TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. Projekt rozporządzenia zakłada przedłużenie restrykcji do końca października

TVN24 | Polska

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Rzecznik MZ o potencjalnych obostrzeniach w związku z czwartą falą koronawirusa
Rzecznik MZ o potencjalnych obostrzeniach w związku z czwartą falą koronawirusaTVN24
wideo 2/21
TVN24Rzecznik MZ o potencjalnych obostrzeniach w związku z czwartą falą koronawirusa

Obowiązujące obostrzenia covidowe zostaną przedłużone do 31 października tego roku - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który został skierowany do podpisu premiera Mateusza Morawieckiego. W rozporządzeniu znalazło się kilka zmian, które dotyczą między innymi wydawania certyfikatów dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi poza granicami Polski czy uruchomienia połączeń kolejowych z Ukrainą.  

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 975 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał, że z powodu COVID-19 zmarło 29 kolejnych zainfekowanych osób. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 904 631 infekcji, z powodu koronawirusa zmarło 75 601 osób.

975 nowych przypadków to najwyższa dzienna liczba potwierdzonych przypadków od raportu z 27 maja, który był jak na razie ostatnim, gdzie ta liczba przekroczyła tysiąc. Najwięcej nowych zachorowań (198) potwierdzono w województwie lubelskim.

Przedłużenie obostrzeń

Projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji, z informacją, że został już skierowany do podpisu premiera. Projekt zakłada m.in. przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego rozporządzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERECIE W TVN24 GO

Regulacja ma wejść w życie z dniem 30 września.

Zmiany w przepisach koronawirusowych

Zaświadczenie o szczepieniu za granicą

Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzone mają być regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. "W celu wydania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osoba, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej, przedstawia podmiotowi przeprowadzającemu szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, zgodny ze wzorem obowiązującym w kraju przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, oraz tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego, a także oświadczenie zawierające zgodę tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na przetwarzanie danych osobowych związanych z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID" – napisano. W projekcie zawarto także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Kwarantanna

Projekt przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.

Maseczki a egzaminy

Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa – o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Projekt zakłada ponadto zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. konwojowanych.

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów – Przemyśl – Kijów.

Aktualnie obowiązujące obostrzenia

- Hotele i obiekty wypoczynkowe: zwiększony limit do 75 procent zajętych pokoi (do limitu nie są wliczane dzieci do 12. roku życia w ramach zorganizowanych pobytów),

- Obiekty kultu religijnego: zwiększony limit do 75 procent wszystkich miejsc,

- Kina i teatry: limit zwiększonych do 75 procent zajętych miejsc,

- Wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych: możliwe zajęcie 50 procent miejsc,

- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw: nowy limit - 1 osoba na 10 metrów kwadratowych,

- Dyskoteki: dozwolone do 150 osób,

- Wesołe miasteczka: zwiększony limit do 75 procent obłożenia,

- Restauracje: zwiększony limit do 75 procent zajętych miejsc.

- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, zgromadzenia - maksymalnie 150 osób,

- Transport - 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.

Do obowiązujących limitów nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione.

Autor:ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości