Drugi etap znoszenia obostrzeń. Co zmienia najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów?

Autor:
akr,
pqv,
kb/kab
Źródło:
tvn24.pl
Mateusz Morawiecki o kolejnym luzowaniu obostrzeń
Mateusz Morawiecki o kolejnym luzowaniu obostrzeńTVN24
wideo 2/21
TVN24Mateusz Morawiecki o kolejnym luzowaniu obostrzeń

Rozporządzenie Rady Ministrów, które zakłada drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią COVID-19, zostało opublikowane w sobotę w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim od poniedziałku wznowione zostanie między innymi funkcjonowanie hoteli czy kolejnych lokali w galeriach handlowych.

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Ograniczenia mają być znoszone w czterech etapach. Pierwszy rozpoczął się w poniedziałek 20 kwietnia. Drugi etap wchodzi w życie od 4 maja. Daty pozostałych nie są znane. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć ma między innymi od przyrostu liczby zachorowań i wydajności służby zdrowia, zwłaszcza specjalnych szpitali zakaźnych.

W sobotę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku "w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". To drugi etap znoszenia ograniczeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Zgodnie z dokumentem, niezmiennie "do odwołania wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej". Niezmienna pozostaje również konieczność odbycia kwarantanny przez osoby przekraczające granicę i udające się do miejscowości zamieszkania lub pobytu.

Rozporządzenie mówi również o danych osób, "w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2", wskazując, jak i przez kogo mogą być przetwarzane i komu udostępniane.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku

Co się zmienia?

- Od dnia 4 maja 2020 roku przywrócone zostaje funkcjonowanie usług hotelarskich. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą serwować ich na miejscu. Siłownie i baseny pozostają zamknięte.

- Otwarte zostaną galerie handlowe, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Nadal nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna. Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu. Wciąż obowiązuje "ograniczenie prowadzenia działalności agentów turystycznych i organizatorów turystki". Działalność na wyspach handlowych warunkowana jest spełnieniem kilku warunków - między innymi oddzielenie przesłoną od klienta.  

- Sklepy budowlane zostaną otwarte w weekendy.

- Od dnia 4 maja otwarte zostają gabinety rehabilitacji. Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

- Otwarte zostaną niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki.

- W ograniczonym zakresie możliwe będzie korzystanie z boisk i innych otwartych obiektów sportowych. Osoby tam przebywające będą zwolnione z obowiązku zasłaniania ust i nosa.

- W obiektach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. W obiektach do 75 metrów kwadratowych przebywać może do pięciu osób. W pogrzebach może brać udział 50 osób.

- Od 4 maja z obowiązku poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy zostaną zwolnione (z pewnymi wyjątkami) osoby pracujące lub uczące się w innym kraju strefy Schengen.

- Od 6 maja przywrócona zostaje możliwość wynajmu rowerów miejskich.

- Nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW Z 2 MAJA 2020 ROKU >>>

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24. PL >>>

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych zapisów w artykule 8.

II etap odmrażania gospodarkiMinisterstwo Zdrowia

Od 6 maja mogą zostać otwarte żłobki i przedszkola, jednak decyzja w tej sprawie zależy od organów prowadzących (najczęściej samorządów). Wiele z nich już oświadczyło, że otwarcie placówek w tym terminie nie będzie możliwe.

Od 16 kwietnia cały czas obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W nowym rozporządzeniu doprecyzowano, że można do tego używać nie tylko odzieży, maski lub maseczki czy kasku, ale także przyłbicy.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznychMinisterstwo Zdrowia

Pierwszy etap znoszenia obostrzeń

Pierwszy etap zmian rozpoczął się 20 kwietnia. Dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.

Co się zmieniło w pierwszym etapie?

- Można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust.

- Osoby poniżej 13 lat zobowiązane do poruszania się pod opieką osób dorosłych. Starsza młodzież, inaczej niż dotychczas, nie musi mieć opiekuna.

- Obowiązek zakrycia nosa i ust został zniesiony dla osób w pojeździe, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem do 4. lat lub osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie.

- W trakcie sprawowania kultu religijnego w budynku może znajdować się jeden uczestnik na 15 metrów kwadratowych powierzchni tego budynku, nie wliczając osób sprawujących kult. Podczas pogrzebu na cmentarzu może znajdować się nie więcej niż 50 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny, dokonujących pochówku lub zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy. Wcześniej w obu przypadkach obowiązywał limit pięciu osób, poza osobami sprawującymi kult.

- Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych wchodzi maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4, zaś w sklepach o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych na 1 osobę musiało przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni. Przed wprowadzeniem pierwszego etapu znoszenia restrykcji obowiązywał limit maksymalnie 3 klientów na jedną kasę w sklepie.

- Sklepy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 otwarte wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia. Wcześniej godziny dla seniorów obowiązywały także w weekendy.

Nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń, obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi czy ograniczenia w ruchu lotniczym i kolejowym.

Autor:akr, pqv, kb/kab

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości