Fundacja Batorego szokuje, bo publikuje spot, w którym zwraca uwagę na dyskryminację i nienawiść. W krótkim filmie normalnie wyglądająca dziewczyna nagle zmienia się w Hitlera, gdy widzi parę chłopaków. Kontrowersyjny spot podzielił odbiorców, ale cel swój osiągnął, bo o nienawiści w Polsce zaczęto znów mówić. Materiał programu "Polska i Świat".
Zaczyna się całkiem zwyczajnie. Dworzec, grupka znajomych i zwykli przechodnie. Wystarczy jednak chwila, a sytuacja traci pozorną niewinność. Na ekranie pojawia się postać wystylizowana na Adolfa Hitlera.
- Zależało nam na tym, żeby przekaz był mocny i żeby był zrozumiały. Szukaliśmy takiego symbolu, który dla młodego człowieka będzie się jednoznacznie kojarzył - tłumaczy Agata Szypulska z Fundacji Batorego.
Zdania podzielone
Film miał szokować i zdecydowanie swój cel osiągnął. Podzielone są tylko zdania, czy to aby na pewno dobrze.
- Czasami trzeba nami wstrząsnąć, żebyśmy zaczęli myśleć - przekonuje Robert Biedroń po obejrzeniu spotu.
Innego zdania jest dr Marek Troszyński z Collegium Civitas. - Dla mnie to jest bardzo kontrowersyjne. To jednak jest człowiek, który fizycznie wyeliminował, zamordował, kilka milionów osób - podkreśla socjolog.
Rosnący problem
Niezależnie jednak od oceny filmu, mowa nienawiści pozostaje problemem. Napisy na murach czy internetowe komentarze to zdaniem ekspertów początek błędnego koła. - Badania pokazują, że osoby które kiedyś były poniżane mają tendencję, by poniżać inne - argumentuje psycholog doktor Joanna Heidtman.
O skali problemu przypomina historia Maddinki, popularnej blogerki, która celem ataków została nawet po własnej śmierci. Jeszcze brutalniej został zaatakowany 14-letni Dominik, który - nękany przez rówieśników - popełnił samobójstwo.
Internauci nie mieli litości nawet po tym, jak chłopak odebrał sobie życie z powodu zaszczucia i gnębienia przez szkolnych kolegów. O tym, że nienawiści w internecie nie można lekceważyć przekonuje dr Heidtman. - Jeżeli kogoś poniżamy słownie, to będzie nam łatwiej poniżyć go również fizycznie - podkreśla.
Według ostatnich badań z mową nienawiści w internecie spotkało się 2/3 polskich nastolatków.
Autor: dln//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Batorego