- Cieszę się z tego wyroku, bo jestem po pierwsze za wolnością, po drugie za tolerancją, a to działa w dwie strony - mówił w "Tak jest" w TVN24 wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pracownika drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. - To jest legalizacja dyskryminacji i przyzwolenie na coraz większą dyskryminację - ocenił Krzysztof Śmiszek z Wiosny.
W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny. Wniosek do TK w tej kwestii trafił po tym, jak pracownik drukarni odmówił wykonania usługi - druku plakatów fundacji LGBT - uzasadniając to swoimi przekonaniami.
Wniosek do TK w tej sprawie w grudniu 2017 r. skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zdaniem prokuratora generalnego, niekonstytucyjne jest rozumienie tej regulacji w taki sposób, że "zasady wiary i sumienie nie są uzasadnioną przyczyną odmowy świadczenia usługi". W środę na konferencji prasowej ocenił, że "ten wyrok to święto wolności".
Ociepa: cieszę się z tego wyroku
O tym wyroku dyskutowali w "Tak jest" Krzysztof Śmiszek z Wiosny oraz wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa. - Cieszę się z tego wyroku, bo jestem po pierwsze za wolnością, po drugie za tolerancją, a to działa w dwie strony - mówił Ociepa.
Jak wskazywał, w tej sprawie nie chodziło o to, że "ktoś komuś odmówił wykonania usługi dlatego, że ten ktoś jest homoseksualistą, tylko dlatego, że nie zgadza się z przesłaniem". - Odmowa nie dotyczyła osoby, która przyszła z konkretnym zamówieniem, tylko przyszła z konkretnym przesłaniem, które chce dystrybuować - przekonywał.
- Nie chcę żyć w państwie, które nakazuje przedsiębiorcom wykonanie komukolwiek usług - oświadczył.
Jak przekonywał, "nie możemy sprowadzać kwestii praw osób homoseksualnych tylko do kwestii prawa człowieka, to jest też kwestia poglądu politycznego".
Śmiszek: to jest legalizacja dyskryminacji
Krzysztof Śmiszek stwierdził z kolei, że ten wyrok "to jest legalizacja dyskryminacji i przyzwolenie na coraz większą dyskryminację".
- Prowadząc działalność gospodarczą - jeśli mamy sklep, restaurację czy hotel - wystawiamy ofertę i jesteśmy tą ofertą związani. To jest święte prawo każdego klienta, żeby skorzystać z takiej usługi - tłumaczył.
Działacz Wiosny ocenił, że działanie takie jak drukarza, który odmówił wykonania usługi, "to jest segregacja klientów ze względu na kolor oczu, kolor włosów czy orientację seksualną".
Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24