W Warszawie odbywa się wspólna konwencja wyborcza Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polska, która inauguruje kampanię Koalicji Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Zaprezentowane zostało hasło, z którym koalicja pójdzie do wyborów.
Konwencję otworzył szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki.
- Koalicja Obywatelska jest coraz silniejsza - powiedział, witając Barbarę Nowacką, liderkę Inicjatywy Polska.
Nowacka w piątek zdecydowała się na podpisanie porozumienia programowego z Koalicją Obywatelską.
"Mamy dziś nieustającą wojnę polsko-polską"
- Od dziś będziemy walczyć o Polskę przyzwoitą - zapowiedział lider PO Grzegorz Schetyna. - To nie będą zwykłe wybory. To będzie wybór zasadniczy: czy jesteśmy w Europie, czy nie, czy będziemy wolni, czy będziemy równi, czy będziemy potrafili być jedną wspólnotą - mówił o nadchodzących wyborach samorządowych.
Według Schetyny "mamy dziś nieustającą wojnę polsko-polską i wojnę PiS-owskiego rządu z Europą, za którą płacą Polacy". - Nowoczesność, tradycja i równość startu. Polska wolna i szczęśliwa - z taką ofertą idziemy do wyborów - mówił lider PO.
- Obronimy przed PiS-em polskie miasta, regiony i gminy, później odbierzemy je PiS-owi w całym państwie po to, żeby polski rząd i polskie samorządy już nigdy na siebie nie warczały, ale żeby razem potrafiły rozwiązywać problemy Polaków – oświadczył. - Polki i Polacy oczekują innej polityki, oczekują mądrej władzy. Marzeniem wszystkich jest szczęśliwa i normalna Polska, to marzenie Polaków jest dla nas drogowskazem - kontynuował.
Schetyna ocenił, że jesienne wybory samorządowe są najważniejsze od 29 lat. - Zaczyna się walka o przyszłość Polski, cztery bitwy, jedna po drugiej, które zdecydują, czy będziemy żyć na wschodzie, czy na zachodzie Europy, czy zwyciężymy i spełni się polski sen o wolności i dobrobycie, czy wygrają ci, którzy chcą zachęcić Polaków, aby sami odbudowali żelazną kurtynę – mówił.
Grzegorz Schetyna po tym wstępie przedstawił zobowiązania określone jako "sześć kroków do przyszłości".
1. Koniec z "chaosem w szkołach"
To "pierwszy i najważniejszy" punkt propozycji Koalicji Obywatelskiej. - Nasz prawdziwy priorytet to szkoła równych szans, przyjazna dzieciom i rodzinie - podkreślił Schetyna.
- O sile każdego narodu i państwa stanowi równy start życiowy, otwartość na społeczny awans, zdolność wykorzystania energii ludzi pracowitych, utalentowanych i przedsiębiorczych. PiS proponuje awans ludziom z partyjną legitymacją: biernym, miernym, ale wiernym - mówił.
Schetyna oprócz tego podkreślił znaczenie zawodu nauczyciela. - Przywrócimy prestiż zawodu nauczyciela poprzez podniesienie pensji. Stworzymy nauczycielom realne możliwości godnego zarabiania i otworzymy ścieżki zawodowego awansu - zapowiedział.
Program ma być realizowany we współpracy z samorządami, którym proponuje program "złotówka za złotówkę". - Do każdej złotówki z budżetu miasta, gminy, czy województwa wydanej na wyższe pensje dla nauczycieli, na posiłki i zajęcia dodatkowe dla uczniów, na pomoce naukowe, na nowe budynki szkolne, zobowiązujemy się dołożyć złotówkę z budżetu państwa - tłumaczył lider PO.
2. Bezpłatny bilet komunikacji publicznej dla młodzieży uczącej się i dzieci
Kolejny zapis pakietu Koalicji Obywatelskiej dotyczy wprowadzenia darmowego transportu dla uczniów.
- Bardzo często wybór wymarzonej szkoły jest poza zasięgiem dzieci z biedniejszych rodzin z terenów wiejskich. Ich rodziców często nie stać na sfinansowanie dojazdu do szkoły. Bezpłatny bilet komunikacji publicznej dla dzieci i uczącej się młodzieży raz na zawsze ten problem rozwiąże - mówił.
3. Wsparcie dla seniorów
Według zapowiedzi lidera PO "seniorzy będą mogli liczyć na pomoc w dotarciu do lekarza czy pomoc w wypełnianiu wniosku w urzędzie".
- To są rzeczy poprawiające jakość życia seniorów, a czasem też ratujące im życie - powiedział Schetyna. - Uczynimy z opieki nad seniorami obligatoryjne zadanie dla wszystkich samorządów w Polsce. W każdym mieście i w każdej gminie zostaną stworzone centra opieki nad ludźmi starszymi - zapowiedział.
Ogłosił także plan utworzenia numeru, pod którym osoby starsze będą mogły przez całą dobę uzyskać natychmiastową pomoc, m.in. lekarską.
4.Walka ze smogiem
- Nie pozwolimy na to, żeby Polska została śmietnikiem świata. Polskie państwo ponosi odpowiedzialność za jakość powierza, którym oddychają Polacy - mówił Schetyna.
Tym samym kolejną propozycją Koalicji Obywatelskiej jest nałożenie na władze państwowe obowiązku dbania o jakość powietrza realizowanego w ramach krajowego programu ochrony powietrza.
- Na sfinansowanie poprawy jakości powietrza w Polsce zostanie przeznaczone 0,5 proc. PKB - na dzisiaj jest to 9 mld złotych - mówił.
5. "Orliki" i "schetynówki"
- Tylko w latach 2009-2012 udało nam się zbudować lub wyremontować ponad 3800 km dróg lokalnych i zbudować ponad 2600 boisk piłkarskich w polskich gminach - powiedział Schetyna.
Przypomniał, że były to "programy realizowane w oparciu o partnerstwo rządu i samorządu". - To był nasz program z 2008 roku, musimy go dokończyć, tak aby mieszkańcy każdego regionu w Polsce poruszali się po bezpiecznych drogach lokalnych, a dzieci w każdej polskiej gminie miały prawdziwe boisko i mogły z niego korzystać - podkreślał.
6. Jeden gospodarz regionu
- Koniec z dwuwładzą wojewodów i marszałków województw, koniec z kosztownym dla Polski dublowaniem obowiązków - powiedział Schetyna, przedstawiając ostatni punkt. - Konsekwentnie wprowadzimy zasadę: jeden gospodarz w regionie i będzie to gospodarz samorządowy.
- Centra zarządzania kryzysowego, pełen nadzór nad służbami ratującymi życie i majątek ludzi dotkniętych przez żywioł: to wszystko trafi do urzędów marszałkowskich - zapowiedział.
Autor: akw//plw / Źródło: TVN24, PAP