Tomasz Lis i Marcin Kącki otrzymali ex aequo tutuł "Dziennikarza Roku 2007". Jedną z nagród Grand Press, za najlepsze materiały dziennikarskie minionego roku otrzymali dziennikarze TVN Edyta Krześniak i Igor Miecik za reportaż telewizyjny "Przepraszam za głód i chłód". Portal tvn24.pl jako jedyne medium z internetu znalazł się w gronie nominowanych do nagrody.
Kącki jest dziennikarzem "Gazety Wyborczej Poznań". Do 2003 roku pracował w "Gazecie Poznańskiej" i "Expressie Poznańskim". Tomasz Lis był autorem programu publicystycznego "Co z tą Polską" w Polsacie. Do września 2007 roku był też członkiem zarządu Telewizji Polsat i szefem programu informacyjnego "Wydarzenia". Lis już raz otrzymał tytuł "Dziennikarza Roku - w 1999. Obecnie prowadzi program "Co z Polską?" w internecie.
Wśród najwyżej nominowanych do tytułu "Dziennikarza Roku" w 2007 roku znaleźli się: Tomasz Sianecki (TVN, TVN 24), Grzegorz Miecugow (TVN 24), Bogdan Rymanowski (TVN 24) oraz Adam Wajrak ("Gazeta Wyborcza").
Najlepsi Oprócz tytułu "Dziennikarz Roku" branżowy miesięcznik "Press" ogłosił też zwycięzców w ośmiu kategoriach: news, dziennikarstwo śledcze, publicystyka, wywiad, reportaż prasowy, radiowy, telewizyjny i dziennikarstwo specjalistyczne.
W kategorii news zwyciężyli Leszek Kraskowski, Michał Majewski i Paweł Reszka z „Dziennika”. Jury nagrodziło ich tekst „Zabójcze lekarstwo” ujawniający, że jeleniogórska Jelfa wprowadziła na rynek ampułki corhydronu, których część zamiast tego leku zawierała specyfik powodujący śmierć.
Laureat "Dziennikarza Roku" Marcin Kącki otrzymał również nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za artykuł "Praca za seks w Samoobronie". W tekście cztery działaczki ujawniają mechanizm zatrudniania kobiet w biurach Samoobrony w zamian za usługi seksualne dla szefów partii.
Edyta Krześniak i Igor Miecik z TVN-u otrzymali Grand Press za najlepszy reportaż telewizyjny. Nagrodzono ich za materiał "Przepraszam za głód i chłód". Reportaż został wyemitowany w programie "Uwaga!" TVN-u. Czeczenka Kamisa opowiada o śmierci swych trzech córek w Bieszczadach, podczas przeprawy do Europy.
Grand Press za najlepszy reportaż prasowy otrzymała Edyta Gietka z "Polityki". Dziennikarkę nagrodzono za tekst "Mały szuka nieba". Reportaż opowiada o codziennym życiu karłów w świecie tzw. longersów.
W kategorii reportaż radiowy zwyciężyła Alicja Grembowicz z Programu I Polskiego Radia za audycję "Snajper Louis", opowiadający o byłym żołnierzu z Wietnamu. Jego wspomnienia są przestrogą dla wszystkich, którzy nie rozumieją, że wojna zmienia duszę człowieka.
Po raz pierwszy w konkursie materiały internetowe Jak co roku w konkursie konkurowały teksty, audycje radiowe i telewizyjne. Po raz pierwszy również – materiały internetowe. Organizatorzy zastrzegli jednak, że akceptowane będą tylko teksty stricte dziennikarskie opublikowane na stronach profesjonalnych redakcji internetowych. Szczególnie w kategoriach news i publicystyka dziennikarstwo uprawiane w sieci ma szansę konkurowania z tradycyjnym.
Do nagród Grand Press zgłoszono w tym roku 660 prac. To rekordowa liczba w ponad dziesięcioletniej historii konkursu. Jury Grand Press nominowało do finału 55 prac, w tym cykl publikacji o finansowaniu fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego autorstwa Aleksandry Majdy (tvn24.pl) o tym, że ta instytucja dostawała pieniądze od Narodowego Banku Polskiego i była wspierana przez ukraińskiego biznesmena Wiktora Pinczuka.
Za profesjonalizm Tytuł Dziennikarza Roku to nagroda za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nominacje nadsyłały kolegia redakcyjne wszystkich polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych. Dziennikarzem Roku zostanie ten, któremu głosujące redakcje przyznały najwięcej punktów. Nagrodą jest czek równowartości 10 000 euro i statuetka Grand Press.
W poprzednich konkursach Dziennikarzami Roku zostali: Jacek Żakowski (1997), Monika Olejnik (1998), Tomasz Lis (1999), Kamil Durczok (2000), Waldemar Milewicz (2001), Janina Paradowska (2002), Anna Marszałek (2003), Marcin Pawłowski (2004), Justyna Pochanke (2005) oraz Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006).
Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio