Premier Mateusz Morawiecki w ostatnich rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą informował, że pojawi się rządowy projekt nowelizacji ustawy o IPN. Prezydent będzie przyglądał się pracom parlamentu nad tą nowelizacją - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
Sejm rozpoczął w środę pierwsze czytanie projektu zmian w noweli ustawy o IPN, zakładającego odejście od przepisów karnych. Projekt uchyla art. 55a, który grozi m.in. więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.
"Chcemy dokonać korekty"
Wcześniej w środę rano szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował w Radiowej Jedynce, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z wnioskiem do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o punkt dotyczący projektu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
- Chcemy dokonać korekty polegającej na odstąpieniu od części styczniowej nowelizacji ustawy o IPN. Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał tym pierwszym zmianom - mówił powiedział Dworczyk. Jak podkreślał, "celem była i jest obrona dobrego imienia Polski i prawdy historycznej".
Nowelizacja ustawy
Uchwalona przez Sejm w styczniu nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub do trzech lat więzienia. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".
Przepisy te wywołały krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do TK. Prezydent chciał, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz aby przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Zmienione przepisy obowiązują od 1 marca.
Autor: KR
Źródło zdjęcia głównego: tvn24