Ognisko koronawirusa w szpitalu na Mazowszu

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Eksperci: większość ludzi wciąż jest podatna na zakażenie, to jest dopiero początek
Eksperci: większość ludzi wciąż jest podatna na zakażenie, to jest dopiero początekTVN24
wideo 2/4
TVN24Eksperci: większość ludzi wciąż jest podatna na zakażenie, to jest dopiero początek

Nowe ognisko koronawirusa wykryto na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrii szpitala Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie. Zakażenie potwierdzono tam u 19 pacjentów i pięciu pracowników. Ponad 270 osób trafiło na kwarantannę.

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, pierwsze potwierdzone zachorowanie na COVID-19 u pacjentki oddziału psychogeriatrycznego gostynińskiej placówki zostało zgłoszone 7 lipca, a po otrzymaniu powiadomienia natychmiast rozpoczęto tam dochodzenie epidemiologiczne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według opublikowanego w niedzielę komunikatu gostynińskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, dotyczącego sytuacji na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym tamtejszego szpitala, "w ognisku z wynikiem pozytywnym badania w kierunku zakażeń koronawirusem SARS CoV-2 do chwili obecnej zarejestrowano 19 pacjentów oraz 5 pracowników".

Pracownicy i ich rodziny na kwarantannie

W informacji podkreślono jednocześnie, że "w trakcie prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego i czynności przeciwepidemicznych do chwili obecnej pięć osób - personel z wynikiem pozytywnym, zostało objętych izolacją domową - wyniki zostały przekazane do lekarzy pierwszego kontaktu ze wskazaniem opieki medycznej. 80 pracowników wraz z rodzinami zostało objętych obowiązkową kwarantanną domową, łącznie 218 osób".

Ponadto, jak wynika z komunikatu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyninie, w związku z wystąpieniem ogniska zakażeń SARS-CoV-2 na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym tamtejszego szpitala 53 inne osoby mające styczność z osobami pozytywnymi zostały objęte obowiązkową kwarantanną domową, w tym 8 pracowników szpitala w Gorzewie, którzy mieli kontakt z jednym z zakażonych pacjentów. Chodzi o osobę przeniesioną z oddziału psychogeriatrii gostynińskiej placówki na oddział pulmonologii szpitala w Gorzewie.

W informacji tej zaznaczono również, iż 154 osoby znajdują się obecnie pod nadzorem epidemiologicznym, w tym 25 osób związanych ze szpitalem w Gorzewie - są to zarówno pracownicy, jak i pacjenci oddziału pulmonologicznego.

Trafili do różnych szpitali

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gostyninie wyjaśniła, że zaraz po wykryciu ogniska zakażeń SARS-CoV-2 na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym tamtejszego szpitala do placówki tej skierowano pismo nakazujące w trybie pilnym podjęcie czynności przez Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz przekazanie informacji dotyczących wdrożonych procedur, podjętych ustaleń i działań ograniczających możliwość szerzenie zakażeń wewnątrzzakładowych.

Jak podano, pacjentka oddziału psychogeriatrii szpitala w Gostyninie, u której 7 lipca zdiagnozowano COVID-19 jako pierwszej, została przewieziona na oddział obserwacyjno-zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, natomiast zakażony pacjent z oddziału pulmonologicznego szpitala w Gorzewie został przyjęty do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Jednocześnie wszyscy pacjenci z oddziału psychogeriatrii gostynińskiej placówki, u których zdiagnozowano COVID-19, zostali przewiezieni do szpitala w Siedlcach przeznaczonego do opieki psychiatrycznej dla dorosłych, jak również zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Z kolei pacjenci oddziału psychiatrycznego, u których zdiagnozowano COVID-19, są izolowani na oddziale. Trwa ustalanie trybu przewiezienia wszystkich do szpitali jednoimiennych.

"Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku, podejmowane są i prowadzone czynności ograniczające szerzenie się zakażeń wśród mieszkańców powiatu gostynińskiego" - podkreślono w niedzielnym komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości