46 proc. Polaków uważa, że to Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło do chaosu prawnego na skutek sporu o Trybunał Konstytucyjny - tak wynika z najnowszego sondażu Millward Brown dla TVN24 i "Faktów" TVN. Jednocześnie 31 proc. uważa, że spór o TK to "kolejny konflikt polityczny", a podobne zdarzają się co jakiś czas.
W trakcie badania ankietowani odpowiadali na pytanie: "Kto Pana(i) zdaniem doprowadził do chaosu prawnego powstałego na skutek sporu o Trybunał Konstytucyjny?".
Można było wybrać jedną z czterech możliwych odpowiedzi.
Najwięcej, bo 46 proc. pytanych wskazało, że winę za chaos prawny ponosi obecny obóz władzy - rząd PiS, większość parlamentarna i prezydent Andrzej Duda.
30 proc. jest z kolei zdania, że za zamieszanie jest odpowiedzialna opozycja: PO, Nowoczesna, PSL i ruch Kukiz'15. Natomiast 13 proc. pytanych jest przekonana, że do chaosu doprowadzili sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.
11 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Zagrożenie dla demokracji czy zwykły konflikt?
Ankietowanym zadano również pytanie: "Ostatnio głośno jest o sporze związanym z Trybunałem Konstytucyjnym. Jak ocenia Pan(i) obecną sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego?".
Dla 31 proc. pytanych to "kolejny konflikt polityczny, podobne zdarzają się co jakiś czas". Niewiele mniej, bo 30 proc., uważa że to "prawdziwe, realne zagrożenie dla demokracji".
17 proc. ocenia sytuację wokół TK jako "poważny kryzys konstytucyjny państwa", a 12 proc. - jako "zwyczajną zmianę polityczną". 10 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Grozi nam dualizm prawny?
Od 9 marca - czyli od dnia wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny - rząd konsekwentnie odmawia publikacji jego orzeczenia. TK stwierdził wówczas w nim, że przyjęta w grudniu ustawa o Trybunale jest częściowo niezgodna z konstytucją.
W odpowiedzi na brak publikacji tego wyroku, radni w poszczególnych miastach Polski przyjmują uchwały o respektowaniu wszystkich orzeczeń TK, także niepublikowanych. We wtorek Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego podjęło podobną uchwałę, zgodnie z którą sądy mogą i powinny stosować przy orzekaniu niepublikowane wyroki Trybunału.
Zdaniem m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, dalszy brak publikacji wyroków Trybunału może grozić tym, że w Polsce powstanie coś w rodzaju "dwusystemu prawnego", w którym obywatele stracą pewność co do rozstrzygnięć urzędników i sądów.
Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Millward Brown SA w dniach 27-28 kwietnia 2016 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Wielkość próby: 1000 osób.
Autor: ts//plw / Źródło: tvn24