Dziś prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, podczas swojego drugiego dnia wizyty w Polsce, odwiedzi tworzoną w Lublinie międzynarodową jednostkę wojskową: litewsko-ukraińsko-polską brygadę LITPOLUKRBRIG oraz spotka się z lokalną społecznością.
Na lotnisku Poroszenkę i jego małżonkę Marynę powitają przedstawiciele władz Lublina i regionu. Potem ukraiński prezydent uda się do sztabu powstającej w Lublinie międzynarodowej jednostki wojskowej, litewsko-ukraińsko-polskiej brygady LITPOLUKRBRIG.
W siedzibie dowództwa zaplanowano powitanie prezydenta Poroszenki według ceremoniału wojskowego, odegrane zostaną hymny Ukrainy i Polski. Podczas pobytu w jednostce prezydentowi towarzyszyć mają wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. Poroszenko obejrzy w sztabie brygady pomieszczenia przygotowane dla oficerów ukraińskich, którzy będą tam pracować. Obejrzy też sprzęt batalionu dowodzenia brygady, m.in. zautomatyzowany wóz dowodzenia, zestaw do łączności satelitarnej, ruchomy węzeł łączności i różnego typu radiostacje przenośne. - To nie jest brygada, która ma jechać na wojnę do Donbasu, ale brygada, w której armia ukraińska będzie mogła zdobywać doświadczenia przydatne dla kontynuowania procesu zbliżania z armiami NATO-wskimi – powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski.
Wielonarodowa brygada
Umowę o utworzeniu wspólnej brygady podpisali we wrześniu tego roku w Warszawie ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy.
Jednostka będzie wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE, a także w ramach doraźnych koalicji tworzonych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami zawartymi między państwami wystawiającymi siły.
Głównymi zadaniami brygady będą m.in.: współudział w międzynarodowym wysiłku utrzymania pokoju, zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i stworzenie podstaw do powołania na bazie brygady Grupy Bojowej UE. Inicjatywa powołania wielonarodowej brygady została wysunięta w 2007 r. W Lublinie funkcjonuje polska część dowództwa jednostki i batalion dowodzenia.
Ma do nich dołączyć po kilkunastu oficerów z Litwy i Ukrainy. Pododdziały wydzielane do brygady z poszczególnych państw pozostaną w miejscach stałej dyslokacji i podporządkowane będą dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji.
Dwie pikiety
Po wizycie w jednostce Poroszenko spotka się z przedstawicielami władz Lublina i województwa lubelskiego. Następnie zaplanowano spotkanie prezydenta Ukrainy ze społecznością lokalną Lublina i regionu w Centrum Kultury. Mają w nim uczestniczyć studenci ukraińscy i polscy, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej z regionu oraz instytucji i organizacji współpracujących z Ukrainą. Tam też zaplanowano wystąpienia prezydenta Poroszenki. Według szacunków urzędu miejskiego w Lublinie, na wszystkich uczelniach w tym mieście studiuje obecnie ok. trzech tysięcy osób. Podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Lublinie mają odbyć się dwie pikiety protestacyjne.
Według zgłoszeń do urzędu miejskiego jedna pod Urzędem Wojewódzkim i ma liczyć ok. 50 osób, a druga pod konsulatem Ukrainy i ma wziąć w niej udział ok. 15 osób. Organizowane są one przez środowiska sprzeciwiające się kultywowaniu "tradycji bandyckich organizacji OUN-UPA" i domagające się od ukraińskich władz "potępienia ukraińskiego nazizmu".
Autor: MAC\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mon.gov.pl