Wassermann, Wojciechowski, Błaszczak? Trwa giełda nazwisk kandydatów na ministrów

[object Object]
Kto dołączy do drużyny Szydło?tvn24
wideo 2/24

Po wyborczym zwycięstwie PiS i oficjalnym wskazaniu Beaty Szydło jako kandydatki partii na premiera ruszyła fala spekulacji, kto mógłby zasiąść w ministerialnych ławach. Na liście nazwisk są m.in. Janusz Wojciechowski i Mariusz Błaszczak.

Komitet polityczny PiS zdecydował we wtorek, że kandydatem partii na premiera jest Beata Szydło.

Jedyna oficjalna informacja na temat składu rządu padła z ust Szydło jeszcze w czasie kampanii wyborczej. W odpowiedzi na medialne spekulacje, że na czele MON może stanąć Antoni Macierewicz, kandydatka PiS na premiera na specjalnej konferencji prasowej ogłosiła, iż "najbardziej prawdopodobnym" kandydatem na to stanowisko jest Jarosław Gowin.

Kto w rządzie?

Według nieoficjalnych informacji, Janusz Wojciechowski rozważany jest jako nowy minister sprawiedliwości. Europoseł PiS w czasie kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy firmował biuro pomocy prawnej Dudapomoc. Wśród innych kandydatów wymieniany jest m.in. b. wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski oraz Małgorzata Wassermann.

Jako kandydat na ministra spraw wewnętrznych wspominany jest Mariusz Błaszczak, który od 2010 roku pełni funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS. Wcześniej był szefem kancelarii premiera i ministrem bez teki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. On sam odmawia spekulowania na temat swych przyszłych losów politycznych. Gdyby jednak trafił do rządu to niewykluczone, że jego miejsce w roli szefa klubu PiS przejąłby Joachim Brudziński.

W kontekście resortu spraw wewnętrznych pada także nazwisko Jarosława Zielińskiego. Nie byłby to jego rządowy debiut. Był już wiceministrem edukacji oraz wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji w czasie rządów PiS.

Duże szanse na tekę ministra sportu daje się Patrykowi Jakiemu. Oprócz niego wymienia się jeszcze kilku kandydatów. Najczęściej padają nazwiska Ryszarda Czarneckiego i Roberta Radwańskiego.

Na giełdzie nazwisk pojawiają się też: Elżbieta Rafalska jako minister pracy, Konstanty Radziwiłł - minister zdrowia, Jarosław Sellin - minister kultury, Elżbieta Witek - minister edukacji.

Kto w rządzie Beaty Szydło? Trwa giełda nazwisk
Kto w rządzie Beaty Szydło? Trwa giełda nazwisktvn24

Kto będzie odpowiadał za dyplomację?

Kilka nazwisk wymienia się jako kandydatów na ministra spraw zagranicznych. Jeden z nich to Kazimierz Michał Ujazdowski, który w przeszłości był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Według nieoficjalnych informacji brany pod uwagę jest także prof. Ryszard Legutko. W przeszłości był ministrem edukacji narodowej, obecnie jest posłem do Parlamentu Europejskiego.

Resorty gospodarcze rozdane?

Według nieoficjalnych doniesień, przymiarki do kilku resortów gospodarczych mają być już zaawansowane. Ministrem gospodarki (lub rozwoju) miałby zostać Paweł Szałamacha, ekspert gospodarczy PiS, który pełnił już funkcję wiceministra Skarbu Państwa w rządzie PiS. Gdyby powstało ministerstwo energetyki, na jego czele miałby stanąć Piotr Naimski. Do ministerstwa finansów przymierzani mają być Stanisław Kluza i Mateusz Morawiecki (ew. przyszły szef NBP). Resortem rolnictwa miałby pokierować Henryk Kowalczyk, a infrastrukturą - Andrzej Adamczyk, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, wiceprzewodniczący komisji infrastruktury w dotychczasowym Sejmie.

Pojawiają się informacje, że PiS mógłby przywrócić istniejące w latach 2006-2007 ministerstwo gospodarki wodnej. Na jego czele mógłby stanąć Marek Gróbarczyk, odpowiadający już wcześniej za te sprawy w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Żadna z tych kandydatur nie została oficjalnie potwierdzona przez polityków PiS. Przekonują oni, że decyzje będzie podejmowała Beata Szydło.

Marszałek, wicemarszałkowie

Spekuluje się także, kto może zasiąść w Prezydium Sejmu. Kandydatem na marszałka miałby być prof. Piotr Gliński. Jako o wicemarszałkach nieoficjalnie mówi się o Marku Kuchcińskim i Zbigniewie Ziobro. W przypadku Senatu funkcję marszałka mógłby objąć Stanisław Karczewski, szef sztabu wyborczego PiS. W poprzedniej kadencji pełnił funkcję wicemarszałka Senatu.

Tak tworzy się rząd. Procedura podstawowa i dwa wyjścia awaryjne
Tak tworzy się rząd. Procedura podstawowa i dwa wyjścia awaryjnetvn24

Autor: kło//rzw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości