Dwa szkielety żołnierzy na budowie apartamentowca. "Całkowicie się tego nie spodziewaliśmy"

Autor:
tm/ec
Źródło:
tvn24.pl
Z ziemi wydobyto hełm żołnierza Wehrmachtu
Z ziemi wydobyto hełm żołnierza WehrmachtuWUOZ w Lublinie
wideo 2/4
zolnierze

Podczas budowy apartamentowca w Lublinie odsłonięto ludzkie szczątki. Znaleziono przy nich guziki, części munduru, hełm i nieśmiertelnik. 

- Całkowicie się tego nie spodziewaliśmy. O odkryciu powiadomili nas archeolodzy, którzy sprawują nadzór nad inwestycją – mówi dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Podczas budowy apartamentowca przy ul. Spokojnej 10 w Lublinie, na terenie dawnego zespołu szkół odzieżowo-włókienniczych, odkryto dwa ludzkie szkielety. Wszystko wskazuje na to, że należą do żołnierzy Wehrmachtu. Prawdopodobnie z lipca 1944 roku, kiedy do miasta wkraczały oddziały radzieckie.

"Może uda się odczytać imię i nazwisko żołnierza"

Na szczątki trafiono podczas budowy apartamentowcaWUOZ w Lublinie

- Przy szczątkach zachowało się wiele elementów wyposażenia – guziki, hełm, części munduru, fragmenty indywidualnego wyposażenia wojskowego oraz przedmioty codziennego użytku – między innymi butelki. A także jeden nieśmiertelnik – wylicza konserwator.

Na razie szczątki leżą w ziemi. - Po tym, jak oczyścimy nieśmiertelnik, może uda się odczytać imię i nazwisko żołnierza. O odkryciu powiadomimy oczywiście niemiecką ambasadę. Zgodnie z procedurą o sprawie wie już policja i prokuratura – zaznacza dr Kopciowski.

Strop ziemnego obiektu

Przy jednym z żołnierzy znaleziono nieśmiertelnikWUOZ w Lublinie

Przy krawędzi skarpy odkryto również strop ziemnego obiektu, wstępnie zidentyfikowanego jako schron czy też stanowisko strzeleckie. Natrafiono też na pozostałości transzei, czyli elementu fortyfikacji. Z wykopu pozyskano sporo amunicji do broni strzeleckiej, co wskazuje, że z tego punktu prowadzony był intensywny ostrzał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Wstrzymaliśmy prace budowlane. W obawie, że na tym dotychczas nienaruszonym terenie, będą miały miejsce kolejne odkrycia. Archeolodzy przeprowadzą dodatkowe badania – podkreśla konserwator.

Odkrycia dokonano przy ulicy Spokojnej 10 w Lublinie

Autor:tm/ec

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości