TVN24 | Polska

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych. Przypominamy, gdzie obowiązują

TVN24 | Polska

Autor:
ft//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Niedzielski: od soboty 10 października maseczki obowiązkowe także w strefie żółtej
Niedzielski: od soboty 10 października maseczki obowiązkowe także w strefie żółtejTVN24
wideo 2/26
TVN24Niedzielski: od soboty 10 października maseczki obowiązkowe także w strefie żółtej

W związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa w Polsce, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe obostrzenia, które mają wejść w życie w strefach żółtych i czerwonych. Przypominamy, w których powiatach i miastach na prawach powiatu obowiązują obecnie strefy zagrożenia epidemicznego.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło we wtorek 2236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przekazało także informację o śmierci 58 zakażonych osób, co jest najwyższym dobowym wynikiem od początku epidemii. Od początku października znacznie wzrosła liczba zajętych respiratorów. Od czerwca, kiedy resort zdrowia zaczął przekazywać takie dane, liczba ta utrzymywała się na poziomie 60-90 sztuk. W poprzednim tygodniu ta statystyka przekroczyła 100, a w tym tygodniu - 200. Ostatniej doby liczba zajętych respiratorów wzrosła o 44.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Nowe obostrzenia

W związku ze wzrostem liczby zakażeń w naszym kraju na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i szef policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zapowiedzieli politykę "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego.

Niedzielski i Szymczyk zapowiedzieli również kolejny pakiet regulacji, których celem jest przeciwdziałanie rozszerzaniu się pandemii. I tak, w czerwonej strefie lokale gastronomiczne mogą działać tylko do godziny 22.

Maseczki w wolnej przestrzeni staną się obowiązkiem w strefach nie tylko czerwonej, ale i w żółtej od 10 października. Wcześniej w strefie żółtej obowiązywały te same przepisy co w pozostałych częściach kraju.

Ministerstwo Zdrowia: 51 powiatów z obostrzeniami. 17 w strefie czerwonej, 34 w strefie żółtej
Ministerstwo Zdrowia: 51 powiatów z obostrzeniami. 17 w strefie czerwonej, 34 w strefie żółtejTVN24

Komendant Główny Policji zwrócił uwagę, że nadal przepisy pozwalają na niezasłanianie twarzy i nosa ze względu na dysfunkcje wymienione w rozporządzeniu. W jego ocenie jest to jednak bardzo często nadużywane przez niektóre osoby. - Od soboty (10 październik) trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić, jako funkcjonariusze, do obowiązku zasłaniania ust i nosa - zapewnił szef policji. Według Ministerstwa Zdrowia przeciwskazania medyczne do noszenia maseczek posiadają osoby, które mają problemy z oddychaniem oraz osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia.

Szymczyk wyjaśnił, że w każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Strefy czerwone i żółte

W związku ze zmianami obostrzeń epidemiologicznych przypominamy, które powiaty i miasta na prawach powiatów objęte są strefą czerwoną i żółtą. Obecnie jest to 51 stref - 17 "czerwonych" oraz 34 "żółte".

Obszar czerwony obejmuje powiaty:

- aleksandrowski w województwie kujawsko-pomorskim, - żniński w województwie kujawsko-pomorskim, - białostocki w województwie podlaskim, - działdowski w województwie warmińsko-mazurskim, - gostyński w województwie wielkopolskim, - krotoszyński w województwie wielkopolskim, - międzychodzki w województwie wielkopolskim, - głubczycki w województwie opolskim, - kartuski w województwie pomorskim, - miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, - kłobucki w województwie śląskim, - limanowski w województwie małopolskim, - myślenicki w województwie małopolskim, - nowotarski w województwie małopolskim, - tatrzański w województwie małopolskim, - łęczyński w województwie lubelskim, - otwocki w województwie mazowieckim.

Obszar żółty obejmuje powiaty:

- bartoszycki w województwie warmińsko-mazurskim, - iławski w województwie warmińsko-mazurskim, - nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, - bełchatowski w województwie łódzkim, - piotrkowski w województwie łódzkim, - wieluński w województwie łódzkim, - brzeski w województwie opolskim, - oleski w województwie opolskim, - bytowski w województwie pomorskim, - kościerski w województwie pomorskim, - nowodworski w województwie pomorskim, - gdański w województwie pomorskim, - miasto na prawach powiatu Gdańsk w województwie pomorskim, - miasto na prawach powiatu Gdynia w województwie pomorskim, - pucki w województwie pomorskim, - słupski w województwie pomorskim, - wejherowski w województwie pomorskim, - dębicki w województwie podkarpackim, - miasto na prawach powiatu Rzeszów w województwie podkarpackim, - mielecki w województwie podkarpackim, - janowski w województwie lubelskim, - kielecki w województwie świętokrzyskim, - miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim, - nowosądecki w województwie małopolskim, - miasto na prawach powiatu Nowy Sącz w województwie małopolskim, - suski w województwie małopolskim, - wadowicki w województwie małopolskim, - miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim, - ostrowski w województwie wielkopolskim, - wolsztyński w województwie wielkopolskim, - przasnyski w województwie mazowieckim, - żyrardowski w województwie mazowieckim, - trzebnicki w województwie dolnośląskim, - wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

Powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami:

- lubański w województwie dolnośląskim, - lipnowski w województwie kujawsko-pomorskim, - miasto na prawach powiatu Włocławek w województwie kujawsko-pomorskim, - włodawski w województwie lubelskim, - miasto na prawach powiatu Gorzów Wielkopolskim w województwie lubuskim, - miasta na prawach powiatu Zielona Góra w województwie lubuskim, - łowicki w województwie łódzkim, - krakowski w województwie małopolskim, - garwoliński w województwie mazowieckim, - makowski w województwie mazowieckim, - Warszawa, województwo mazowieckie, - miasto na prawach powiatu Suwałki w województwie podlaskim, - zambrowski w województwie podlaskim, - miasto na prawach powiatu Słupsk w województwie pomorskim, - miasto na prawach powiatu Mysłowice w województwie śląskim, - nowomiejski w województwie warmińsko-mazurskim, - pleszewski w województwie wielkopolskim.

Autor:ft//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości