PiS przegrywa głosowanie w komisji. Projekt ustawy Lex pilot zawieszony do wysłuchania publicznego

lex pilot, media, telewizja
Projekt ustawy Lex pilot zawieszony do wysłuchania publicznego. Relacja Karoliny Wasilewskiej z Sejmu
Źródło: TVN24

Będzie wysłuchanie publiczne w sprawie Lex pilot. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegrali głosowanie w trakcie obrad sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Na komisji - wobec równej liczby głosów za i przeciw - zdecydował głos przewodniczącego. Jeżeli przepisy rządowego projektu wejdą w życie, operatorzy płatnej telewizji będą musieli obowiązkowo udostępniać, na pierwszych miejscach listy, jedynie pięć kanałów telewizji rządowej.

12 stycznia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej i przepisów wprowadzających ustawę Prawo komunikacji elektronicznej, zwanego Lex pilot. Podczas dyskusji złożono wnioski o dodatkowe skierowanie projektu ustawy do sejmowej komisji kultury i środków przekazu oraz wnioski o odrzucenie projektu ustawy w całości.

Wnioski te były głosowane 3 lutego. Oba zostały odrzucone. Projekt po tym trafił do prac w sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lex pilot. Nie tylko kolejność. Czego jeszcze chcą rządzący w ustawie? >>>

Będzie wysłuchanie publiczne Lex pilot

W trakcie poniedziałkowych obrad tej komisji jej szef Jan Grabiec (PO) poddał pod głosowanie wniosek formalny w sprawie podjęcia uchwały o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego w sprawie przepisów.

Głosowało wszystkich 18 członków komisji. "Za" zagłosowało dziewięciu posłów, przeciwko było dziewięciu innych. Wniosek na początku nie został przyjęty.

Po głosowaniu głos zabrał przedstawiciel biura legislacyjnego. - Wniosek o wysłuchanie publiczne jest wnioskiem o charakterze proceduralnym, w związku z tym, zgodnie z artykułem 163a ustęp drugi Regulaminu Sejmu, w przypadku głosowania nad takim wnioskiem równą liczbą głosów, rozstrzyga głos prowadzącego obrady, jeżeli nie wstrzymał się od głosu - przypomniał.

(...) 2. W przypadku zgłoszenia na posiedzeniu komisji wniosku w sprawie proceduralnej wniosek taki głosowany jest niezwłocznie. W przypadku uzyskania w głosowaniu nad wnioskiem równej liczby głosów, o przyjęciu albo o odrzuceniu uchwały w tej sprawie rozstrzyga głos prowadzącego obrady, jeżeli nie wstrzymał się on od głosu. (...)
Art. 163a. Uchwały Komisji, Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Po tym oświadczeniu Grabiec potwierdził, że był "za" przyjęciem wniosku, w związku z tym został on przyjęty.

Wysłuchanie publiczne odbędzie się 6 marca.

"Przepisy mają wejść w życie na chwile przed rozpoczęciem kampanii wyborczej"

Reporterka TVN24 Karolina Wasilewska pytała w Sejmie o zapisy ustawy, według których na pierwszych miejscach listy telewizyjnej udostępniane będzie jedynie pięć kanałów telewizji rządowej.

- Są to kanały telewizji publicznej, czyli telewizji, która jest podmiotem finansowanym ze środków publicznych i przez abonentów, w związku z powyższym chcielibyśmy, żeby wszyscy abonenci mieli pewność, że w każdym miejscu, gdziekolwiek będą oglądali, i z jakiej usługi korzystali, będą mieli łatwy dostęp do telewizji, za którą przecież wszyscy płacimy - przekonywał Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w KPRM.

Podsekretarz stanu w KPRM był pytany o Lex pilot: chcielibyśmy, żeby wszyscy abonenci mieli łatwy dostęp do telewizji, za którą wszyscy płacimy
Źródło: TVN24

O interesy kanałów lokalnych, które nie są telewizją publiczną, ubiega się między innymi Ewa Michalska, z fundacji Fundusz Telewizji Lokalnych. - W tej chwili jest tak, że bardzo dużo operatorów ustala sobie tę telewizję (publiczną - red.) na pierwszym kanale, bo to im też służy do komunikacji ze swoimi abonentami - powiedziała. - W bardzo wielu miejscach, nie mówię, że we wszystkich, te kanały są wręcz nie w pierwszej dziesiątce, bo u niektórych deklaruje się, że są na pierwszym kanale, a potem są ustawiane inne kanały - zwracała uwagę.

Lex pilot. Co z telewizjami lokalnymi, które nie są telewizją publiczną? Ewa Michalska z fundacji Fundusz Telewizji Lokalnych komentuje
Źródło: TVN24

Jan Grabiec zauważył z kolei, że "charakterystyczne jest to, że te przepisy mają wejść w życie na chwile przed rozpoczęciem kampanii wyborczej, że wtedy właśnie nasze domowe piloty mają zostać zaprogramowane zgodnie z wolą rządowej partii". - To coś niesamowitego. W trzydziestoleciu wolnej Polski były różne zakusy, jeśli chodzi o telewizję, ale nikt przynajmniej nie próbował programować ludziom pilotów - komentował.

Premier: wierzę, że w wyniku konsultacji będziemy w stanie wypracować optymalny model

W poniedziałek o projekt ustawy pytany był na konferencji w śląskich Bobrownikach premier Mateusz Morawiecki. - Wierzę, że w wyniku konsultacji odbywających się w ciągu najbliższych tygodni, będziemy w stanie wypracować optymalny model, najlepsze rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla jak największej liczby Polaków, obywateli, możliwie dla wszystkich, a z drugiej strony, nie będzie ingerujące w modele operacyjne i biznesowe poszczególnych nadawców - powiedział.

Lex pilot

Rządowy projekt wprowadza zmiany w obowiązującej zasadzie "must carry, must offer". Zgodnie z nią do tej pory na liście kanałów obowiązkowych oferowanych przez płatnych operatorów były kanały telewizji rządowej i stacje komercyjne, w tym np. TVN. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, z obowiązkowej listy kanały komercyjne wypadną.

Zostaną TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawią się TVP Info i TVP Kultura. Pięć stacji nadawanych przez TVP znajdzie się też na pierwszych pięciu przyciskach na pilotach.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: