Minister zdrowia Adam Niedzielski: zbliżamy się do szczytu kolejnej fali COVID-19

Autor:
ks//rzw
Źródło:
PAP
Minister zdrowia: zbliżamy się do szczytu kolejnej fali COVID-19
Minister zdrowia: zbliżamy się do szczytu kolejnej fali COVID-19
wideo 2/8
Minister zdrowia: zbliżamy się do szczytu kolejnej fali COVID-19

Adam Niedzielski, minister zdrowia, ocenił w piątek, że "zbliżamy się do szczytu już kolejnej fali" zachorowań na COVID-19 w Polsce. Według niego obecne wzrosty liczby zakażeń to z jednej strony ich urealnienie spowodowane powszechnym stosowaniem testów combo, a z drugiej - występowanie podwariantu kraken.

- Mamy do czynienia z nałożeniem się dwóch sytuacji. Wprowadziliśmy w styczniu testy combo, które w bardzo wygodny sposób pozwalają testować pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej i część tych wzrostów to jest tak naprawdę urealnienie prawdziwego obrazu rzeczywistości infekcyjnej. Część jest związana z tak zwaną mutacją kraken, która się rozwija w całej Europie - powiedział szef resortu zdrowia podczas piątkowego briefingu w Krakowie.

Jak przekazał, obecnie kraken odpowiada za ponad 20 proc. zakażeń.

- Prognozowaliśmy, że mniej więcej do kwietnia będzie bardzo dynamicznie rósł udział krakena, ale w tej chwili widzimy, że raczej potencjał wzrostowy się obniża, bo te wzrosty z tygodnia na tydzień stają się coraz mniejsze - dodał minister.

Minister zdrowia: zbliżamy się do szczytu kolejnej fali COVIDShutterstock

- Ostatni wzrost z tygodnia na tydzień to jest 16 procent, wcześniej mieliśmy te przyrosty 50, 30 procent, więc widać, że zbliżamy się do szczytu już kolejnej fali - wyjaśnił.

Niedzielski ocenił, że obłożenie łóżek w szpitalach jest na poziomie 2,5 tys. miejsc. - Ale też widzimy, że dynamika maleje i nieprzekroczony będzie na pewno ten próg bezpieczeństwa w obłożeniu szpitalnym, który sobie wyznaczyliśmy na poziomie 5 tysięcy - zaznaczył minister zdrowia.

Dane o zachorowaniach

W piątek podano na stronach rządowych, że minionej doby badania potwierdziły 3291 zakażeń koronawirusem, w tym 830 ponownych. Zmarło 17 osób z COVID-19. Wykonano 9565 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Tydzień temu, 24 lutego, badania potwierdziły 2655 zakażeń koronawirusem, w tym 698 ponownych. Zmarło 10 osób z COVID-19. Dwa tygodnie temu, 17 lutego, badania potwierdziły 1923 zakażenia koronawirusem. Zmarło 8 osób z COVID-19.

Trzy tygodnie temu, 10 lutego, informowano o 1179 zakażeniach koronawirusem, zmarło 8 osób z COVID-19.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 428 783 przypadki. Zmarło 118 941 osób z COVID-19.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości