"Fundamentalna zmiana". Narodowy Fundusz Zdrowia ma pokryć koszty testów na koronawirusa dla każdego szpitala

TVN24 | Polska

Autor:
akw/ks
Źródło:
tvn24.pl
Szumowski: w tej chwili robimy około 6 tysięcy testów na dobęTVN24
wideo 2/36
TVN24Szumowski: w tej chwili robimy około 6 tysięcy testów na dobę

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Minister Łukasz Szumowski mówił, że dostęp otrzymają "nie tylko szpitale zakaźne, nie tylko sanepidy, ale wszystkie jednostki w Polsce".

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

W sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że wydane zostało zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z którym każdy szpital będzie miał możliwość przeprowadzać testy dla swoich pacjentów i personelu.

- Chcemy, żeby już jak najszerzej te testy docierały do ludzi, do personelu medycznego - tłumaczył Szumowski. - Od dzisiaj wszystkie szpitale w Polsce będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za wykonane testy na rzecz swoich pacjentów i na rzecz swoich pracowników, czyli nie tylko szpitale zakaźne, nie tylko sanepidy, ale już teraz wszystkie jednostki w Polsce - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

NFZ: poszerzamy możliwości płacenia za testy

Nowelizację zarządzenia podpisał prezes NFZ Adam Niedzielski. Dotychczasowe przepisy przewidywały, że NFZ rozlicza wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą.

Dzięki wprowadzonym w sobotę zmianom testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (na przykład w specjalnym szpitalu zakaźnym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.

- To fundamentalna zmiana - ocenił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski. - Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju - dodał.

Autor:akw/ks

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: