TVN24 | Polska

Policja podała informacje o liczbie zakażonych i objętych kwarantanną funkcjonariuszy

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP
TVN24Mariusz Ciarka: spoczywa na nas ogromny obowiązek

Rzecznik Komendy Głównej Policji, inspektor Mariusz Ciarka, podał najnowsze dane o kontrolach osób przebywających na kwarantannie, a także liczbę zakażonych funkcjonariuszy. - Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze - apelował. Wśród policji zakażonych jest 130 osób, a ponad dwa tysiące funkcjonariuszy objęto kwarantanną.

- Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 66 tysięcy osób poddanych kwarantannie. Tylko w około 170 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował insp. Mariusz Ciarka. W 11 przypadkach do funkcjonariuszy zwrócono się o pomoc w codziennych czynnościach, jak zrobienie zakupów czy wyniesienie śmieci. Od początku prowadzenia kontroli osób na kwarantannie policjanci wykonali ich już ponad cztery miliony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Funkcjonariusze skontrolowali również ponad 145 tysięcy pojazdów komunikacji zbiorowej, z czego ostatniej doby - ponad trzy i pół tysiąca. - Tutaj należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż praktycznie nie ujawniamy poważniejszych uchybień - mówił Ciarka. W działania prewencyjne codziennie angażowanych jest około 22-25 tysięcy funkcjonariuszy - policjantów wspieranych przez strażników miejskich lub gminnych i żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej. - Mamy mało powodów do karania, generalnie zachowujemy się odpowiedzialnie, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również przy pomocy urządzeń nagłaśniających - podkreślił rzecznik KGP.

Od tygodnia policjanci rozdają maseczki, zwłaszcza osobom bezdomnym, informując przy tym obywateli o obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. - Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie, może zarażać inne osoby. Nie chcemy mieć powodów do karania, ale nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami - podkreślił.

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Ponad 100 zakażonych funkcjonariuszy

Wśród policjantów około 130 jest zakażonych koronawirusem, kwarantanną objęto dotąd około 2300 funkcjonariuszy. - Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Pamiętajmy o tym. Liczymy na wzajemne zrozumienie - zaapelował rzecznik.

Mariusz Ciarka kolejny raz podziękował obywatelom za wykazywaną na co dzień odpowiedzialność. - Na ulicach jest generalnie spokojnie, Polacy stosują się do obowiązujących ograniczeń, możemy być wzorem dla innych państw, jak odpowiedzialnie i zdyscyplinowanie podchodzimy do zasad zdrowego życia w obecnej chwili - ocenił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Policjanci po kwarantannie wracają do służby

Autor:akw/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: