"Znani i nieznani bohaterowie opozycji lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych" - to temat ogłoszonego przez mazowieckie kuratorium oświaty konkursu dla gimnazjalistów. Uczniowie, którzy do niego przystąpią, powinni wykazać się znajomością życiorysów między innymi Antoniego Macierewicza oraz Lecha Kaczyńskiego. Poseł PO Borys Budka zwraca uwagę, że na tej liście brakuje Lecha Wałęsy czy Tadeusza Mazowieckiego.
Na stronie mazowieckiego kuratorium oświaty pojawił się program merytoryczny konkursu tematycznego dla uczniów gimnazjów z województwa mazowieckiego. Temat konkursu to "Znani i nieznani bohaterowie opozycji lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych".
"Treści pytań dotyczyć będzie najważniejszych wydarzeń historii politycznej i wybranych elementów historii społecznej Polski lat 70-tych i 80-tych" - czytamy w dokumencie.
Znajomość życiorysu między innymi Macierewicza
W konkursie będą mogli wziąć udział gimnazjaliści z całego Mazowsza.
Uczniowie będą musieli wykazać się znajomością życiorysów postaci takich, jak Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Antoni Macierewicz, Anna Walentynowicz, Kornel Morawicki, Jerzy Popiełuszko czy Zbigniew Romaszewski. Na etapie rejonowym dochodzi jeszcze kilka innych nazwisk - Adam Borowski, Zbigniew Bujak, Jacek Kaczmarski, Jan Olszewski oraz Czesław Sadłowski.
Bez Wałęsy i Mazowieckiego
Borys Budka z PO zwrócił uwagę, że na liście brakuje Lecha Wałęsy czy Tadeusza Mazowieckiego.
"Państwo PiS w natarciu. W 2. klasie gimnazjum do konkursu z WOS młodzież ma uczyć się życiorysów m.in. Macierewicza, czy Morawieckiego. Ani słowa o prezydencie Wałęsie, czy Tadeuszu Mazowieckim. Obłęd!" - skomentował na Twitterze były minister sprawiedliwości.
#PaństwoPiS w natarciu. W 2. klasie gimnazjum do konkursu z WOS młodzież ma uczyć się życiorysów m.in. #Macierewicz.a czy #Morawiecki.ego. Ani słowa o @PresidentWalesa czy Tadeuszu #Mazowiecki.m. Obłęd!#kłamstwaPiS pic.twitter.com/Ig7pbCcbZY
— Borys Budka (@bbudka) November 19, 2017
Jak tłumaczy w swoim zarządzeniu kuratorium, "celem jest pokazanie uczniom i uczennicom, że bohaterami historii bywali nie tylko tacy opozycjoniści, o których do dziś możemy przeczytać na kartach podręczników historii, czy dowiedzieć się od nich z najpopularniejszych mediów. Tysiące odważnych ludzi w całym kraju, aktywnych w ostatnich dwóch dekadach PRL, już po 1989 roku pozostało poza wielką polityką".
Autor: kb//now / Źródło: tvn24, Kuratorium Oświaty w Warszawie
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock