Jak rozpoznać łuszczycę? Objawy nie zawsze są oczywiste  

Źródło:
TVN24.pl
Z powodu niejasnych regulacji lekarze w Polsce nie wiedzą, jak wypisywać darmowe leki
Z powodu niejasnych regulacji lekarze w Polsce nie wiedzą, jak wypisywać darmowe lekiMarek Nowicki/Fakty TVN
wideo 2/4
Z powodu niejasnych regulacji lekarze w Polsce nie wiedzą, jak wypisywać darmowe lekiMarek Nowicki/Fakty TVN

29 października obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę - niezakaźną chorobę zapalną mediowaną immunologicznie, objawiającą się m.in. problemami skórnymi. O mitach związanych z tą dolegliwością, a także o jej mniej oczywistych objawach rozmawiamy z dermatologiem, prof. dr. hab. n. med. Łukaszem Matusiakiem. 

Łuszczyca dotyka nawet dwóch procent populacji Europy i Stanów Zjednoczonych. W Polsce odsetek cierpiących na nią osób jest nieco wyższy i wynosi trzy procent. Przewlekła i nawracająca dolegliwość objawia się przede wszystkim stanami zapalnymi skóry, manifestującymi się tworzeniem tzw. blaszek, które pokryte są nawarstwieniami srebrzystej łuski.

Czy łuszczyca to choroba zakaźna? Przyczyny choroby

Łuszczyca nie jest zakaźna. Nie może zostać przeniesiona przez takie zachowania, jak np. podanie ręki, pływanie w tym samym basenie, przebywanie w jednym pomieszczeniu z chorym, używanie tego samego ręcznika. Choroba ta nie jest też następstwem złej higieny.

- Ludzie boją się chorób, które pojawiają się na skórze, bo nie są zaznajomieni z ich specyfiką. Niektórzy sądzą, że wszystkie z nich mogą być zaraźliwe. Tak nie jest - podkreśla w rozmowie z TVN24.pl dermatolog, prof. dr hab. Łukasz Matusiak z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Łuszczyca z całą pewnością nie jest chorobą zakaźną. Ma ona przede wszystkim podłoże genetyczne.

Co może przyśpieszyć ujawnienie się choroby?

Czynnikami, które mogą przyśpieszyć ujawnienie się choroby u osób już do tego predysponowanych genetycznie, są w ocenie eksperta: infekcje, w tym przede wszystkim infekcje paciorkowcowe gardła, niektóre leki (np. sole litu, beta-blokery, antymalaryki) oraz czynniki stresowe. - Niektóre źródła podają, że chorobę mogą też zaostrzyć niesteroidowe leki przeciwzapalne, tak chętnie i powszechnie stosowane - dodaje prof. dr hab. Łukasz Matusiak. - Czasem żartobliwie mówię również, że łuszczyca "kwitnie" wtedy, kiedy jest "pielęgnowana" dużą ilością papierosów, alkoholu, stresu i brak snu. Tych czynników powinniśmy więc unikać.

ZOBACZ TEŻ: Atopowe zapalenie skóry. Choroba nie do wyleczenia, ale do kontrolowania

Łuszczyca - typowe objawy choroby

Czym objawia się łuszczyca? Ekspert tłumaczy, że "choroba polega na tym, że naciekowi zapalnemu w obrębie skóry właściwej towarzyszy skrócony do 3-4 dni proces dojrzewania naskórka, który w skórze zdrowej trwa zwykle 26-28 dni". - Skutkiem tych procesów jest występowanie na skórze wspomnianych wcześniej, charakterystycznych zmian: blaszek łuszczycowych, umiejscowionych symetrycznie w typowych miejscach, tzw. predylekcyjnych - wyjaśnia profesor Matusiak.

Jak zauważa ekspert, pod nazwą łuszczyca kryje się wiele podtypów choroby, które różnią się między sobą manifestacją kliniczną. Przy najczęstszej formie tej dolegliwości, czyli łuszczycy pospolitej, odmianie plackowatej, na ciele chorego pojawiają się wypukłe zmiany o rozmaitych kształtach, pokryte srebrzystą łuską, zlokalizowane przeważnie na łokciach, kolanach, w okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz na owłosionej skórze głowy. Istnieją jednak również inne, rzadziej występujące odmiany łuszczycy. Jak one się objawiają?

Mniej typowe objawy łuszczycy

Istnieje grupa pacjentów, u których - jak wyjaśnia ekspert - zmiany "zlokalizowane są w zupełnie innych miejscach niż u większości chorych, takich jak okolice fałdów skórnych, okolice pod pachami, piersiami czy w pachwinach lub w szparze międzypośladkowej - jest to łuszczyca odwrócona". Wśród rzadszych form choroby dermatolog wyróżnia także erytrodermię łuszczycową. - W tym przypadku dochodzi do stanu zapalnego całej skóry lub jej zdecydowanej większości, nie zaś wybranych fragmentów - dodaje prof. dr hab. Łukasz Matusiak.

- Mówiąc o mniej spotykanych formach łuszczycy, należy również wskazać na łuszczycę krostkową, która jest chorobą skóry nierzadko o ciężkim przebiegu. W tym przypadku oprócz blaszek łuszczycowych na ciele chorych mogą pojawiać się zmiany o charakterze krost - tłumaczy ekspert. Dodaje, że forma ta "może być uogólniona, czyli może obejmować niemal całą powierzchnię ciała czy jej większość, lub ograniczona do obszaru rąk pacjentów".

- Należy również wspomnieć o odmianach choroby, takich jak łuszczyca zadawniona bądź brudźcowa, które można określić jako odmiany łuszczycy zaniedbane i nieleczone przez pacjenta. Wówczas zmiany łuszczycowe są bardzo nasilone, grube, a czasami nawet sączące - podkreśla lekarz.

Łuszczycowe zapalenie stawów - jak rozpoznać ŁZS

Jako mniej oczywistą formę łuszczycy lekarz wskazuje również łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), w trakcie którego obok dolegliwości skórnych występują także stany zapalne stawów, manifestujące się ich bolesnością i obrzękiem. Jak stwierdza ekspert, dotyka ono około 1/3 chorych na łuszczycę. - W zależności od pacjenta, zajęte mogą nim zostać zarówno stawy duże (takie jak staw skokowy, barki, kolana), jak i stawy małe (szczególnie stawy rąk) czy stawy kręgosłupa.

Profesor Matusiak zaznacza, że objawy stawowe rozwijają się zwykle u chorych po 6-8 latach od wystąpienia pierwszych zmian skórnych. - W przypadku około 20 procent chorych z ŁZS sytuacja może być odwrotna: najpierw pojawiają się zmiany zapalne stawów, często dla diagnozujących je lekarzy o niejasnym podłożu, a dopiero później występują blaszki łuszczycowe pozwalające na postawienie trafnej diagnozy. Zaś u około 10 procent pacjentów objawy skórne i dolegliwości stawów zaczynają występować równocześnie.

Ekspert zwraca też uwagę, że "pacjenci z łuszczycą, a przede wszystkim z łuszczycowym zapaleniem stawów bardzo często borykają się też ze zmianami paznokciowymi". - Deformacja ta może objawiać się na kilka sposobów. Część problemów dotyczy macierzy paznokci, a część ich łożyska. Deformacje, które są najczęstsze, to: onycholiza, czyli odwarstwianie się płytki paznokciowej od jego łożyska, naparstkowanie, czyli powstanie drobnych wgłębień w płytce, przez co jej powierzchnia przypomina naparstek, oraz objaw określany mianem "kropli oleju", kiedy to pod paznokciem, na łożysku, powstają grudki łuszczycowe, które uciśnięte przez leżącą nad nimi płytkę paznokciową przybierają zabarwienie zbliżone do koloru kropli oleju silnikowego. Czasem może dojść też do całkowitej destrukcji paznokci.

"Łuszczyca to choroba całego organizmu"

- Pamiętajmy też o tym, że łuszczyca to nie tylko stan zapalny, który dotyka skóry, ale choroba całego organizmu - podsumowuje prof. dr hab. Łukasz Matusiak w rozmowie z TVN24.pl. - U pacjentów, zwłaszcza tych z ciężkim przebiegiem choroby, obserwuje się również skróconą średnią długość życia, nawet o kilka lat. Częściej zapadają oni na choroby sercowo-naczyniowe, mają problemy z wątrobą czy nerkami. Częściej doświadczają też zawałów czy udarów.

29 października obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę.

ZOBACZ TEŻ: Biologiczny opatrunek z niepotrzebnej skóry. Polscy naukowcy pracują nad nową metodą leczenia

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ARTFULLY PHOTOGRAPHER/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek z rolniczymi organizacjami związkowymi. Później na konferencji przekazał, iż "chyba wszyscy uwierzyliśmy wreszcie, że jesteśmy tak czy inaczej po jednej stronie". - Nie ściemniałem. Ja wiem, co jest w moim zasięgu, co jest możliwe. Myślę, że przynajmniej to zostało docenione przez moich rozmówców. Bardzo poważnie ich traktuję - oznajmił. Rolnicy po rozmowach wyrażali mieszane uczucia. Sygnalizowali, że jest "światełko w tunelu", jednak oznajmili też, że nie usłyszeli "żadnych konkretów".

Donald Tusk rozmawiał z rolnikami. "Nie ściemniałem. Wiem, co jest w moim zasięgu, co jest możliwe"

Donald Tusk rozmawiał z rolnikami. "Nie ściemniałem. Wiem, co jest w moim zasięgu, co jest możliwe"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) wypowiada 38 umów zawartych w 2023 na ponad 195 milionów złotych - poinformowała w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak wyjaśniła, ma to związek ze złożeniem nieprawdziwych oświadczeń finansowych.

Wypowiedzenie umów na blisko 200 milionów złotych. "Dalej sprawą zajmie się prokuratura"

Wypowiedzenie umów na blisko 200 milionów złotych. "Dalej sprawą zajmie się prokuratura"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski usłyszał zarzuty - podała prokurator Katarzyna Duda, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Krakowie. - Chodzi o niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę - wyjaśniła. Rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek przekazała komentarz Majchrowskiego: "prezydent uważa, że zarzuty, które są kierowane pod jego adresem, są absurdalne".

Prezydent Krakowa usłyszał zarzuty

Prezydent Krakowa usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

W sejmowych kuluarach o aferze wizowej dyskutowali dziś szef komisji śledczej badający tę sprawę, poseł KO Michał Szczerba oraz poseł PiS i były wiceminister w resorcie spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Nie zabrakło wzajemnych oskarżeń i apeli.

Konfrontacja posłów w sprawie afery wizowej. Wzajemne zarzuty, mowa o "wstydzie" i "ucieczce"

Konfrontacja posłów w sprawie afery wizowej. Wzajemne zarzuty, mowa o "wstydzie" i "ucieczce"

Źródło:
TVN24

Współpracownicy zmarłego w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego informują, że ani jeden karawan nie zgodził się na przewiezienie ciała opozycjonisty. "Próby wynajęcia są blokowane przez nieznane osoby" - powiadomiła jego rzeczniczka.

Pogrzeb Nawalnego. Współpracownicy informują o kolejnych problemach

Pogrzeb Nawalnego. Współpracownicy informują o kolejnych problemach

Źródło:
PAP, Reuters

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców spółki PGNiG Obrót Detaliczny - podano w komunikacie URE. Jednocześnie - jak przypomniano - do połowy roku 2024 obowiązują rozwiązania zamrażające ceny gazu dla klientów indywidualnych, co powoduje, że do tego czasu odbiorcy nie odczują zmiany na rachunkach.

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Premier wprowadził stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP, które mają obowiązywać do 31 maja 2024 roku - poinformowało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jak czytamy w komunikacie, "są one sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Źródło:
tvn24.pl

Co trzeci Polak obawia się, czy będzie w stanie regulować rachunki, a co drugi nie udźwignie niespodziewanego wydatku - wynika z badania "Consumer Signals" firmy Deloitte. 38 procent ankietowanych zadeklarowało brak pieniędzy na koniec miesiąca - to wzrost o 3 punkty procentowe wobec grudnia 2023 roku.

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

Źródło:
PAP

W środę w Ostródzie policja odnalazła zwłoki małżeństwa - 49-letniej kobiety i 57-letniego mężczyzny. Mieli rany kłute i cięte zadane ostrym narzędziem. Zatrzymano ich 27-letnią córkę. Został jej przedstawiony zarzut podwójnego zabójstwa.

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Córka usłyszała zarzut zabójstwa

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Córka usłyszała zarzut zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie 31-latka z Gruzji, który - jak wynika z ustaleń służb - przebywał w Polsce nielegalnie i pracował jako kierowca przewozu osób. Mężczyzna miał w telefonie zdjęcia podrobionych praw jazdy i paszportów, a w mieszkaniu kolejne dokumenty. Usłyszał 400 zarzutów.

Był w Polsce nielegalnie. Usłyszał 400 zarzutów

Był w Polsce nielegalnie. Usłyszał 400 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Teksas zmaga się z największym pożarem roślinności w swojej historii. Jak przekazali strażacy, żywioł został opanowany zaledwie w trzech procentach. Zginęła jedna osoba.

"Jej dom zniknął. Nie miała szans na to, żeby się wydostać"

"Jej dom zniknął. Nie miała szans na to, żeby się wydostać"

Źródło:
statesman.com, cbsaustin.com, CNN

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po tym, jak pięciolatka w spektrum autyzmu wyszła ze swojego domu w mieście Tampa na Florydzie, rodzina zgłosiła jej zaginięcie. Dziecko udało się odnaleźć po godzinie w bagnistym lesie. Biuro szeryfa udostępniło później nagranie pokazujące moment odnalezienia dziewczynki.

Szczęśliwy finał dramatycznej historii. Pięciolatka odnaleziona na bagnie

Szczęśliwy finał dramatycznej historii. Pięciolatka odnaleziona na bagnie

Źródło:
BBC, New York Post, ABC News, tvn24.pl

Zamaskowany mężczyzna wszedł w środę około południa do banku w Goczałkowicach-Zdroju, trzymając w ręce przedmiot przypominający broń. Gdy pracownica odmówiła wydania mu pieniędzy, uciekł. Nagrały go kamery monitoringu. Trzy godziny później wpadł w ręce policjantów.

Napadł na bank z bronią w ręku. "Napotkał sprzeciw pracownicy"

Napadł na bank z bronią w ręku. "Napotkał sprzeciw pracownicy"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska dokonała bardzo jasnej oceny zmian, dlatego zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze - powiedziała w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Jourova: KE dokonała bardzo jasnej oceny zmian. Zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze

Jourova: KE dokonała bardzo jasnej oceny zmian. Zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze

Źródło:
TVN24

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie z ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, skomentował sprawę. "Jest mi bardzo przykro, że przez moje zaniechanie i brak reakcji ucierpiało dobre imię zespołu. Wszystkich tych, których zaufanie zawiodłem - przepraszam" - napisał.

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słowa Władimira Putina o tym, że Rosja zbroi się i de facto przestawiła się na tryb wojenny, są prawdziwe - oświadczył w czwartek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z premier Łotwy w Warszawie. Jak mówił, nie tylko "agresywną retorykę", ale także decyzje, które prezydent Rosji zapowiedział w tym wystąpieniu "trzeba traktować śmiertelnie serio".

Putin wygłosił orędzie. Tusk: jego słowa trzeba traktować śmiertelnie serio

Putin wygłosił orędzie. Tusk: jego słowa trzeba traktować śmiertelnie serio

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wydała w czwartek pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatności z Funduszu Odbudowy, co otwiera drogę do wypłaty Polsce ponad sześciu miliardów euro z KPO. Poprzedni rząd nie zdołał sprowadzić ogromnych unijnych funduszy do naszego kraju. Dlaczego nie składał w tej sprawie wniosku? Reporter TVN24 pytał o to w Sejmie Waldemara Budę, byłego ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Pieniądze z KPO, brak wniosku rządu PiS i pytania do byłego ministra. "Czy pan mnie widzi?"

Pieniądze z KPO, brak wniosku rządu PiS i pytania do byłego ministra. "Czy pan mnie widzi?"

Źródło:
TVN24

Przegotowanie kranówki pomaga w pozbyciu się z niej mikroplastiku - informują chińscy naukowcy. Najskuteczniej proces ten przebiega w twardej wodzie, zawierającej wyższą zawartość węglanu wapnia.

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Źródło:
PAP
Wiceministra dla tvn24.pl: "Poprzedni rządzący sugerowali, że edukacja włączająca to ideologia"

Wiceministra dla tvn24.pl: "Poprzedni rządzący sugerowali, że edukacja włączająca to ideologia"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl

Europoseł z Solidarnej Polski Patryk Jaki od jakiegoś czasu powtarza w wywiadach, że został już wystawiony akt oskarżenia dla Krzysztofa Brejzy w sprawie afery fakturowej i że postawiono mu zarzuty. Natomiast poseł Brejza twierdzi, że Jaki rozpowszechnia kłamstwa. Sprawdziliśmy, kto ma rację.

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Spółka Barbora Polska kończy działalność w naszym kraju. Platforma zajmowała się dostawą artykułów spożywczych do domu w dużych miastach. Ostatnie dostawy zaplanowano do końca tego tygodnia.

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Źródło:
tvn24.pl
"Rzeź w Erbie”. Skazana para ma szansę na wolność

"Rzeź w Erbie”. Skazana para ma szansę na wolność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Do samego końca nie było pewne, czy Anya Taylor-Joy pojawia się w drugiej części "Diuny". W rozmowie z dziennikarzami reżyser Denis Villeneuve przyznał, że utrzymywano jej rolę w tajemnicy "w ramach eksperymentu".

"Diuna: Część druga". Występ Anyi Taylor-Joy do końca trzymano w tajemnicy. Reżyser wyjaśnia dlaczego

"Diuna: Część druga". Występ Anyi Taylor-Joy do końca trzymano w tajemnicy. Reżyser wyjaśnia dlaczego

Źródło:
Hollywood Reporter

Dziś premiera jednego z nowych wiosennych programów telewizji TVN. Do wygrania nawet pół miliona złotych. "The Traitors. Zdrajcy" w środę, 28 lutego, o godz. 21.35 na antenie TVN i w Playerze.  

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Źródło:
TVN, Variety"