Doktor Katarzyna Kolasa, ekspertka z zakresu ekonomiki zdrowia i zarządzania opieką zdrowotną w "Faktach po Faktach" w TVN24 stwierdziła, że zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące dystrybucji i procesu szczepień to "optymistyczny scenariusz". Z kolei analityk do spraw zdrowotnych w "Polityce Insight" Piotr Żakowiecki stwierdził, że polskie i zagraniczne "zespoły pracują nad strategią od jakiegoś czasu".
Premier Mateusz Morawiecki powiedział 21 listopada, że jest szansa, że "około 18 stycznia będą pojawiać się już pierwsze dostawy szczepionki". – Ten horyzont jest potrzebny, żeby szybko przygotować dystrybucję i proces szczepień. Nad tym już dzisiaj bardzo intensywnie pracujemy i jeżeli tylko szczepionka będzie dostępna, będziemy gotowi do jej wykorzystywania – zapowiedział.
Doktor Katarzyna Kolasa, ekspertka z zakresu ekonomiki zdrowia i zarządzania opieką zdrowotną uważa, że "jest to optymistyczny scenariusz". – Oczywiście nie oznacza to, że jest nierealny. Natomiast to, co jest zadziwiające w obietnicach, to brak przygotowania z naszej strony, czyli przygotowania planu szczepień, które wiele krajów już ma za sobą – zwróciła uwagę.
- To jest proces, który na przykład niektóre stany w USA zaczęły już w kwietniu. W związku z tym jest to ogromna procedura logistyczna, wymagająca zaangażowania wielu grup ekspertów i sztabu kadry medycznej. Nie słyszałam, żebyśmy na ten etap byli przygotowani – dodała dr Kolasa.
"Kluczem do sukcesu nie jest tylko przygotowanie infrastruktury i kadry, ale przede wszystkim społeczeństwa"
Analityk ds. zdrowotnych w "Polityce Insight" Piotr Żakowiecki zwrócił uwagę, że polskie i zagraniczne "zespoły pracują nad strategią od jakiegoś czasu". – Mamy zespół w kancelarii premiera, mamy zespół w Ministerstwie Zdrowia. Niestety mało wiemy na temat ich prac. Przejrzystość nie jest najmocniejszą stroną, jeśli chodzi o to, jak funkcjonuje rząd w tym zakresie – ocenił.
Podkreślił, że nie wszystkie europejskie kraje przygotowały strategie szczepień. – W przyszłym tygodniu pojawi się strategia francuska, Włosi ogłoszą strategię 2 grudnia. Wiemy natomiast jak to będzie wyglądać w Berlinie i niektórych landach niemieckich. Tam są organizowane punkty masowych szczepień i w ciągu pierwszych trzech miesięcy władze Berlina zamierzają zaszczepić 900 tysięcy osób – poinformował Piotr Żakowiecki.
- Kluczem do sukcesu nie jest tylko przygotowanie infrastruktury i kadry, ale przede wszystkim przygotowanie społeczeństwa. Jest szereg mechanizmów, które powinniśmy w tej chwili opracować, żeby zastanowić się, kto powinien być w pierwszej, kto w drugiej grupie docelowej dawców tej szczepionki, bo 15 milionów to nie jest kwota, którą otrzymamy na początku procesu szczepień – powiedziała doktor Katarzyna Kolasa.
– Do pierwszej fazy trzeba dokładnie wyselekcjonować osoby, które powinny być szczepione w pierwszej kolejności, a druga faza gdzie będziemy mieli dostępną szczepionkę, natomiast będziemy musieli przygotować się na tempo, żeby zaszczepić jak najwięcej osób – dodała ekspertka z zakresu ekonomiki zdrowia i zarządzania opieką zdrowotną.
Źródło: TVN24