Zabierz fotel z widowni do domu. Akcja krakowskiego teatru

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Ministerstwo nie dofinansuje Teatru Słowackiego w Krakowie
Ministerstwo nie dofinansuje Teatru Słowackiego w KrakowieTVN24
wideo 2/6
TVN24Ministerstwo nie dofinansuje Teatru Słowackiego w Krakowie

Krakowski teatr im. Juliusza Słowackiego zapowiedział wyprzedaż krzeseł z widowni. Ma to związek z trwającym remontem budynku, obejmującym między innymi wymianę podłogi i foteli. Meble będzie można wybierać prosto z widowni.

Wyprzedaż i dzień otwarty teatru zostały zaplanowane na najbliższą niedzielę, 9 kwietnia, w godzinach 11-14. Fotele i krzesła z widowni Dużej Sceny są dostępne w różnych wariantach, przewidujących od jednej do siedmiu osób. Kupić też będzie można niskie i wysokie krzesła z lóż. Teatr zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, w którym do kupna mebli zachęca aktor Andrzej Grabowski.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ceny poszczególnych foteli są indywidualne w zależności od wariantu i stanu zachowania. Odbiór foteli będzie możliwy po 7 maja. W dniu wyprzedaży będzie również otwarte stoisko z gadżetami teatralnymi.

Czytaj też: Teatr, który wystawił "Dziady", bez dofinansowania >>>

Remont teatru

Zorganizowanie wyprzedaży stało się możliwe, bo Teatr im. Słowackiego rozpoczął właśnie drugi etap prac remontowych obejmujący modernizację widowni Dużej Sceny, w tym wymianę podłogi i krzeseł.

Projekt nowych mebli został zaadaptowany przez pracownię architektoniczną Konior Studio. Zostaną one wykonane przez pracownię Nowy Styl z Krakowa, która wygrała przetarg ogłoszony przez placówkę.

Według zapowiedzi nowe krzesła będą wyprodukowane na podstawie oryginalnego projektu Jana Zawiejskiego – głównego architekta Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Krzesła Zawiejskiego zostały zamontowane i oddane do użytku wraz z całym budynkiem w 1893 r. i służyły teatrowi przez następnych 80 lat, po czym ślad po nich zaginął w latach 70. XX w.

Wtedy zastąpiono je meblami, które - choć nawiązujące do stylistyki wnętrza teatru - są wyjątkowo niewygodne i daleko odbiegają od oryginalnego projektu Zawiejskiego.

Czytaj też: Sprawa odwołania dyrektora Teatru imienia Słowackiego >>>

Ułatwienia dla niesłyszących

Prace zaplanowane w ramach drugiego etapu modernizacji obejmują również rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Planowany jest systemu wspomagania słuchu – tzw. pętlą indukcyjną (induktofoniczna), którym objęta zostanie część widowni. Umożliwia ona osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną znajdującą się na wyposażeniu niemal każdego aparatu słuchowego.

Prace modernizacyjne są prowadzone dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 21 mln zł, z czego ponad 15 mln zł stanowi dofinansowanie UE. Wkład własny w projekcie zapewnia Województwo Małopolskie. Ostatni remont w krakowskim teatrze miał miejsce w latach 90. ubiegłego wieku.

Krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego działa od 1893 r. Jego gmach, zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego jest zaliczany do cennych zabytków architektury teatralnej w Europie. Wnętrza ozdabiają freski wiedeńskiego artysty Antona Tucha oraz kurtyna Henryka Siemiradzkiego. Na przełomie XIX i XX wieku pełnił funkcję sceny narodowej. Debiutowali tutaj m.in. Wyspiański i Witkacy.

Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości