Mówi się, że jego życiorysem można by obdzielić kilka osób. Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, historyk. Także były więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, minister, senator, sekretarz stanu - Władysław Bartoszewski, dla wielu autorytet i wzór. Sylwetkę profesora przybliży Justyna Pochanke w cyklu rozmów pt. "Lekcja Bartoszewskiego" w TVN24.
Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany 10 września o godzinie 16.00. Kolejne będzie można zobaczyć o tej samej porze w każdą kolejną sobotę.
Bogate życie
Choć jako jeden z pierwszych Polaków trafił do Auschwitz, dziś należy do budowniczych pojednania polsko–niemieckiego. W czasie okupacji, mając zaledwie dwadzieścia kilka lat, dołącza do „Żegoty”, organizacji Państwa Podziemnego, która stara się pomóc ludności żydowskiej w czasie Zagłady. Walczy przez całe 63 dni Powstania Warszawskiego.
Po wojnie działa w opozycyjnym PSL Stanisława Mikołajczyka, wreszcie trafia na kilka lat do stalinowskiego więzienia jako rzekomy agent obcych wywiadów. A po wyjściu z więzienia znowu walczy o Polskę, tym razem piórem, jako ceniony publicysta „Tygodnika Powszechnego” i tajny korespondent Radia Wolna Europa. W wolnej Polsce zostaje dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, a dziś doradza polskiemu premierowi.
Podróż w przeszłość
Pochanke odbyła z Bartoszewskim wiele spotkań, czasami w miejscach, która są bardzo dla niego ważne. Rozmawiali o dzieciństwie w jego gimnazjum. O komunizmie w celi na Rakowieckiej, gdzie był więziony. O przyjaźni polsko – żydowskiej w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Dyskutowali o historii Polski, wojnach, Powstaniu Warszawskim, antysemityzmie. Cykl rozmów to historia Polski przez pryzmat życia Bartoszewskiego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24