Szef kancelarii premiera i rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk oraz prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski na konferencji prasowej przedstawili najnowsze dane dotyczące szczepień w Polsce. Relacjonowaliśmy ją na tvn24.pl.
Pod koniec minionego tygodnia koncern Pfizer, jedna z firm produkujących szczepionki na COVID-19, zapowiedział, że na przełomie stycznia i lutego tymczasowo spowolni dostawy swojego preparatu do państw Unii Europejskiej. Firma tłumaczyła to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w jednej z belgijskich fabryk, gdzie szczepionki są produkowane. Dodano, że zmiany w dostawach podyktowane są zwiększaniem mocy produkcyjnych.
W poniedziałek do Polski trafił kolejny transport szczepionek Pfizera. Według danych Agencji Rezerw Materiałowych do Polski przybyło 176 670 szczepionek.
Konferencja dobiegła końca.
Kuczmierowski: Dzisiaj wiemy, że do połowy lutego będzie 360 tysięcy mniej, niż było deklarowane.
Kuczmierowski: Firma Pfizer deklaruje, że dostawy od połowy lutego mają bardzo istotnie wzrosnąć. Padają deklaracje, że dostawy będą dwukrotnie lub nawet czterokrotnie wyższe. Jesteśmy przygotowani nawet na pięciokrotny wzrost. System spokojnie obsłuży taką liczbę dawek.
Dworczyk: Mogliśmy dokonać zakupu dodatkowej partii szczepionki Moderny, ale jej dostawa była przewidziana na koniec 2021 roku. Tymczasem zgodnie z podpisaną umową nam przysługuje dostarczenie do naszego kraju do końca tego roku 60 milionów dawek szczepionki. Gdyby jakiś producent zaoferował nam dostarczenie tej szczepionki w pierwszym lub drugim kwartale, to byśmy to zrobili. Ale takiej propozycji nie było.
Dworczyk o ewentualnym zakupie szczepionek bezpośrednio od producentów: W ramach umowy zawartej przez Komisję Eurpoejskią, kraje zobowiązały się do niedokonywania zakupów u producentów.
Dworczyk: Jest szansa, żeby do końca miesiąca została zarejestrowana szczepionka AstraZeneca. Ale to zależy od samej firmy i od Europejskiej Agencji Leków. Mamy nadzieję, że do tego dojdzie, ale jesteśmy ostrożni z robieniem sobie nadziei.
Dziennikarze zadają pytania.
Kuczmierowski: W przyszłych tygodniu, po rozpoczęciu szczepień populacyjnych, liczba personelu medycznego, który planujemy szczepić będzie wynosiła około 120-140 tysięcy. W kolejnych tygodniach będzie niestety maleć, w związku z zapotrzebowaniem na drugie dawki.
Kuczmierowski: Nasz plan na najbliższe tygodnie - przy użyciu łącznie dawek Moderny, jak i Pfizera około 260-280 tysięcy szczepień w najbliższym tygodniu.
Kuczmierowski: Musimy bardzo poważnie zrewidować nasze plany.
Kuczmierowski: Firma Pfizer zredukowała zamówienia do połowy lutego o około 360 tysięcy. To dla nas krytyczny moment, kiedy z jednej strony chcieliśmy dokończyć szczepienia grupy zero i rozpoczynać szczepienia populacyjne.
Głos zabiera prezes ARM Michał Kuczmierowski.
Dworczyk: Zrobimy wszystko, by szczepienie grupy zero zostało zakończone w lutym.
Dworczyk: Zamiast 330 tysięcy osób z grupy zero, które były zaplanowane do zaszczepienia w tym tygodniu, będziemy mogli zaszczepić około 130 tysięcy.
Dworczyk: Dzisiaj zamiast 360 tysięcy przyleciało do Polski 176 tysięcy dawek. W kolejnych tygodniach będzie to 296 tysięcy, potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby dostarczanych szczepionek.
Dworczyk: Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy zero w związku ze zmniejszeniem dostaw.
Dworczyk: Mamy zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie. Mają gwarancję otrzymania drugiej dawki.
Dworczyk: Zaktualizowaliśmy harmonogram dostaw w związku z decyzjami firmy Pfizer.
Dworczyk: Do godziny 14 mamy 1 milion 470 tysięcy zgłoszeń chęci zaszczepienia.
Dworczyk: 5593 punkty uruchomiły rejestrację terminów. Mamy ponad 2 miliony terminów.
Dworczyk: Teraz zapisują się seniorzy powyżej 80. roku życia. Od 22 lutego dołączą do tych zapisów seniorzy powyżej 70. roku życia. 25 stycznia ruszą szczepienia tej grupy.
Dworczyk: Jeżeli chodzi o szczepienia populacyjne, do dzisiaj do godziny 14 - 431 782 osoby zarejestrowały się na konkretne terminy.
Dworczyk: Zakończyły się 14 stycznia zapisy osób z grupy zero. W ramach tych zapisów zgłosiło sie kolejne 580 tysięcy pacjentów. Łącznie z tej grupy zgosiły się około 1 miliona 50 tysięcy osób. To daje nam ponad 81% osób z grupy zero.
Dworczyk: 133 niepożądane odczyny szczepienne na ponad 475 tysięcy wykonanych szczepień.
Dworczyk: Dzisiaj do godziny 14 - 475 264 pacjentów zostało zaszczepionych pierwszą dawką. Od wczoraj trwają też szczepienia drugą dawką. Mamy w magazynach prawie 610 tysięcy szczepionek. Do punktów szczepień dostarczyliśmy 647 tysięcy sztuk.
Dworczyk: Wczoraj wieczorem otrzymalismy pisemną informację o obniżce dostawek. Dzisiaj trwało przeliczanie naszego harmonogramu, by dopasować go do nowej sytuacji.
Dworczyk: Cała UE została zaskoczona informacją, że Pfizer w znaczący sposób zamierza obniżyć dostawy szczepionek.
Rozpoczęła się konferencja prasowa.
W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3271 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.
Konferencja pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyk oraz szefa ARM Michała Kuczmierowskiego jest zaplanowana na godzinę 16.
W Polsce trwa akcja szczepień. Obecnie trwają szczepienia grupy zerowej, czyli głównie personelu medycznego.
Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą rejestrować się na szczepienia, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia mają rozpocząć się 25 stycznia. Dodatkowo, od 15 stycznia każda dorosła osoba może zgłosić chęć zaszczepienia przez formularz na rządowej stronie internetowej.