"Drodzy Rodzice! Z radością informuję, że szkoły pracują normalnie". Kuratorzy oświaty walczą o Sejm

[object Object]
Kampania z ambony [materiał magazynu "Polska i Świat" z 18.10.2018 r.]tvn24
wideo 2/35

Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk chwali się w liście do rodziców dobrą sytuacją w podległych mu szkołach. W liście przekazanym przez elektroniczny dziennik szkolny zapewnia, że panuje w nich "spokój, ład i porządek". Niektórzy widzą w tym część kampanii wyborczej, a agitacja wyborcza w szkołach jest zabroniona. Kowalczyk to jeden z kilku kuratorów, którzy walczą o mandat poselski.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację, że Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk wystosował do rodziców uczniów na Dolnym Śląsku list, który przekazano w co najmniej jednej szkole za pośrednictwem e-dziennika. Jak twierdzi mama jednego z uczniów, nigdy wcześniej nie dostała podobnego pisma tą drogą i uważa, że może być to część kampanii wyborczej kuratora.

- Odebrałam to jako próbę przypomnienia o sobie tuż przed wyborami - mówi pani Anna. - Prosiłam siostrę, która ma córkę w jednym z wrocławskim techników, by sprawdziła w ich e-dzienniku, czy taki list dostali, ale nie - dodaje. Pani Anna przejrzała też historię korespondencji w e-dzienniku i nie znalazła tam innych wiadomości z kuratorium. Szkoła ma e-dziennik od września 2017 roku.

"Spokój, ład i porządek"

Co było w liście? Zaczyna się on od słów: "Drodzy Rodzice! Z radością informuję, że szkoły, przedszkola i placówki na Dolnym Śląsku pracują normalnie, panuje w nich spokój, ład i porządek". W piśmie datowanym na 16 września (do rodziców wysłano go 20 września) kurator zapewnia, że w regionie nie było żadnych problemów z tak zwaną kumulacją roczników (kiedy do szkół średnich poszli równorzędnie pierwsi absolwenci ośmioletnich podstawówek i ostatni gimnazjów), a braki kadrowe w szkołach i przedszkolach są niewielkie. Rodzicom przypomina też o ich prawach między innymi do wychowywania dzieci zgodnie z ich przekonaniami.

Swój list kurator kończy życzeniami "wielu pięknych chwil, radości i sukcesów. Wytrwałości, cierpliwości i zdrowia. Realizacji planów i spełnienia marzeń".

Zbigniew Borowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 91 we Wrocławiu, w którego szkole uczy się dziecko pani Anny, przekonuje, że "nawet nie wie, czy kurator startuje do Sejmu czy nie". - Ten list tego nie dotyczył, poruszał kwestie miejsc w dolnośląskich placówkach. Kurator, jako organ nadzorujący pracę szkół, jak najbardziej ma prawo przekazania informacji rodzicom i dlatego tę wiadomość im przekazaliśmy. Nie dostrzegam w tym nic zdrożnego - mówi Borowski.

Szkoła ma być wolna od polityki

Ale nie tylko rodzice z SP nr 91 mają wątpliwości. Podobną wiadomość na Kontakt 24 dostaliśmy od rodziców ucznia z innej wrocławskiej podstawówki, nr 76. Piszą: "Dzisiaj przez dzienniczek elektroniczny ze szkoły dostałam list od Dolnośląskiego Kuratora Oświaty zachwalający reformę oświaty i przestrzegający przed edukacją seksualną. Czy kampania wyborcza może toczyć się poprzez szkołę?".

ZOBACZ PEŁNĄ TREŚĆ LISTU DOLNOŚLĄSKIEGO KURATORA OŚWIATY >

Zgodnie z kodeksem wyborczym zabroniona jest agitacja wyborcza wobec uczniów. Z tego powodu obowiązuje między innymi zakaz umieszczania materiałów wyborczych na ogrodzeniach budynków szkolnych, na przykład na parkanach czy płotach. Dodatkowo zgodnie z prawem oświatowym w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych obowiązuje bezwzględny zakaz działania partii i organizacji politycznych.

Krystyna Kaczorowska, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu podkreśla, że Kowalczyk w swoim liście odnosił się do ważnych kwestii oświatowych i dostarczył "rzetelnych informacji i ważnej wiedzy obywatelskiej".

Kaczorowska zapewnia: - Kurator nie łączy w najmniejszym stopniu swojej aktywności politycznej z pracą zawodową i rygorystycznie je rozgranicza.

Kuratorzy chcą do Sejmu

Roman Kowalczyk jest na 14. miejscu listy PiS we Wrocławiu w wyborach parlamentarnych. W przeszłości był wieloletnim dyrektorem XVII LO we Wrocławiu. To z jego inicjatywy zawisła tam tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego i odbywały się koncerty pieśni patriotycznych. W 2014 roku został radnym PiS w sejmiku dolnośląskim. O jego szkole zrobiło się głośno na początku 2016 roku z powodu antyislamskiej gazetki szkolnej porównującej Unię Europejską do hitlerowskiej III Rzeszy, z hasłem "Stop islamizacji". Dyrektor zapewniał, że to "wygłup" ucznia, a szkoła z gazetką nie ma nic wspólnego.

Nim Kowalczyk został kuratorem, był aktywnym blogerem. Komentował na przykład głośną sztukę "Śmierć i dziewczyna" w Teatrze Polskim, pisząc, że "wolność nie polega na quasi-pornograficznych spektaklach za pieniądze podatnika ani na eksponowaniu gmerania w majtkach na plakatach reklamujących przedstawienia Teatru Polskiego".

Nie jest też jedynym kuratorem z politycznymi ambicjami.

Aurelia Michałowska, mazowiecka kurator oświaty, startuje do Sejmu z Radomia. Dostała 11. miejsce na liście PiS. Do głosowania na nią w tym tygodniu namawiał Wojciech Starzyński, prezes fundacji Rodzice Szkole. Część adresów e-mail, na które trafiły wiadomości w tej sprawie, pochodziła najprawdopodobniej z bazy danych fundacji. Oburzeni rodzice poinformowali o sprawie Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Michałowska w kuratorium pracowała jeszcze przed 2015 rokiem - jako wizytatorka. Tuż przed objęciem stanowiska była dyrektorką szkoły podstawowej, ale w przeszłości również urzędniczką w Radomiu (wicedyrektorką wydziału edukacji, sportu i turystyki w latach 2007-2009). Startowała też do sejmiku Mazowsza z listy PiS.

Na liście wyborczej znalazła się też jej zastępczyni Dorota Skrzypek. Przed objęciem funkcji w kuratorium była dyrektorką Miejskiego Przedszkola w Siedlcach. Wcześniej przez sześć lat pracowała jako wizytatorka w siedleckiej delegaturze kuratorium. Dostała 9. miejsce na liście PiS obejmującej Siedlce.

Czy Balcerowicz prowadził agitację?

Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorska kurator, dostała 14. miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie. W przeszłości ubiegała się nieskutecznie o mandat poselski, przewodniczyła też strukturom PiS w Nowogardzie. Jest nauczycielką dyplomowaną z wieloletnim stażem pracy i doświadczoną dyrektorką szkoły.

Na początku września podległe jej kuratorium przeprowadziło nietypową ankietę w prestiżowym II LO w Szczecinie. Rozdano ją pełnoletnim uczniom dzień po spotkaniu z Leszkiem Balcerowiczem. Pytano ich między innymi, "czy podczas wykładu prelegent zachęcał do głosowania na którąkolwiek z partii politycznych". Kontrola kuratorium nie wykazała jednak nieprawidłowości.

Do Sejmu startuje też Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorska wicekurator. W przeszłości bez powodzenia próbowała dostać się z ramienia PiS do Senatu. O sobie na Facebooku pisze między innymi, że "z radością włącza się w działania na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz podnoszenia świadomości obywatelskiej. Aktywnie działa w NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania (jest członkiem zarządu), realizuje się też w toruńskich strukturach Prawa i Sprawiedliwości. Ukończyła też na wydziale prawa UMK studia podyplomowe w zakresie administracji publicznej. Dostała 7. miejsce na toruńskiej liście PiS.

Mazurkiewicz chwali się spotkaniami z potencjalnymi wyborcami na Facebooku. Ale większość kandydatów-kuratorów intensywnej kampanii w mediach społecznościowych nie prowadzi.

Tym razem nie dostali szansy

Działalność polityczna i obecność na listach wyborczych PiS obecnych kuratorów i wicekuratorów nie jest rzadkością. Wielu ubiegało się w przeszłości o mandaty nie tylko posłów, ale i radnych samorządowych.

Tym razem w wyborach nie startuje już jednak Marek Gralik. Kujawsko-pomorski kurator bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora w 2011 i 2015 roku, a także o fotel prezydenta Bydgoszczy w 2014 roku. Szansy nie dostał też zachodniopomorski wicekurator Bogusław Ogorzałek, który startował w wyborach w 2015 roku w okręgu obejmującym Szczecinek, Kołobrzeg i Koszalin. Zdobył wówczas 759 głosów. W tym okręgu tylko jeden kandydat PiS miał mniej głosów.

Nie startuje również Dariusz Domański, śląski wicekurator, który w wyborach w 2015 roku próbował swoich szans bez powodzenia w Rybniku. W przeszłości był za to żorskim radnym PiS.

Kuratorzy silniejsi za PiS

Przez lata pozycja kuratorów była osłabiana, za rządów PO-PSL rozważano nawet likwidację kuratoriów. Najpierw odebrano im zarządzanie finansami i przekazano je samorządom, potem kuratorzy stracili nadzór nad egzaminami na rzecz okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Tuż po ostatnich wyborach parlamentarnych, w grudniu 2015 roku rząd PiS zdecydował jednak o wzmocnieniu roli kuratorów. Dostali między innymi prawo weta w sprawie likwidacji szkół - wcześniej wystawiali w tej sprawie opinie, ale samorządy nie musiały brać ich pod uwagę. PiS zmienił nie tylko zakres uprawnień, ale też sposób wyboru kuratora. Wcześniej powoływał ich wojewoda, po reformie takie prawo - również w przypadku wicekuratorów - otrzymał minister edukacji.

Autor: Justyna Suchecka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

"Zachód czy Wschód? Europa czy Rosja? KO czy PiS?" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, podkreślając, że "to są wybory, przed którymi staje dziś Polska". Jak ocenił szef rządu, "każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych faktach, które potwierdzają takie właśnie znaczenie tych wyborów".

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Źródło:
tvn24.pl

W propagandowych białoruskich mediach sędzia Tomasz Szmydt, znany z afery hejterskiej, powiedział, że podpisał "rezygnację ze stanowiska sędziego Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem natychmiastowym". - Poproszę ambasadę białoruską o przekazanie tego dokumentu stronie polskiej - dodał. Ostro komentuje to szef MSZ Radosław Sikorski.

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Źródło:
tvn24.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA podała w poniedziałek, że sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt ubiega się o azyl na Białorusi. - Szokująca informacja - skomentował szef MSZ Radosław Sikorski. Sędzia Małgorzata Jarecka z WSA w Warszawie przekazała, że Szmydt przebywa na urlopie, a prezes sądu nie otrzymał do tej pory informacji o zrzeczeniu się przez niego urzędu. Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej za rządów PiS.

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Źródło:
TVN24

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła czynności kontrolne w celu zweryfikowania zakresu informacji niejawnych, do których w związku ze sprawowaną funkcją i prowadzonymi sprawami miał dostęp sędzia WSA, który poprosił o azyl na Białorusi - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. W poniedziałek na konferencji w Mińsku o swojej prośbie o azyl poinformował Tomasz Szmydt, jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej.

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został powołany trzyosobowy zespół do prowadzenia śledztwa w sprawie tzw. afery hejterskiej, ujawnionej w 2019 roku. Śledczy sformułowali postanowienie o przedstawieniu zarzutów Emilii Szmydt, nie zostały one jeszcze jej ogłoszone. To była żona sędziego Tomasza Szmydta, który w poniedziałek poinformował, że poprosił o azyl na Białorusi. 

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

Źródło:
TVN24, PAP

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

We wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Wielu z nich obawia się popełnienia błędu kardynalnego w wypracowaniu. Może to bowiem skutkować niezdobyciem za nie żadnego punktu. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Źródło:
tvn24.pl

Przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem zeznawał w poniedziałek Jarosław Wyżgowski, dyrektor Biura Finansów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Powiedział między innymi, że kierowane przez niego biuro "nie otrzymało niejawnej umowy", na podstawie której dokonano wypłaty 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości do CBA na zakup Pegasusa. Wpłyneło jedynie "pismo dysponenta środków, a więc wiceministra Michała Wosia, polecające wykonanie przelewu". - Decydentem był Zbigniew Ziobro, realizatorem Michał Woś, a urzędnicy zostali wykorzystani - ocenił wiceprzewodniczący komisji Tomasz Trela.

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Lokalnie może ulewnie padać

Gdzie jest burza? Lokalnie może ulewnie padać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja stanu Lagos w Nigerii potwierdziła zatrzymanie 10 osób podejrzewanych o morderstwa i handel organami. Ludzkie narządy zatrzymani mieli sprzedawać chętnym do ich późniejszego wykorzystania w rytuałach. Za głowę ofiary mieli otrzymywać równowartość ok. 130-140 złotych, za serce ok. 200 złotych.  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Źródło:
PAP, telegraph.ng

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna stwierdził, że tak zwana ustawa kompetencyjna, która daje prezydentowi wpływ na wysuwanie polskich kandydatur do obsady najważniejszych unijnych stanowisk, jest niekonstytucyjna. - To rząd realizuje politykę zagraniczną, a prezydent współpracuje, nie narzuca, więc tę ustawę po prostu ominiemy - powiedział.

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

Źródło:
PAP
Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej – ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność", zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek 7 maja i czwartek 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24