- Wokół nas zmieniło się tak wiele, a nasze relacje i ich charakter się nie zmieniły - powiedział Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA. Barack Obama podkreślił, że polsko-amerykańska przyjaźń będzie tylko i wyłącznie rosnąć w siłę. - Lepszego przyjaciela niż Polska na świecie nigdzie nie mamy - oświadczył.
Wcześniej obaj politycy dyskutowali w cztery oczy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Obama pochwalił postęp gospodarczy, jaki dokonał się w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. - Wzrost gospodarczy nie jest rzeczą nieuniknioną tylko dlatego, że Polska wywalczyła sobie niezależność polityczną. Nie był on też prosty. Reformy przeprowadzone w Polsce odegrały swoją rolę i nie obeszły się bez ofiar - zaznaczył Obama.
I dodał: - Jadąc przez Warszawę widzi się, że Polska jest krajem rozkwitającym, krajem z jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie, doskonałym lokalnym przemysłem i innowacjami wysoko technologicznymi.
Obama: Ważna rola Polski ws. Ukrainy
Obama powiedział, że razem z Tuskiem przedyskutowali sprawy ukraińskie. Podkreślił, że zarówno Polska jak i Stany Zjednoczone są "absolutnie zjednoczone w swej gotowości wspierania Ukraińców".
Zdaniem Obamy Polska była doskonałym partnerem dla społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie, zaś polska dyplomacja odegrała zasadniczą rolę "w zapobieganiu dalszemu rozwojowi przemocy".
- Gdy Ukraińcy podjęli bardzo trudną drogę reform politycznych i gospodarczych, Polska będzie grała bardzo ważną rolę, dzieląc się lekcjami swojego własnego sukcesu - powiedział Obama.
Gaz z USA do UE?
Podkreślił, że wspólnie z Tuskiem "podkreślili konieczność większego bezpieczeństwa gospodarczego w Europie". Prezydent USA dodał, że Polska prowadzi bardzo ważne inwestycje, które w przyszłości pozwolą na sprowadzanie skroplonego gazu ziemnego z USA do Europy. - Uzgodniliśmy już ramy dostaw gazu, które zwiększą dostawy i możliwości przerobowe Europy - powiedział Obama. Podkreślił, że Polska była gorącym orędownikiem porozumienia o wolnym handlu UE z USA. W przyszłości pozwoliłoby to Obamie o wiele łatwiej zatwierdzić eksport gazu do krajów, z którymi USA ma podpisaną umowę o wolnym handlu.
Gospodarka efektywna i przyjazna środowisku
Obama rozmawiał też z Tuskiem - w kontekście energetyki - o zmianach klimatycznych. - Stany Zjednoczone właśnie podjęły ważne kroki, aby zaproponować nowe standardy, które mogą dać znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla z naszych elektrowni. Powinien być to wysiłek globalny - mówił Obama.
Przypomniał, że Polska zorganizowała w zeszłym roku bardzo udaną konferencję na temat zmian klimatycznych. - Podobną konferencję chcielibyśmy urządzić w roku najbliższym - zapowiedział prezydent.
Stwierdził, że zarówno dla USA, jak i dla Unii Europejskiej ważne jest to, by świecić przykładem i szykować się do redukcji emisji CO2 również poza rokiem 2020. - Jeżeli myślimy poważnie o dywersyfikacji źródeł energii i efektywności energetycznej, możemy połączyć wysiłki tak, by stać się nie tylko bardziej bezpiecznymi i politycznie, i gospodarczo, również bardziej przyjaznymi dla środowiska - podsumował Obama.
Tusk: Relacje niezmiennie dobre
Premier Donald Tusk ocenił we wtorek po spotkaniu z Barackiem Obamą, że relacje polsko-amerykańskie są niezmiennie dobre i mają fundamentalne znaczenie.
- Wokół nas zmieniło się tak wiele, a nasze relacje i ich charakter się nie zmieniły, tzn. pozostają tak samo dobre i mają tak samo fundamentalne znaczenie jak w przeszłości - oświadczył premier podczas spotkania z dziennikarzami.
Tusk zaznaczył, że relacje polsko-amerykańskie nie wymagają "żadnej naprawy", dlatego od razu liderzy przeszli do konkretów. Premier podziękował też Obamie za szybką i bardzo skuteczną reakcję USA na kryzys ukraiński.
1 mld dolarów na obronę
Tusk podkreślił, że Polska z satysfakcją przyjęła zapowiedź prezydenta USA w sprawie przeznaczenia miliarda dolarów na wsparcie sojuszników. Obama poinformował o tym na spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.
- Z satysfakcją usłyszałem, że to kolejny krok, a nie finał, że będziemy także w tej strategicznej perspektywie rozmawiali o coraz intensywniejszej współpracy i coraz większej obecności w tej części Europy Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Tusk.
Autor: pk/ja / Źródło: tvn24