TVN24 | Polska

Dyrektor generalny Lasów Państwowych odwołany

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza
tvn24Andrzej Konieczny o postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości (wideo archiwalne z 2017 roku)

Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, został odwołany z funkcji – poinformował w mediach społecznościowych wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Dziś został odwołany Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Dziękuję Panu Dyrektorowi za wieloletnią pracę na rzecz polskich lasów" – napisał na swoim Twitterze Siarka.

Odwołanie Koniecznego potwierdził rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.

Dyrektor generalny, wiceminister, ekonomista

Konieczny został powołany na dyrektora generalnego Lasów Państwowych 9 stycznia 2018 roku przez ówczesnego ministra środowiska Henryka Kowalczyka.

Wcześniej, od 19 listopada 2015 roku do 18 stycznia 2018 roku, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska. Jako wiceminister środowiska był pełnomocnikiem do spraw Puszczy Białowieskiej.

Konieczny to absolwent Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku leśnictwo. W 2004 roku otrzymał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Ukończył także studia podyplomowe Master of Business Administration University of Illinois we współpracy z Politechniką Lubelską oraz studia podyplomowe Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu w Białymstoku.

Z Lasami Państwowymi był związany od 1996 roku. W latach 2013-2014 jako nadleśniczy kierował Nadleśnictwem Białowieża.

Dyrektor Lasów Państwowych kupił nieruchomość od Lasów Państwowych

Na przełomie marca i kwietnia niektóre media, w tym "Gazeta Wyborcza" i Onet informowały, że Konieczny kupił od Lasów Państwowych nieruchomość. Za 110-metrowy dom, który miał być wart prawie 190 tysięcy złotych, zapłacił około 9,5 tysiąca złotych, ponieważ otrzymał 95-procentową bonifikatę.

Następnie przepisał nieruchomość na syna.

"Nieruchomość Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, to część leśnej osady, na którą składają się trzy budynki (łącznie sześć mieszkań) w pobliżu siedziby nadleśnictwa Pomorze w gminie Giby. Ma powierzchnię ponad 110 metrów kwadratowych, znajduje się w przyjemnej okolicy niedaleko jeziora" – pisała o zakupie Koniecznego "Wyborcza".

Przytoczyła też fragment skargi, jaką Grzegorz Zubowicz, były polityk PiS-u z Suwalszczyzny i były leśnik, skierował zarówno do nadleśniczych, dyrektorów regionalnych Lasów Państwowych, jak i premiera Mateusza Morawieckiego, wiceministra Edwarda Siarki i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Zupełnie poza wszelką dyskusją powinien być fakt, że Andrzej Konieczny z racji tego, że wywodzi się z 'leśnej dobrej zmiany', zasłużył sobie na szczególne traktowanie. Parafrazując słowa byłej premier Beaty Szydło - Ta osada leśna mu się po prostu należała'" – napisał Zubowicz.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości