Senat poparł specustawę w sprawie koronawirusa. Grodzki: senatorowie będą patrzeć na ręce rządowi

Grodzki: Senat dał rządowi ogromne narzędzie do opanowania zagrażającej epidemii koronawirusa
Źródło: TVN24
Senat bez poprawek poparł w piątek ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa.

Za przyjęciem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 głosowało 74 senatorów. Nikt nie był przeciw. Wstrzymało się dziewięciu senatorów.

- Dzisiaj Senat dał rządowi ogromne narzędzie do opanowania zagrażającej epidemii. I rząd musi wykorzystać te instrumenty, żeby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - To nie jest łatwe, bo zakaźność i zdolność przenoszenia się wirusa COVID-19 jest wysoka, a śmiertelność relatywnie niska, zbliżona do grypy - dodał. Grodzki zapowiedział, że senatorowie "będą patrzeć na ręce rządowi, na sprawność działania państwa". - Być może przygotujemy na następnym posiedzeniu i inicjatywę ustawodawczą, która niektóre zapisy tej specustawy będzie łagodzić, zwłaszcza te, które według senatorów godzą w wolności i swobody obywatelskie - podkreślił marszałek.

Dzień wcześniej, w czwartek wieczorem, senackie komisje - zdrowia i ustawodawcza - zarekomendowały przyjęcie bez poprawek specustawy, z zastrzeżeniem jednak, że Senat w przyszłym tygodniu rozpocznie prace nad jej nowelizacją.

Tomasz Grodzki
Tomasz Grodzki
Źródło: TVN24

"Zostaliśmy postawieni w sytuacji nadzwyczajnej"

O specustawie mówiła w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica). Zapytana, czy ufa rządzącym, że nie wykorzystają jej zapisów do własnych celów, odpowiedziała" - Oczywiście, że nie ufam, od początku do końca. Ale zostaliśmy postawieni w sytuacji nadzwyczajnej i musimy się starać w jakiś sposób z tego wybrnąć - dodała. 

Jak mówiła Morawska-Stanecka, w czwartek senacka komisja zdrowia zarekomendowała wprowadzenie ustawy bez poprawek "z uwagi na to, że rząd bardzo mocno naciska, aby mógł już zastosować pewne przepisy tej ustawy". Jednocześnie wicemarszałek Senatu dodała, że senatorowie już w czwartek zaczęli pracę nad nową wersją ustawy, która mogłaby w przyszłości zastąpić tę zaproponowaną przez rząd.

- Zdajemy sobie sprawę, że ten wirus jest tak niebezpieczny, że w ciągu kilku dni może nastąpić sytuacja, która będzie wymagała skorzystania z pewnych rozwiązań - na przykład budowy szpitali polowych lub odsyłania ludzi do pracy zdalnej, zamykania szkół, przedszkoli. Do tego ta ustawa jest potrzebna - mówił z kolei senator Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej.

Brejza: zdajemy sobie sprawę, jak niebezpieczny jest ten wirus
Źródło: TVN24

Podczas czwartkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych senator Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej mówił, że jego klub zgłosi zapowiedź "złożenia poprawek w formie senackiej inicjatywy ustawodawczej, w jak najszybszym trybie".

- Wydaje mi się to racjonalnym rozwiązaniem. Dzisiaj, w tej sytuacji rzeczą szalenie ważną jest, żeby możliwie maksymalnie przepatrzeć wszystko to, co rząd proponuje i uzyskać wyjaśnienia rządu przy różnych kwestiach spornych, co pozwoli później łatwiej te poprawki sformułować - dodał Marek Borowski.

"Nie dopuścić do niezasadnego ograniczenia swobód obywatelskich"

Jednocześnie wyraził wątpliwości co do niektórych zapisów tej ustawy. Wskazywał, że niektóre przepisy mają "cechy stanu wyjątkowego", a ich odwołanie - według ustawy - następuje po 180 dniach. Zwracał uwagę, że zgodnie z Konstytucją stan wyjątkowy trwa 90 dni.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że termin 180 dni w odniesieniu do obowiązywania niektórych przepisów specustawy, to wynik uzgodnień z opozycją w Sejmie.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

- Wspólnie zastanawiając się, jak długo może trwać to zjawisko, zakładając taki ani optymalny, ani maksymalnie pesymistyczny rozwój wypadków i korzystając też z opinii lekarzy, wskazaliśmy na 180 dni - powiedział Waldemar Kraska. Jak zaznaczył, 90 dni to termin za krótki na to, żeby zagrożenie tą epidemią całkowicie zniknęło.

Senackie komisje za przyjęciem specustawy dotyczącej koronawirusa bez poprawek
Źródło: TVN24

Wcześniej wątpliwości co do zaproponowanego w ustawie ograniczenia praw obywatelskich wyrażali też marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej i wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy.

"Senat zajmie się szybko ustawą nt. koronawirusa (choć jeszcze tydzień temu senatorowie PiS nie chcieli o tym debatować!), aby walczyć z zagrożeniem. Pamiętajmy jednak, żeby pod hasłem walki z wirusem nie dopuścić do niezasadnego ograniczenia swobód obywatelskich - na to zgody nie ma" - napisał marszałek Tomasz Grodzki we wtorek na Twitterze.

Senackie komisje rekomendują przyjęcie specustawy bez poprawek

Ustawa została w poniedziałek przyjęta przez Sejm w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 na świecie, a zwłaszcza w obliczu dynamicznego wzrostu zachorowań w Europie.

Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego; wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji; wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT SPECUSTAWY DOTYCZĄCEJ ZWALCZANIA ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ KORONAWIRUSA >>>

Czytaj także: