TVN24 | Polska

Metropolita łódzki wydał dyspensę od udziału w niedzielnych mszach. "Nieobecność nie jest grzechem"

TVN24 | Polska

Autor:
js,
mjz//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Minister zdrowia: 152 powiaty w strefie czerwonej
Minister zdrowia: 152 powiaty w strefie czerwonejTVN24
wideo 2/21
TVN24Minister zdrowia: 152 powiaty w strefie czerwonej

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta do 15 listopada wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. To reakcja na "ciągły wzrost zachorowań" na COVID-19. Zachęcił jednak do udziału we mszy w dni powszednie, "z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych". Na pogarszającą się sytuację epidemiczną zareagowała także Archidiecezja Poznańska.

Archidiecezja Łódzka poinformowała w czwartkowym komunikacie, że w związku z pandemią COVID-19 i ciągłym wzrostem zachorowań oraz zwiększającą się liczbą osób przebywających na kwarantannie w domach metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Chodzi o niedziele i święta nakazane do 15 listopada.

"Zachęcam do udziału w dni powszednie, z zachowaniem roztropności"

Arcybiskup Ryś oświadczył, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

"Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych" - przekazał w piśmie.

"Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe" - dodał.

Reakcja Archidiecezji Poznańskiej

Na pogarszającą się sytuację epidemiczną zareagowała także Archidiecezja Poznańska. Arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, który sam przebywa na kwarantannie, wydał we wtorek dekret dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii.

"Przypominam, że zgodnie z dekretem wydanym pod koniec maja, obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. dla: osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem" - napisał metropolita.

"W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. 'strefie czerwonej' udzielam ponadto ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w takiej strefie w okresie jej obowiązywania" - dodał arcybiskup. Było to jeszcze przed tym, zanim w czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili informacje o najnowszych obostrzeniach w strefie czerwonej i żółtej, które zaczną obowiązywać od 17 października. 

Nowe limity osób uczestniczących w uroczystościach religijnych

Dotyczą one również funkcjonowania kościołów. W strefie żółtej podczas uroczystości religijnych będzie limit osób - maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a w strefie czerwonej - maksymalnie jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

ZOBACZ: Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej >>>

Ponad 8 tysięcy nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 8099 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To największy bilans od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał też informację o śmierci 91 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u ponad 149 tysięcy osób.

Autor:js, mjz//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości