Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 595 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci kolejnych ośmiu osób. Łącznie w Polsce potwierdzono infekcję u 57 279 osób, spośród których 1 885 zmarło.
W poniedziałek resort zdrowia przekazał informację o 595 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej z nich - 150 - dotyczy województwa mazowieckiego.
Pozostałe infekcje dotyczą województw: małopolskiego (84), śląskiego (76), pomorskiego (52), łódzkiego (44), podkarpackiego (37), wielkopolskiego (30), kujawsko-pomorskiego (28), opolskiego (23), dolnośląskiego (17), zachodniopomorskiego (14), warmińsko-mazurskiego (11), świętokrzyskiego (10), lubuskiego (8), lubelskiego (6) i podlaskiego (5).
Ministerstwo przekazało w niedzielę także informację o śmierci ośmiu zakażonych osób w wieku od 29 do 86 lat.
Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono infekcję u 57 279 osób, spośród których 1 885 zmarło.
Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>
Ile osób jest podłączonych do respiratorów? Ilu pacjentów wyzdrowiało?
Wcześniej w poniedziałek resort zdrowia opublikował codzienny "raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:
- 2040 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 83 respiratory są wykorzystywane, - 102 970 osób jest objętych kwarantanną, - 9305 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 39 359 osób wyzdrowiało.
Blisko 5 tysięcy potwierdzonych infekcji w ciągu tygodnia
W ciągu tygodnia - od wtorku 11 sierpnia do poniedziałku 17 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o łącznie 4869 nowych przypadkach zakażenia. Było ich:
- dzisiaj, w poniedziałek - 595, - w niedzielę - 594, - w sobotę - 771, - w piątek - 832, - w czwartek - 811, - w środę - 715, - we wtorek - 551.
Rzecznik resortu zdrowia: już nie Śląsk i nie Małopolska przodują w tych statystykach zakażeń
O najnowszych danych dotyczących zakażeń koronawirusem mówił na poniedziałkowej konferencji rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wskazywał, że przez ostatnie dwa dni "poziom zakażeń ustabilizował się na granicy 600 przypadków na dobę".
- Co dość interesujące, na pewno to fakt, że to już nie Śląsk i nie Małopolska przodują w tych statystykach zakażeń, ale dzisiaj województwo mazowieckie - zauważył. Jak mówił, "tam systematycznie mamy do czynienia z dużą liczbą mniejszych ognisk, w przeciwieństwie do województwa małopolskiego i śląskiego, gdzie notowaliśmy dość duże ogniska w dużych zakładach pracy".
- Mazowsze to zawsze są mniej liczne ogniska, ich jest więcej - dodał Andrusiewicz. Jak mówił, jednym z większym ognisk wirusa w regionie jest jeden z domów pomocy społecznej i Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze".
"W całym kraju codziennie odnotowujemy zakażenia z wesel"
Adrusiewicz przekazał, że na Śląsku i w Małopolsce zakończyły się masowe badania przesiewowe na obecność patogenu. - W tej chwili raportowane osoby ze Śląska to głównie rodziny po wymazach kopalnianych - oświadczył. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał także, że w Małopolsce są "liczniejsze, bardziej rozproszone ogniska" oraz że w tym regionie "cały czas występują zakażenia z wesel".
- Niestety też w całym kraju codziennie odnotowujemy zakażenia z wesel - przyznał. - Średnio dziennie to jest w granicach kilkudziesięciu do stu zakażeń z samych imprez okolicznościowych, z wesel - dodał.
Rzecznik MZ przekazał także, że "dobiegają końca" prace zespołu, który zajmuje się między innymi stworzeniem strategii walki z drugą falą epidemii COVID-19. Dodał, że o efektach jego działalności opinia publiczna zostanie poinformowana, kiedy wszystkie prace zostaną ostatecznie zakończone.
"Czerwone" i "żółte" powiaty z dodatkowymi obostrzeniami
W kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem od 8 sierpnia obowiązują dodatkowe obostrzenia. 13 sierpnia listę powiatów zaktualizowano.
Obowiązujące rozporządzenie zakłada między innymi wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, obowiązują dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: Dodatkowe ograniczenia w kilkunastu powiatach >>>
W strefie czerwonej są powiaty z czterech województw: - małopolskiego: nowosądecki i miasto Nowy Sącz, - śląskiego: wodzisławski, rybnicki, miasto Rybnik, miasto Ruda Śląska i miasto Jastrzębie-Zdrój (wcześniej było w strefie żółtej), - wielkopolskiego: ostrzeszowski, - łódzkiego: wieluński.
W strefie żółtej znalazły się powiaty z pięciu województw: - śląskiego: pszczyński (wcześniej był w strefie czerwonej), cieszyński, miasto Żory, raciborski, - łódzkiego: wieruszowski, - małopolskiego: nowotarski, limanowski, - podlaskiego: grajewski, - lubelskiego: miasto Biała Podlaska.
Źródło: tvn24.pl