Kuchciński odpowiada Gersdorf w sprawie powołań do KRS

Prezes Gersdorf pisze do marszałka Kuchcińskiego. W tle spór o KRS
Prezes Gersdorf pisze do marszałka Kuchcińskiego. W tle spór o KRS
Źródło: tvn24
"W praktyce funkcjonowania Sejmu kluby parlamentarne, w których skład wchodzi przynajmniej 15 posłów, korzystają z takich samych praw jak kluby poselskie" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w odpowiedzi na zarzuty Małgorzaty Gersdorf, pierwszej prezes Sądu Najwyższego, która 19 marca podała w wątpliwość tryb, w jakim Sejm wybrał członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Prezes Gersdorf zwróciła się w poniedziałek do marszałka Sejmu z wnioskiem o udostępnienie w formie informacji publicznej dokumentów, na podstawie których wskazano kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

W skierowanym do marszałka Sejmu piśmie zaznaczyła, że zgodnie z ustawą o KRS kandydatów do Rady może wskazywać wyłącznie klub poselski. Podkreśliła, że jak wynika z treści druku sejmowego, kandydaci do KRS zostali wskazani przez posłów Klubu Parlamentarnego PiS i posłów Klubu Poselskiego Kukiz'15.

Wieloletnia praktyka

Marek Kuchciński w piątek odpowiedział na pismo prezes Gersdorf. Tłumaczy w nim, że artykuł 17 Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dopuszcza możliwość tworzenia klubów parlamentarnych, ale ani przepisy tej ustawy, ani Regulamin Sejmu "nie określają zasad funkcjonowania i praw takich klubów".

"W praktyce funkcjonowania Sejmu kluby parlamentarne, w których skład wchodzi przynajmniej 15 posłów, korzystają z takich samych praw jak kluby poselskie" - czytamy dalej w piśmie.

Według marszałka taka praktyka kształtowała się od wielu lat i "niezależnie od sprawującej władzę partii, nie była kwestionowana". "Aby zapobiec multiplikacji klubów, zamiast dwóch: poselskiego i senatorskiego, tworzony jest jeden klub parlamentarny" - napisał Kuchciński.

Marszałek wymienił przepisy Regulaminu Sejmu, które przyznają prawa jedynie klubom lub kołom poselskim, ale w praktyce stosowane są też do klubów parlamentarnych, które liczą przynajmniej 15 posłów. Czyli co najmniej tylu, ilu może założyć klub poselski.

Przytoczył też artykuł 2 ustawy o sejmowej komisji śledczej, według której skład komisji śledczej powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających przedstawicieli w Konwencie Seniorów. Po czym przypomniał, że od lat swoich przedstawicieli do komisji delegują również kluby parlamentarne.

Jak napisał Kuchciński, "choć w przywołanym przepisie mowa jest jedynie o klubach poselskich, od czasów pierwszej komisji śledczej (2003 r.) znajdował on zastosowanie także do klubów parlamentarnych (w skład pierwszej komisji śledczej weszli między innymi przedstawiciele klubów parlamentarnych, a nie poselskich - SLD, PO, PSL, PiS, Samoobrony i LPR".

"W duchu wzajemnego szacunku i współpracy"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w piśmie z 19 marca żądała od marszałka dokumentów dotyczących trybu wskazania kandydatów do KRS, powołując się na prawo o dostępie do informacji publicznej.

W odpowiedzi marszałek Kuchciński pouczył prof. Gersdorf, że prawo dostępu do informacji publicznej mają obywatele, a nie organy państwa. Z pisma nie wynika, że marszałek udostępnił pierwszej prezes SN jakąkolwiek dokumentację. Natomiast "mimo wątpliwości" postanowił ustosunkować się do uwag zawartych w piśmie pierwszej prezes "w duchu wzajemnego szacunku i współpracy".

Autor: ads/adso / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: