TVN24 | Polska

Minister zdrowia: dzisiejsza liczba zakażeń koronawirusem to prawie 30 tysięcy

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mjz/kg
Źródło:
PAP, Polsat News
Dworczyk: jutro zostaną ogłoszone decyzje co do dalszych restrykcji
Dworczyk: jutro zostaną ogłoszone decyzje co do dalszych restrykcjiPolskie Radio
wideo 2/23
Polskie RadioDworczyk: jutro zostaną ogłoszone decyzje co do dalszych restrykcji

Obecnie sytuacja jest trudniejsza niż podczas drugiej fali epidemii. Hospitalizacji jest więcej, mimo że liczba zakażeń jest porównywalna - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że dzisiejsza liczba zakażeń koronawirusem wynosi prawie 30 tysięcy przypadków.

W programie "Tłit" Wirtualnej Polski minister zdrowia był pytany o to, czy w Polsce w środę będzie więcej niż 30 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem.

- Jeszcze tej liczby nie przekroczymy, ale jesteśmy już naprawdę bardzo blisko. Faktycznie zrównujemy się z tym poziomem 30 tysięcy. To wszystko jest przy bardzo dużej liczbie badań, bo ta liczba badań wykonanych wczoraj praktycznie wynosi 100 tysięcy. Niestety też liczba zgonów jest znowu tak duża jak była w styczniu, bo przekroczyła 511 - odpowiedział Niedzielski, dodając, że sytuacja jest trudniejsza niż podczas drugiej fali epidemii.

- Przypomnę, że w szczycie drugiej fali mieliśmy zajętość łóżek mniej więcej na poziomie 23 tysięcy, a my w tej chwili, dzisiaj, mamy zajętość łóżek powyżej 26,5 tysiąca - mówił. - Hospitalizacji jest więcej, mimo że liczba zakażeń jest porównywalna - dodał.

Dopytywany o dokładną liczbę nowych zakażeń koronawirusem minister zdrowia powiedział, że liczba ta "wynosi 30 tysięcy, troszkę mniej, kilka przypadków mniej".

Dworczyk: zapanowanie nad pandemią uda się osiągnąć w 2021 roku

Wcześniej o sytuacji epidemicznej mówił w Polsat News szef kancelarii premiera i pełnomocik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

Powiedział, że odnotowywany jest trend wzrostowy, więc będą podejmowane kolejne decyzje rządu. Wskazywał na konieczność ograniczenia transmisji wirusa i poinformował, że obecnie ponad 75 procent łóżek covidowych jest zajętych. Zapewniał, że rząd będzie stale zwiększał infrastrukturę medyczną.

Dworczyk przypominał o zwiększeniu dostaw szczepionek w drugim kwartale i wyraził nadzieję, że producenci wywiążą się ze swoich umów.

Pytany o kwestię nabycia odporności zbiorowej przez Polaków, odparł, że zależy to od wielu czynników, w tym - poza dostawami szczepionek - także od chęci szczepienia się.

Zapewniał, że przedstawiony przez premiera cel "zapanowania nad pandemią" uda się osiągnąć w 2021 roku. - A jeżeli rzeczywiście by się spełniły zapowiedzi producentów szczepionek, to jest szansa, że jesienią tego roku wszyscy Polacy, którzy będą chcieli przyjąć szczepionkę, mają szansę być do tego czasu zaszczepieni - ocenił Dworczyk.

Dodatkowe obostrzenia

O możliwości wprowadzenia dodatkowych obostrzeń mówił także premier Mateusz Morawiecki. On również wskazywał, że decyzja w ich sprawie zostanie zakomunikowana najpóźniej w czwartek.

Obecne restrykcje obowiązują w całym kraju od 20 marca. To między innymi zamknięte hotele, baseny, kina, teatry, stoki narciarskie i muzea.

Autor:mjz/kg

Źródło: PAP, Polsat News

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości