TVN24 | Polska

Ruszają zapisy na szczepienia dla 16- i 17-latków

TVN24 | Polska

Autor:
lukl/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Szczepienia dla 16- i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19
Szczepienia dla 16- i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19TVN24
wideo 2/8
TVN24Szczepienia dla 16- i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19

Od poniedziałku ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat. Przed samym szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz, który można pobrać ze strony gov.pl lub uzupełnić go na miejscu, w punkcie szczepień. Niezbędna jest też zgoda opiekuna prawnego na szczepienie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 17 maja osoby w wieku 16 i 17 lat będą mogły rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 preparatem firm Pfizer/BioNTech.

Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem. Zezwolono na szczepienie osób, które ukończyły 16 lat. Osoby te będą mogły zostać zaszczepione również dawkami szczepionki, wobec których istnieje ryzyko zmarnowania.

Test, zgoda rodziców, e-skierowanie...

W niedzielę resort zdrowia opublikował na swojej stronie formularz rejestracji na szczepienia, który jest przeznaczony dla tej grupy wiekowej. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 (wersja z dnia 15.05.2021) >>>

Jak zapowiedział minister zdrowia, zasady udzielania szczepienia dla osób powyżej 16. roku życia są takie, że muszą posiadać na to zgodę rodziców lub opiekunów, natomiast nie muszą oni być obecni przy szczepieniu osoby poniżej 18. roku życia.

Gdy 17 maja rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia. "E-skierowanie otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16 r.ż. w przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 r. E-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16 r.ż. w odstępach tygodniowych" - przekazał resort.

Pediatra doktor nauk medycznych Elżbieta Lipska w rozmowie z reporterką TVN24 wyjaśniała, jak postępować z formularzem dla niepełnoletnich i rejestracją. - Ten standardowy formularz, który każdy z nas wypełniał, kwalifikując się do szczepienia, w tej chwili jest uzupełniony o formularz zgody rodzica, opiekuna prawnego. W związku z tym dokument podpisują dwie osoby - podpisuje młodzież, czyli ta osoba, która ma zostać zaszczepiona i jego rodzic lub opiekun prawny - mówiła.

Szczepienia dla 16- i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19
Szczepienia dla 16- i 17-latków. Pediatra o kwalifikacji i rejestracji niepełnoletnich na szczepienie przeciw COVID-19TVN24

Dwie dawki

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2. Jest szczepionką dwudawkową.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Autor:lukl/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości