Za zgodą na powierzenie Lidii Staroń stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich głosowało 45 senatorów, 51 było przeciwko, a trzech się wstrzymało. Senator niezależna, której kandydaturę na RPO wysunęło Prawo i Sprawiedliwość, nie zostanie zatem następczynią Adama Bodnara. Sprawdziliśmy, jak rozłożyły się głosy w Senacie.
Większość senacka nie wyraziła zgody na powołanie Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za powierzeniem jej tego stanowiska głosowało 45 senatorów, przeciwko - 51. Trzech senatorów wstrzymało się od głosu.
Lidię Staroń poparło 45 senatorów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, dwóch z nich wstrzymało się od głosu (Dorota Czudowska i Andrzej Pająk), jeden senator nie głosował (Janina Sagatowska).
Przeciwko Staroń głosowało wszystkich 42 senatorów klubu Koalicji Obywatelskiej, wszyscy trzej senatorowie koła Koalicja Polska-PSL (Ryszard Bober, Jan Filip Libicki i Michał Kamiński), jeden senator koła Polska 2050 (Jacek Bury), jeden senator niezrzeszony (Stanisław Gawłowski), dwóch senatorów Lewicy (Wojciech Konieczny i Gabriela Morawska-Stanecka) oraz dwóch z trzech senatorów niezależnych (Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz).
Sama Lidia Staroń, senator niezależna, wstrzymała się od głosu.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24