Ponad milion złotych kar za łamanie zasad kwarantanny i izolacji

Autor:
kb/ks
Źródło:
PAP
Jakie są kary za nieuzasadnione wychodzenie z domu?
Jakie są kary za nieuzasadnione wychodzenie z domu?TVN24
wideo 2/23
TVN24Jakie są kary za nieuzasadnione wychodzenie z domu?

Za złamanie przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym nałożono dotąd kary, których łączna wysokość przekroczyła milion złotych. Kary nakładane są między innymi za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i izolacji. Tylko w ciągu ostatniej doby nałożono kary w wysokości 400 tysięcy - poinformował we wtorek rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Podstawą prawną jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

Mimo że przepisy te obowiązują niespełna tydzień - od 1 kwietnia, łączna kwota kar - jak podał rzecznik GIS - przekroczyła już milion złotych.

"Apelujemy o wytrwałość i rozsądek"

Dodatkową podstawą do wymierzania kar pieniężnych są znowelizowane przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

- Nieustanie apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych zasad i ograniczeń. Rozwiązania między innymi dotyczące kwarantanny, przemieszczania czy kontaktów międzyludzkich w przestrzeni publicznej, wprowadzono w trosce o zdrowie i życie. Rozumiemy, że wiele osób odczuwa zniecierpliwienie w związku z istniejącą sytuacją, ale apelujemy o wytrwałość i rozsądek - powiedział Bondar.

Kary - jak wyjaśnił - wymierzane są w drodze decyzji administracyjnej, najczęściej na podstawie informacji przekazywanych przez policję lub w wyniku ustaleń właściwego inspektora sanitarnego.

Bondar zapewnił, że inspektorzy sanitarni rozpatrują każdy przypadek nieprzestrzegania nakazów lub zakazów i naruszenia przepisów o zapobieganiu chorobom zakaźnym.

Łamał zasady kwarantanny, musi zapłacić 20 tysięcy
Łamał zasady kwarantanny, musi zapłacić 20 tysięcyTVN24

Maksymalna kara pieniężna może wynieść 30 tysięcy złotych

Przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakładają na państwowego powiatowego inspektora sanitarnego obowiązek nałożenia administracyjnej kary pieniężnej.

Jej maksymalna wysokość - jak przypomina GIS - może wynieść do 30 tysięcy złotych. Przepisy ustaw nie regulują odrębnie przesłanek wymiaru administracyjnej kary pieniężnej. Zastosowanie mają przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, które określają przesłanki wysokości administracyjnej kary pieniężnej.

W skrajnych sytuacjach - jak przekazał rzecznik GIS - składane są wnioski do prokuratury o możliwości popełniania przestępstwa z art. 165 Kodeksu karnego. Artykuł ten mówi między innymi, że karze pozbawienia wolności podlega ten, kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, np. powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej.

Autor:kb/ks

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości