Kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, pytała o kandydaturę Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej – przyznał w rozmowie z RMF FM, eurodeputowany PiS Ryszard Legutko. Dodał, że Merkel usłyszała, iż obecny rząd nie popiera kandydatury obecnego szefa Rady Europejskiej, a samo stanowisko Tuska powinno "zniknąć".
Rozmowa kanclerz Niemiec i prezesa PiS trwała ponad godzinę. W spotkaniu uczestniczyli też europosłowie: Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski.
Negatywny stosunek do kandydatury Tuska
Profesor Legutko w rozmowie z RMF FM przyznał, że kanclerz Merkel pytała o stosunek prezesa Kaczyńskiego do możliwości pozostawienia Tuska na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej.
- Prezes wyjaśnił, że nie może popierać Tuska, bo toczą się wobec niego różne postępowania i atakował polski rząd. Nie zachowywał się więc jak przystało na szafa Rady Europejskiej - powiedział Legutko.
Merkel została poinformowana, że stosunek prezesa PiS do kandydatury Tuska jest "negatywny". Zdaniem Kaczyńskiego, "dwie w zasadzie równoległe prezydencje", czyli 6-miesięczna kraju członkowskiego i sprawowana przez szefa Rady Europejskiej, "wprowadzają chaos i osłabiają pozycję państw narodowych - wynika z rozmowy Legutki z RMF FM.
"Stanowisko powinno zniknąć"
Jak dodał, prezes PiS podkreślił także, "że stanowisko szefa Rady Europejskiej powinno zniknąć". Merkel jednak wskazała, że Donalda Tuska popiera kilka krajów Unii. Prezes Kaczyński wyjaśnił, że trudno mu sobie wyobrazić, iż mianuje się kogoś wbrew woli kraju, z którego pochodzi.
"To by świadczyło o tym, że w Unii już nie ma żadnych reguł" - relacjonuje słowa prezesa Kaczyńskiego europoseł PiS.
Jak podkreślił Legutko, po tych uwagach kanclerz Niemiec już nic nie odpowiedziała. - Przyjęła to do wiadomości, bo było widać, że ciągnięcie tematu nie ma sensu - wyjaśnił.
Dopytywany przez dziennikarkę RMF FM, czy Merkel powiedziała, że popiera Tuska, Legutko wyjaśnił, że "nie powiedziała tego wprost, ale przez fakt, że się o niego pytała było jasne, że go popiera".
Tusk pod koniec rozmowy
Profesor Legutko zaznaczył jednak, że sprawa Tuska pojawiła się pod koniec rozmowy z niemiecką kanclerz. Wcześniej rozmawiano m.in o przyszłości UE i Brexicie. - Główna sprawa to jest przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie i po ujawnieniu się tych mocnych ruchów odśrodkowych przed wyborami we Francji - mówił po spotkaniu europoseł.
- Pan prezes mówił, że Unia nie może opierać się na strachu, lecz na zaufaniu i stosunkach partnerskich - podkreślił eurodeputowany. Jak powiedział Legutko, kanclerz Niemiec z tym się zgodziła, chociaż ostrzegała przed otwieraniem traktatów. Nie wykluczyła jednak rozmów w tej sprawie na jakimś wczesnym etapie.
Pytany, czy w czasie rozmowy padły propozycje dotyczące kwestii obronności lub czy był poruszany temat polityki historycznej, Legutko zaprzeczył. - Nie, to było raczej o roli Komisji (Europejskiej - red.), to były takie ustrojowe powiedziałbym rozważania, natury ustrojowej, o ustroju Unii Europejskiej - podkreślił europoseł po spotkaniu.
"Fragment układanki"
W programie "Jeden na jeden" w TVN24 wiceszef MSZ Konrad Szymański pytany o wtorkowe spotkania kanclerz Angeli Merkel z premier Beatą Szydło, przyznał, że temat drugiej kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej, pojawił się na marginesie tych rozmów.
- Jest to fragment układanki co do przyszłości Unii Europejskiej - mówił Szymański.
Wiceszef MSZ nie chciał jednak zdradzić, jak szefowa polskiego rządu odpowiedziała Merkel na pytanie o poparcie polskiego rządu dla Tuska.
Spotkania z Merkel
Angela Merkel, który przebywała we wtorek z jednodniową wizytą w Warszawie spotkała się wcześniej z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą, szefami PO i PSL Grzegorzem Schetyną i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, a także z przedstawicielami mniejszości niemieckiej.
Beata Szydło po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel powiedziała natomiast, że jeszcze za wcześnie, by przedstawiać ostateczne stanowisko ws. kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
Autor: kb/sk / Źródło: RMF FM, PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Georges Boulougouris/EU