Zakończyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego na Stadionie Narodowym. Dotyczyła między innymi budowy szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19.
Konferencja odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie trwa budowa szpitala tymczasowego dla osób chorych na COVID-19. W konferencji poza premierem wziął też udział również minister zdrowia Adam Niedzielski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz doktor nauk medycznych Artur Zaczyński, który nadzoruje budowę szpitala tymczasowego.
Konferencja zakończyła się. Dziękujemy za uwagę.
Premier pytany o ewentualne zamknięcie cmentarzy na 1 listopada: Jutro razem z panem ministrem Niedzielskim przedstawimy informacje dotyczące dnia Wszystkich Świętych, pracy biurowej i kilka innych tematów, które chcemy dodatkowo uregulować, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażeń.
Morawiecki: Apeluję o to, by powstrzymać się od demonstrowania, spotykania się.
Niedzielski: Mamy przyrost między scenariuszem wykładniczym a liniowym. Są sygnały, które mówią o potencjale zwolnienia, ale jeszcze nie stabilizacji.
Niedzielski o przewidywaniach dot. wzrostu liczby chorych: Ostatnie dwa dni są bliżej charakteru wykładniczego, ale z kolei poprzednie 3-4 dni to były dni, gdzie byliśmy bliżej wzrostu liniowego.
Morawiecki o propozycji prezydenta ws. aborcji: Warto zadać sobie pytanie, o co toczy się spór. Jest to spór o to, czy dzieci, które mają zespół Downa będą mogły się urodzić. Są osoby, które chcą, by było prawo do skrępowanej aborcji.
Prezydent wyraził swoją opinię dobitnie, jednoznacznie. Ja patrzę na te protesty pod względem epidemicznym. Stąd apel, by odpowiedzialnie do tego podejść.
Dziennikarze zadają pytania premierowi Morawieckiemu.
Zaczyński: Stanęło do tego wyzwania wiele osób, by logistycznie spiąć i wybudować coś, co będzie dobre dla nas wszystkich i będzie wzorem dla innych województw. Przecieramy szlaki, tworzymy instrukcję, by pokazać, jak budować szpitale tymczasowe.
Głos zabiera doktor nauk medycznych Artur Zaczyński, który nadzoruje budowę szpitala tymczasowego na Narodowym.
Niedzielski: Ale to nie infrastruktura liczy się najbardziej. Najbardziej liczy się personel. Chcemy wykorzystać również lekarzy, którzy zajmują się leczeniem innych chorób.
Niedzielski: Planujemy powiększyć bazę izolatoriów z 4 do 10 tysięcy.
Niedzielski: Jesteśmy dzisiaj w takiej sytuacji, że szpital tymczasowy to nie jest opcja rezerwowa, ale realne narzędzie rozwiązywania problemu, który będziemy mieli w perspektywie tygodnia lub dwóch.
Niedzielski: Jestem pod wrażeniem tego, co tutaj zobaczyłem. W ciągu 12 dni powstało coś imponującego.
Niedzielski: Jestem pod wrażeniem tego, co tutaj zobaczyłem. W ciągu 12 dni powstało coś imponującego
Głos zabiera minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dworczyk: Za pośrednictwem strony internetowej ponad 3000 osób zgłosiło się do pracy tutaj. Byli wśród nich lekarze, pielęgniarki.
Dworczyk: Została wybudowana olbrzymia infrastruktura. Dość powiedzieć, że zostało użyte 45 kilometrów przewodów elektrycznych, 5 kilometrów rur z tlenem.
Dworczyk: Otwieramy dzisiaj pierwszy szpital tymczasowy. Docelowo będzie tu 1200 łóżek. W pierwszym etapie uruchamiamy 300 łóżek. Za tydzień dojdziemy do 500 łóżek. Potem w kolejnym etapie łącznie 1200. 100 z nich to będą łóżka intensywnej opieki medycznej.
Dworczyk: Otwieramy dzisiaj pierwszy szpital tymczasowy. Docelowo będzie tu 1200 łóżek
Głos zabiera szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Premier: Dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli się do szybkiego powstania szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.
Premier: Szpitale tymczasowe zapewnią dodatkowe 10 tysięcy łóżek.
Premier: Przygotowujemy też państwo polskie na scenariusz bardzo niedobry. Dlatego też szpital tymczasowy tutaj na Narodowym został zorganizowany. To świadectwo, że państwo robi wszystko, by móc leczyć Polaków.
Premier: Wirusa najlepiej powstrzymać przez odpowiednie zachowania społeczne. Nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe. Żeby tak się stało są potrzebne zasady dyscypliny społecznej. Dystans, dezynfekcja, maseczki, higiena.
Premier: Wydałem dzisiaj dyspozycję wszystkim wojewodom, by dopasowywali bazę łóżek razem z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ do kolejnego wzrostu zakażeń. Pod koniec tygodnia powinniśmy mieć około 31-32 tysiące dostępnych łóżek.
Premier: Żeby przygotować się na pandemię, cały czas dostosowujemy nasz system służby zdrowia do tego wielkiego wyzwania. Na początku października mieliśmy około 10 tysięcy łóżek COVID-owych. Teraz jest ich 23 tysiące. Zajętych jest 14 tysięcy.
Premier: Mam apel do wszystkich protestujących. Niech gniew i niechęć skupia się na mnie, na politykach, a niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć. Bo wy, protestujący, zetkniecie się z osobami starszymi. Ogromna prośba: spory światopoglądowe są ważne, ale zróbmy to tak, by nie tworzyć dodatkowego zagrożenia.
Premier: Mam apel do wszystkich protestujących. Niech gniew i niechęć skupia się na mnie, na politykach
Premier: Na wiosnę wszyscy zachowywaliśmy się w sposób zdyscyplinowany, co pomogło ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dzisiaj, gdy zakażeń jest wielokrotnie więcej, tej dyscypliny nie utrzymujemy. Na skutek tego tworzą się nowe ryzyka rozprzestrzeniania wirusa.
Premier: Dzisiaj nasza uwaga jest przyciągana do światopoglądowego sporu o aborcję. To temat ważny, wymaga dyskusji. Ale dzisiaj przede wszystkim mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem - epidemią.
Rozpoczyna się konferencja.
Wybiła godzina 13. Zaplanowana na 12.30 konferencja jeszcze się nie rozpoczęła
Relacja reportera TVN24 ze Stadionu Narodowego
Minął kwadrans od 12.30, konferencja nadal się nie rozpoczęła.
Konferencja opóźnia się. Odbędzie się ona na Stadionie Narodowym, gdzie powstaje szpital tymczasowy.
Michał Dworczyk na Stadionie Narodowym, gdzie kończy się budowa szpitala tymczasowego
Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 12.30 na Stadionie Narodowym. Dziennikarze są już na miejscu, czekają na premiera.
Szpital na Stadionie Narodowym
Szpital tymczasowy, który powstaje na Stadionie Narodowym, będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Według założeń, w pierwszym etapie będzie tam 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii.
W Warszawie oprócz szpitala na stadionie powstanie także placówka w hali EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24