Sejm za lex Czarnek. "Wstyd dla każdego posła i każdej posłanki, którzy dziś za tą ustawą podnieśli rękę"

Źródło:
TVN24, PAP
Dziemianowicz-Bąk: jest jeszcze szansa, żeby ten zły projekt zatrzymać
Dziemianowicz-Bąk: jest jeszcze szansa, żeby ten zły projekt zatrzymaćTVN24
wideo 2/13
Dziemianowicz-Bąk: jest jeszcze szansa, żeby ten zły projekt zatrzymaćTVN24

Lex Czarnek, pomimo sprzeciwu Senatu, zostało ponownie przyjęte przez Sejm. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) oceniła, że ustawa "betonuje polską szkołę". - Jest jeszcze szansa, żeby ten zły projekt zatrzymać. Ta szansa dziś należy do prezydenta Andrzeja Dudy - powiedziała. Adam Szłapka (KO) mówił, że głosowanie nad nowelą Prawa oświatowego "było wrzucone już na samym końcu głosowań". - Widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacją - ocenił.

Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie lex Czarnek, czyli nowelizacji Prawa oświatowego, która zwiększa władzę kuratorów. Głosowanie w tej sprawie niespodziewanie trafiło na środowe obrady. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Dziemianowicz-Bąk: jest jeszcze szansa, żeby ten zły projekt zatrzymać

Decyzję Sejmu komentowali tuż po głosowaniu między innymi politycy. Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - która wystąpiła na konferencji razem z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego - oceniła, że jest to "dzień hańby dla posłów i posłanek Zjednoczonej Prawicy".

- Przede wszystkim dzień hańby dla tych posłów i posłanek Zjednoczonej Prawicy, którzy sami wywodzą się ze środowisk nauczycielskich. Poparcie ustawy, która betonuje polską szkołę, która w gabinecie dyrektora ma posadzić usłużnego partii, kuratorowi i ministrowi edukacji człowieka zamiast dyrektora szkoły z prawdziwego zdarzenia, to jest wstyd dla każdego posła i każdej posłanki, którzy dziś za tą ustawą podnieśli rękę - mówiła. Wskazywała także, że ustawa "daje bezprecedensowe kompetencje kuratorom oświaty".

- Apelujemy w imieniu własnym, Lewicy, ugrupowań opozycyjnych, nauczycieli, ale także wszystkich rodziców i uczniów o prezydenckie weto. Jest jeszcze szansa, żeby ten zły projekt zatrzymać. Ta szansa dziś należy do prezydenta Andrzeja Dudy - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Dziemianowicz-Bąk: jest jeszcze szansa, żeby ten zły projekt zatrzymać
Dziemianowicz-Bąk: jest jeszcze szansa, żeby ten zły projekt zatrzymaćTVN24

Prezes ZNP: z obawami czekamy na kolejne dni w polskiej szkole

Zdaniem prezesa Związek Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza "jest to czarny dzień dla polskiej edukacji, dla rodziców, dla nauczycieli i dla uczniów". - Albowiem różnica między pięknymi słowami pana ministra (edukacji i nauki Przemysława Czarnka - red.) na temat uprawnień rodziców a zapisami tej ustawy jest taka sama, jak między ładem a Polskim Ładem - mówił.

- Z obawami czekamy na kolejne dni w polskiej szkole, uznając, że to, co dzieje się w sferze zapisów tej ustawy, naprawdę wywraca edukację do góry nogami - powiedział Broniarz.

Gawkowski: Jarosław Kaczyński tą ustawą chce wychowywać nowego Polaka

Krzysztof Gawkowski (Lewica) mówił, że jest "nie tyle zaskoczony, co oburzony" nagłym pojawieniem się ustawy podczas sejmowych prac.

- To, że wprowadza się późno, bez konsultacji ustawę, która ma indoktrynować polską szkołę, to jest po prostu pokaz takiej PiS-owskiej dominacji, chęci przejęcia nawet szkoły po to, żeby wprowadzać tam politykę - mówił poseł.

Jego zdaniem "Jarosław Kaczyński tą ustawą chce wychowywać nowego Polaka". - Nowego Polaka na krój Prawa i Sprawiedliwości - wskazywał. - Polaka, który będzie głosował na PiS, który będzie stałym wyborcą - ocenił, dodając, że "to jest przemyślana taktyka".

Gawkowski: pokaz takiej PiS-owskiej dominacji, chęci przejęcia nawet szkoły po to, żeby wprowadzać tam politykę
Gawkowski: pokaz takiej PiS-owskiej dominacji, chęci przejęcia nawet szkoły po to, żeby wprowadzać tam politykęTVN24

Lubnauer: ustawa jest oparta na fałszywych założeniach

Katarzyna Lubnauer (KO) mówiła, że ustawa "jest oparta na fałszywych założeniach". - Jest oparta na założeniu, że istniały jakiekolwiek skargi ze strony rodziców - wskazywała. Jak mówiła, Koalicja Obywatelska kontroluje kuratoria w Polsce w celu sprawdzenia, ile trafiło do nich skarg od rodziców dotyczących działania organizacji pozarządowych w szkołach.

Wcześniej dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka ustaliła, że w 6 z 16 województw przez ostatnie sześć lat rodzice ani razu nie poskarżyli się na działalność organizacji pozarządowych w szkołach. W innych częściach kraju zdarzało się to incydentalnie.

Czytaj więcej: Sprawdziliśmy w kuratoriach, ile było skarg. Lex Czarnek "to strzelanie z armaty do wróbla"

Lubnauer: ustawa jest oparta na fałszywych założeniach
Lubnauer: ustawa jest oparta na fałszywych założeniachTVN24

- My będziemy kontynuować te kontrole - zapewniła. - Pełny raport przedstawimy panu prezydentowi. Uważamy, że ważne jest, żeby wiedział, że lex Czarnek nie ma podstawy w wiedzy, ma podstawę tylko w ideologicznym zacietrzewieniu pana Czarnka - dodała. Zachęcała także, by apelować do prezydenta o weto.

Szłapka: widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacją

Adam Szłapka (KO) był pytany, czy jest zaskoczony nagłym pojawieniem się lex Czarnek na posiedzeniu. - To było wrzucone już na samym końcu głosowań, tak że widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacją - powiedział.

- Po tym blamażu z zeszłego tygodnia, z lex Kaczyński, teraz prezes (PiS – red.) po prostu chciał pokazać, że dalej panuje nad sytuacją. Ale tutaj widać, że każde pojedyncze glosowanie wymaga tak dużej pracy politycznej, tak dużo kosztów, tak dużo straszenia, haków, teczek i kupowania (głosów - red.), że myślę, że coraz mniej takich kontrowersyjnych ustaw będzie - ocenił. 

Jego zdaniem "ta ustawa oznacza likwidację w zasadzie normalnego systemu edukacji". - Teraz raczej będziemy mieli wtłaczanie w umysły młodych ludzi ideologii, propagandy - dodał Szłapka.

Szłapka: To było wrzucone już na samym końcu głosowań. Widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacją
Szłapka: To było wrzucone już na samym końcu głosowań. Widać, że chcieli cały Sejm zaskoczyć tą sytuacjąTVN24

Budka: PiS sobie sprawdził, że będzie miał większość i dorzucono to jedno głosowanie

Lider klubu KO Borys Budka mówił zaś, że "jak ktoś się boi wolności słowa, boi się tego, żeby szkoła mogła uczyć o świecie, a nie tylko indoktrynować, to wprowadza takie prawo". - Pan Czarnek jest najgorszym, co mogło spotkać polskie dzieciaki, polskich rodziców – dodał.

Odniósł się również do nagłego pojawienia się ustawy w harmonogramie głosowań Sejmu. - PiS sobie sprawdził, że będzie miał większość i w ostatniej chwili rzutem na taśmę dorzucono to jedno głosowanie - mówił lider KO.

Według niego "to jest psucie parlamentu, to jest psucie tego, jak powinna wyglądać praca, to jest takie elementarne tchórzostwo". - Oni nie chcą mieć debaty, oni nie chcą mieć wysłuchań publicznych. Oni po prostu chcą te wszystkie gnioty forsować właśnie w takim ekstraszybkim trybie - dodał.

Budka: jak ktoś się boi wolności słowa, to wprowadza takie prawo
Budka: jak ktoś się boi wolności słowa, to wprowadza takie prawoTVN24

Minister Czarnek: rzeczą naturalną jest, że po posiedzeniu komisji następuje głosowanie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekonywał po głosowaniu w Sejmie, że "to jest bardzo dobra ustawa".

Pytany o procedurę, w jakiej zajęto się tą ustawą, odpowiedział, że "to trzeba pytać panią marszałek Sejmu i prezydium Sejmu, które decyduje o tym, co jest głosowane na poszczególnych posiedzeniach". - Rzeczą naturalną jest, że po posiedzeniu komisji edukacji, nauki i młodzieży, jak po każdej komisji merytorycznej, która wypowiedziała się na temat stanowiska Senatu, następuje głosowanie. Tu nic dziwnego nie ma - przekonywał.

Minister mówił też, że jeśli prezydent podpisze ustawę, "to radykalnie rozszerzą się uprawnienia rodziców, jeśli chodzi o kontrolowanie tego, które organizacje pozarządowe wchodzą do szkoły". Pytany o krytykę ustawy ze strony opozycji, Czarnek powiedział, że "opozycja nie chce, żeby wszyscy rodzice wiedzieli, czego się uczy dzieci w szkole".

- Ja tylko chcę tego i chce tego większość sejmowa, jak widać, żeby wszyscy rodzice mieli dostęp do treści, jakie będą przekazywane dzieciom. Co w tym dziwnego? - pytał.

Autorka/Autor:akr/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Donald Tusk wyraża intencję, by Polska dołączyła do projektu budowy "kopuły chroniącej nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Z kolei prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Liderzy koalicji rządzącej nie spotkali się wspólnie po pierwszej turze wyborów samorządowych - przyznał w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Polityk ocenił też, że żaden z nich "nie jest uśmiechnięty i zadowolony z rzeczywistości".

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Źródło:
TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

783 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. - W 1968 roku widziałem rosyjskie czołgi na ulicach Pragi i nie chcę ich nigdy więcej widzieć - powiedział premier Czech Petr Fiala podczas spotkania z prezydentem USA. Joe Biden stwierdził, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl