Tyle osób w Polsce zmarło na COVID-19. Liczby, w które trudno dziś uwierzyć

Źródło:
TVN24.pl
29.11.2021 | Rośnie liczba zgonów z powodu COVID-19 w Polsce. Pod respiratory trafia coraz więcej osób (wideo archiwalne)
29.11.2021 | Rośnie liczba zgonów z powodu COVID-19 w Polsce. Pod respiratory trafia coraz więcej osób (wideo archiwalne)Jacek Tacik | Fakty TVN
wideo 2/5
29.11.2021 | Rośnie liczba zgonów z powodu COVID-19 w Polsce. Pod respiratory trafia coraz więcej osóbJacek Tacik | Fakty TVN

Stan epidemii COVID-19 trwał w Polsce ponad dwa lata, od marca 2020 roku do maja 2022 roku. W tym czasie w naszym kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono badaniami u ponad sześciu milionów osób. Dane o tym, ile osób w ciągu jednego dnia było na kwarantannie czy przebywało w szpitalach, są dziś trudne do uwierzenia. Najbardziej znaczące są jednak dzienne liczby zgonów. Tak tragicznych statystyk nie widziano w Polsce od dekad.

Pięć lat po tym, jak w Polsce wprowadzono stan epidemii COVID-19, blaknie pamięć o statystykach, którymi wówczas żyła cała Polska, czekając na codzienne raporty dotyczące liczby zakażeń i zgonów. Z perspektywy czasu trudno uwierzyć, że jednego dnia mogło chorować ponad 830 tysięcy osób, a więcej niż 1,8 miliona Polaków, a więc co dwudziesty jeden z nas, mógł być wyłączony z normalnego funkcjonowania z powodu kwarantanny. Najbardziej znaczące są jednak dzienne liczby zgonów.

Jak długo trwał stan epidemii?

Aż 787 dni trwał wprowadzony przez rząd stan epidemii COVID-19. Został ogłoszony 20 marca 2020 roku, 16 maja 2022 roku zmienił się w stan zagrożenia epidemicznego. W tym czasie służby medyczne potwierdzały miliony zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w różnych mutacjach, wśród których najwięcej zachorowań spowodował wariant omikron, a najbardziej śmiertelne żniwo zebrały warianty alfa i delta. 

Ile osób w Polsce zachorowało na COVID-19?

W czasie stanu epidemii badaniami potwierdzono koronawirusa u ponad sześciu milionów osób w Polsce. To tyle, ile mieszka w województwach wielkopolskim i łódzkim razem wziętych. Średnio na każde 100 mieszkańców naszego kraju zachorowało 16.

Ile osób zmarło?

Według danych z maja 2022 roku na COVID-19 zmarło w Polsce ponad 116 tysięcy zakażonych. Ogólną liczbę szacuje się na 120 tysięcy. To mniej więcej tyle, ilu mieszkańców liczy Płock czy Elbląg. Najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych raportowano 8 kwietnia 2021 roku - resort zdrowia poinformował tego dnia o śmierci 954 osób. Niecały tydzień później, 14 kwietnia 2021 roku, informowano o 803 zgonach.

Główny Urząd Statystyczny w raporcie "Umieralność w 2021 roku. Zgony według przyczyn – dane wstępne" zwracał uwagę, że "pandemia w większym stopniu dotknęła mężczyzn i mieszkańców miast. Według wstępnych danych współczynnik zgonów na 100 tys. ludności z powodu COVID-19 dla mężczyzn był o blisko 50 wyższy niż dla kobiet, natomiast dla mieszkańców miast o ponad 50 wyższy niż dla mieszkańców obszarów wiejskich". Jak dodano, w 2021 r. co piąty zgon spowodowany był COVID-19.

ZOBACZ TEŻ: Umarł nam cały Płock, czyli stan epidemii w liczbach bardziej lub mniej nieoczywistych

Która fala koronawirusa przyniosła najwięcej zachorowań?

Podczas trwania pandemii wyróżniono pięć fal koronawirusa. Pod względem liczby zakażeń ostatnia, piąta fala - z wariantem omikron - była najpoważniejsza. Najwyższy w piątej fali i najwyższy podczas stanu epidemii pojedynczy raport Ministerstwa Zdrowia mówił o 57 659 zakażeniach dziennie. Było to 27 stycznia 2022 roku.

To w piątej fali odnotowano też najwyższą liczbę aktywnych zakażeń, czyli osób, które danego dnia przechodziły zakażenie - 3 lutego 2022 roku było ich 830 723. To około 2,2 procent całego społeczeństwa. Jeszcze więcej osób w jednym momencie było na kwarantannie. Pod koniec stycznia na dwa dni ich liczba przekroczyła milion, czyli 2,8 proc. ludności kraju. 28 stycznia łącznie zakażonych i skierowanych na kwarantannę, a więc wyłączonych z normalnego społecznego funkcjonowania, było więcej niż 1,8 miliona Polaków, a więc co dwudziesty jeden z nas.

Trzecia fala z mutacją alfa była z kolei najtrudniejsza z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia. W szpitalach było wówczas najwięcej pacjentów z SARS-CoV-2. W szczytowym momencie, 8 kwietnia 2021 roku, dokładnie 34 864.

Kiedy zmarło najwięcej zakażonych?

Trzecia i czwarta fala koronawirusa - gdy ochrona zdrowia była najbardziej obciążona - zebrały największe śmiertelne żniwo. Mutacje alfa (trzecia fala), delta (czwarta fala) i pierwotna wersja SARS-CoV-2 (wciąż dominująca podczas drugiej fali) zabijały pacjentów znacznie częściej niż powodujący najwięcej zakażeń omikron.

Najtragiczniejszym miesiącem epidemii w Polsce był kwiecień 2021 roku, czyli szczyt trzeciej fali. Na dziesięć raportów dziennych, w których padały najwyższe liczby ofiar śmiertelnych, sześć opublikowano w tym miesiącu, trzy kolejne w grudniu 2021 roku, a jeden - w styczniu 2022. W sumie w kwietniu 2021 roku poinformowano o śmierci około 14 450 zainfekowanych osób. "Około", ponieważ resort na bieżąco korygował dane. Drugi w tej statystyce jest grudzień 2021 roku, czas dominacji delty. W tym miesiącu stwierdzono około 13 460 ofiar śmiertelnych.

ZOBACZ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM": Czy jesteśmy gotowi na kolejną pandemię? "Pocovidowa amnezja"

Autorka/Autor:az

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone kupią od Finlandii lodołamacze potrzebne do kontroli Arktyki. Informację potwierdził w sobotę prezydent Donald Trump po spotkaniu z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Lodołamacze - napisał Trump - mają "zapewniać pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe naszym krajom i światu".

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

Źródło:
PAP

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

W Lubiczu Dolnym pod Toruniem kierowca samochodu osobowego, dojeżdżając do skrzyżowania i widząc czerwone światło oraz zatrzymujące się przed nim pojazdy, postanowił je ominąć i przejechał przez skrzyżowanie z niewłaściwego pasa. Policjanci ustalają tożsamość kierującego.

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Szef Pentagonu Pete Hegseth zabrał żonę Jennifer na co najmniej dwa spotkania, na których rozmawiano o kwestiach bezpieczeństwa - podał dziennik "Wall Street Journal", powołując się na osoby biorące udział w tych wydarzeniach. Żona Hegsetha to była dziennikarka stacji telewizyjnej Fox News.

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Źródło:
PAP

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragedii w Prusicach, gdzie 51-latek zabił teściową, 5-letnią córkę i ciężko ranił 9-letniego syna. W nocy zmieniliśmy czas na letni. Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje leczenie endometriozy. Protesty w Stambule i ogromny wiec poparcia dla aresztowanego Ekrema Imamoglu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 marca.

Tragedia w Prusicach, zmiana czasu, protesty w Stambule

Tragedia w Prusicach, zmiana czasu, protesty w Stambule

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Afera maseczkowa z udziałem bocheńskiego biznesmena Przemysława W. i zawiadomienie o oszustwie, jakie złożył do prokuratury resort zdrowia, nie przeszkodziło firmie, w której był współwłaścicielem, w kolejnym biznesie z państwowym podmiotem. Tym razem chodzi o urządzenia filtrujące powietrze. Jaką funkcję spełnia taki sprzęt? - Świeci sobie na niebiesko i tyle robi - to usłyszeli od pracownika jednej ze stacji Orlen dziennikarze "Superwizjera". O kulisach - w reportażu Michała Fui "Kto rozliczy aferę maseczkową?".

Urządzenia filtrujące na stacjach Orlen. Kolejna odsłona afery maseczkowej

Urządzenia filtrujące na stacjach Orlen. Kolejna odsłona afery maseczkowej

Źródło:
TVN24

Po rosyjskim ataku dronów na Dniepr, uszkodzony został dom ukraińskich tenisistek, bliźniaczek Ludmyły i Nadiji Kiczenok. W ataku zginęły cztery osoby, a 21 zostało rannych.

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Zniszczyli dom utytułowanych tenisistek

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Zniszczyli dom utytułowanych tenisistek

Źródło:
PAP

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się oferta władz miejscowości Penne w prowincji Pescara we włoskiej Abruzji dotycząca wystawienia na sprzedaż domów za jedno euro. To element akcji związanej z przeciwdziałaniem pustoszenia historycznego centrum. W ciągu kilku dni napłynęło ponad 1700 zgłoszeń z całego świata.

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za jedno euro

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za jedno euro

Źródło:
PAP

1130 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przyznał w sobotę, że Moskwie zbyt długo zajmuje odpowiedź na propozycje pokojową Stanów Zjednoczonych. Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronami na Charków i rakietami na Krzywy Róg. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

Zełenski: Moskwa zbyt długo zwleka z odpowiedzią

Zełenski: Moskwa zbyt długo zwleka z odpowiedzią

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Bydgoszczy z udziałem motocyklisty. 34-latek nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki. Niestety nie przeżył.

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

Źródło:
tvn24.pl

W Syrii powstał rząd tymczasowy. Kluczowe stanowiska zajmują w nim związani z islamistycznymi bojówkami stronnicy Szary. Ministrem spraw socjalnych i pracy została chrześcijanka Hind Kabawat. Powstanie rządu ogłosił w sobotę tymczasowy prezydent Ahmed al-Szara.

W Syrii powstał tymczasowy rząd. Jeden z resortów objęła chrześcijanka

W Syrii powstał tymczasowy rząd. Jeden z resortów objęła chrześcijanka

Źródło:
PAP

Jak poinformowała agencja Bloomberga, Ukraina domaga się od Stanów Zjednoczonych więcej inwestycji w ramach negocjowania umowy surowcowej. Agencja powołuje się na treść umowy o surowcach naturalnych i własne źródła wśród negocjatorów pracujących nad jej kształtem.

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Źródło:
PAP

W Danii odbyły się w sobotę demonstracje przeciwko postawie prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówi o konieczności przejęcia Grenlandii. W Kopenhadze protestowało ponad trzy tysiące osób, a w Aarhus - kilkaset.

"USA, odczepcie się". Demonstracje przeciwko przejęciu Grenlandii

"USA, odczepcie się". Demonstracje przeciwko przejęciu Grenlandii

Źródło:
PAP

Sposób zakończenia tej wojny będzie stanowił o korelacji sił na naszym kontynencie i o poczuciu bezpieczeństwa - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji. Mówił, że "rosyjskie rezerwy się bardzo szybko zużywają" i "jest scenariusz, w którym Rosji zaczyna po prostu brakować ludzi i sprzętu".

"Rozwibrowanie sytuacji" i "kredyt zaufania" dla Trumpa

"Rozwibrowanie sytuacji" i "kredyt zaufania" dla Trumpa

Źródło:
TVN24

Mette Frederiksen, szefowa duńskiego rządu, złoży wizytę na początku kwietnia na Grenlandii. "Mam ogromny szacunek dla sposobu, w jaki społeczność grenlandzka i jej politycy radzą sobie z ogromną presją wywieraną na Grenlandię" - podkreśliła Frederiksen w oświadczeniu.

Premierka Danii odwiedzi Grenlandię

Premierka Danii odwiedzi Grenlandię

Źródło:
tvn24.pl

Nie wyprzedzaj, strzelaj tylko w określonych sytuacjach i rób wszystko, żeby nikomu się nic nie stało. Jeżeli nie da się inaczej, czekaj, aż koledzy przyjadą z odsieczą. I raportuj, nawet jeżeli masz pędzić motocyklem, kierując jedną ręką - m.in. takie obowiązki spadają na policjanta, który rozpoczyna pościg za przestępcą. Ostatnio nagranie ze spektakularnego pościgu przez zatłoczone miasto pokazała krakowska policja. Czy tak to powinno wyglądać?

Na krawędzi. Co policjant ma robić w czasie pościgów i dlaczego ma być ich mniej

Na krawędzi. Co policjant ma robić w czasie pościgów i dlaczego ma być ich mniej

Źródło:
tvn24.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Wypadek w Gdańsku. 13-latka spadła z dachu pustostanu. Na miejscu policjanci zastali cztery inne nastolatki. Poszkodowaną przetransportowano do szpitala.

13-latka spadła z dachu pustostanu w Gdańsku

13-latka spadła z dachu pustostanu w Gdańsku

Źródło:
TVN24

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance i czołowi doradcy namawiali Donalda Trumpa, by zwolnił swojego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Michaela Waltza po aferze z przypadkowym dodaniem dziennikarza do dyskusji na Signalu o planowanym ataku w Jemenie - podał portal Politico za swoimi źródłami. - Na razie go zostawią, ale pozbędą się go za kilka tygodni - mówiła osoba zaznajomiona ze sprawą.

Co dalej z Waltzem po aferze z Signalem? "Na razie go zostawią"

Co dalej z Waltzem po aferze z Signalem? "Na razie go zostawią"

Źródło:
PAP

Od 1 lipca będziemy mogli leczyć endometriozę na NFZ - zapowiedziała podczas debaty o endometriozie "Taka twoja uroda" w TVN24 GO ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Mówiła też, że powstanie centrum leczenia endometriozy. Debatę można obejrzeć w TVN24 GO.

Ministra zdrowia: leczenie endometriozy będzie finansowane z NFZ

Ministra zdrowia: leczenie endometriozy będzie finansowane z NFZ

Źródło:
TVN24

Po doniesieniach o brakach jajek w sklepach spożywczych w Stanach Zjednoczonych, we Francji również zaczyna ich brakować - przekazał w sobotę dziennik "Le Monde". Przyczyną jest w dużej mierze efekt paniki, który nastąpił, gdy sieć obiegły zdjęcia pustych regałów sklepowych w USA, ale też epidemia ptasiej grypy.

Najpierw USA, teraz brak jajek dotknął też Francję. "Napięcie wzrosło"

Najpierw USA, teraz brak jajek dotknął też Francję. "Napięcie wzrosło"

Źródło:
PAP

W kraju ołomunieckim na wschodzie Czech został wprowadzony stan zagrożenia. Powodem jest katastrofa kolejowa sprzed miesiąca, na skutek której doszło do wycieku trującej substancji. Rząd Czech mówi o największym tego typu skażeniu na świecie.

Obawy o skażenie miesiąc po katastrofie. Wprowadzają stan zagrożenia

Obawy o skażenie miesiąc po katastrofie. Wprowadzają stan zagrożenia

Źródło:
PAP

Polska jest drugim największym rynkiem zbytu Thermomiksa, wielofunkcyjnego i kosztownego robota kuchennego. Ale to niejedyny sprzęt, który zdobywa polskie kuchnie. W kolejce są między innymi airfryery, czyli beztłuszczowe frytkownice. - Kupując robota kuchennego czy inne sprzęty, tak naprawdę kupujemy obietnicę: będziemy mieli więcej czasu, zjemy w domu dania jak w restauracji, bardziej sprawiedliwie podzielimy obowiązki domowe. Czy tak rzeczywiście jest? Nie zawsze - stwierdza Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Źródło:
tvn24.pl
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium