hitlerowskiej przyszło im się zmierzyć - i zmierzyli się skutecznie - z okupacją sowiecką, która była trudniejsza, bo często w tył głowy strzelał żołnierz ubrany w mundur, który przypominał mundur polski - mówił Macierewicz w Dębowcu.
"Polegli pod Smoleńskiem"
Minister zaznaczył, że tradycja niepodległościowa nie zawiera się tylko w walce zbrojnej. - Ona nie w mundurze się zawiera, nie w umiejętnościach bojowych, ale przede wszystkim zawiera się w duchu walki o niepodległość i w duchu przeciwstawiania się każdej trudności, jaka na drodze do niepodległości się piętrzy - ocenił szef MON. - Wspominając bohaterstwo tych, którzy tutaj wylądowali, musimy przypomnieć bohaterstwo tych, którzy polegli w ciągu późniejszych lat walki o niepodległość. Także tych, którzy polegli pod Smoleńskiem, bo oni też nieśli w sobie przekaz niepodległości Rzeczypospolitej. I ich pamięć jest kontynuacją pamięci tych, którzy wtedy, w nocy niemieckiej okupacji zdecydowali się, by orężem walczyć o niepodległość - zaznaczył. Minister wspomniał również postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, wyrażając nadzieję, że szybko zostanie awansowany na stopień generała. Macierewicz określił go jako dobry symbol "żołnierza polskiego, który się nigdy nie poddał".
Pierwszych trzech wylądowało pod Skoczowem
Po wielogodzinnym locie z Wielkiej Brytanii nad Niemcami w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. pod Skoczowem na Śląsku Cieszyńskim wylądowało trzech polskich spadochroniarzy - pierwsi w okupowanej Polsce cichociemni. Cichociemni, czyli żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich), wysyłani byli do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od końca 1943 r., z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami. W sumie w rekrutacji prowadzonej od lata 1940 do jesieni 1943 r. do służby w roli cichociemnych zgłosiło się 2413 oficerów i podoficerów Polskich Sił Zbrojnych. Ogółem przeszkolono 606 osób, a do przerzutu zakwalifikowano łącznie 579 żołnierzy i kurierów. Od 15 lutego 1941 r. do 26 grudnia 1944 r. zorganizowano 82 loty, w czasie których przerzucono do Polski 316 cichociemnych (jeden z nich skakał dwukrotnie), wśród których znalazła się jedna kobieta - Elżbieta Zawacka "Zo". W ramach wspomnianych zrzutów do kraju wysłano także 28 kurierów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu cichociemnych - żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych - patronami roku 2016. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby oddać hołd wszystkim Cichociemnym, którym należy się szacunek całego Narodu oraz przekazać pamięć o Nich kolejnym pokoleniom, ogłasza rok 2016 – Rokiem Cichociemnych" - głosi uchwała.
Autor: tmw//rzw / Źródło: TVN24, PAP