Badania genomu i mutacji koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia powołał zespół

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
Minister zdrowia zapowiedział powstanie zespołu do spraw badań genomu i mutacji koronawirusa na początku maja
Minister zdrowia zapowiedział powstanie zespołu do spraw badań genomu i mutacji koronawirusa na początku majaTVN24
wideo 2/26
TVN24Minister zdrowia zapowiedział powstanie zespołu do spraw badań genomu i mutacji koronawirusa na początku maja

Do zadań zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, powołanego na mocy zarządzenia ministra zdrowia Adama Niedzieskiego, będzie należeć między innymi monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie wariantów koronawirusa oraz prowadzenie molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad COVID-19. Pracami zespołu pokieruje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 zostało opublikowane w poniedziałek.

Zapisano w nim, że do zadań zespołu należy między innymi monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie wariantów wirusa SARS-CoV-2 oraz prowadzenie molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad COVID-19 w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jego rolą jest także proponowanie rozwiązań legislacyjnych w zakresie usprawnienia funkcjonowania molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad COVID-19, a także informowanie ministra zdrowia o pojawieniu się wariantów wirusa SARS-CoV-2 o zasięgu lokalnym albo międzynarodowym, stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego w kraju.

Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2

Waldemar Kraska przewodniczącym zespołu

Zadaniem zespołu jest również proponowanie rozwiązań w zakresie działań przeciwepidemicznych w odpowiedzi na stwierdzenie wariantów wirusa SARS-CoV-2 o charakterze lokalnym albo międzynarodowym, stwarzających potencjalne albo potwierdzone ryzyko dla zdrowia publicznego.

Pracami zespołu pokieruje jego przewodniczący – wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W składzie są także między innymi dyrektor w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny Grzegorz Juszczyk, zastępca dyrektora do spraw bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego w NIZP-PZH Rafał Gierczyński oraz kierownik Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru w NIZP-PZH Małgorzata Sadkowska-Todys.

Pozostali członkowie zespołu

W zespole są także między innymi pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka oraz dyrektor Departamentu Przeciwepidemicznego i Ochrony Sanitarnej Granic w Głównym Inspektoracie Sanitarnym Anna Baumann-Popczyk, a także Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego pułkownik Tadeusz Nierebiński.

W składzie znaleźli się również między innymi zastępca dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie pułkownik Paweł Serafin oraz dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusz Poznański.

Minister zdrowia zapowiedział powstanie zespołu do spraw badań genomu i mutacji koronawirusa na początku maja
Minister zdrowia zapowiedział powstanie zespołu do spraw badań genomu i mutacji koronawirusa na początku majaTVN24

W pracach zespołu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez przewodniczącego.

W Polsce potwierdzono, oprócz mutacji brytyjskiej, także między innymi mutację południowoafrykańską, indyjską i brazylijską.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości