Komisja obywatelska ws. katastrofy? Nie chce jej nawet PiS
Projektem ws. powołania wysokiej komisji obywatelskiej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej zajmie się dziś Sejm. Autorami projektu są posłowie Solidarnej Polski. Za jego odrzuceniem opowiedziała się wcześniej sejmowa komisja ustawodawcza. Nie zyskał on też uznania PiS.
Zadaniem komisji byłoby wyjaśnienie przebiegu katastrofy smoleńskiej. Zgodnie z projektem komisja powinna dysponować wszystkimi uprawnieniami komisji śledczej, a także posiadać uprawnienie do zwracania się do państw trzecich, organizacji i instytucji międzynarodowych o współpracę w zakresie swojego działania oraz powoływania biegłych, w tym obywateli państw trzecich.
Bez parlamentarzystów
Według projektu Solidarnej Polski do składu komisji nie mogliby być powołani parlamentarzyści, osoby zatrudnione w administracji rządowej oraz inne osoby czynnie uczestniczące w konfliktach politycznych. Z kolei na wszystkie organy państwa ustawa winna nałożyć obowiązek współpracy z komisją w zakresie jej działania.
Za odrzuceniem projektu Solidarnej Polski opowiedziała się sejmowa komisja ustawodawcza. Podczas pierwszego czytania projektu, które odbyło się na czwartkowym posiedzeniu komisji ustawodawczej, padł wniosek, złożony przez wiceszefa komisji Witolda Pahla (PO), by odrzucić projekt SP. Poparło go 14 posłów, przeciw było 10, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wątpliwości
Biuro Analiz Sejmowych uznało, że "sformułowana w projekcie idea powołania w drodze odrębnej ustawy nowego specjalnego organu państwa (...) nie powinna być uznana za sprzeczną z konstytucją". Jak tłumaczy Biuro, ustawodawca ma bowiem ogólną kompetencję do tworzenia nowych nieprzewidzianych w konstytucji organów państwa. Wątpliwości ekspertów z Biura budzi jednak postulowane w projekcie SP przyznanie takiej komisji wszystkich kompetencji komisji śledczej. Biuro zwraca uwagę, że komisja śledcza jest organem konstytucyjnym i jej legitymacja prawna jest silniejsza niż organów powoływanych na mocy zwykłej ustawy.
PiS nie poprze
Wszystko wskazuje na to, że projektu nie poprze nawet Prawo i Sprawiedliwość. Jak mówił szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusza Błaszczaka jest to pomysł niekonstytucyjny, nierealny i podważający działalność zespołu smoleńskiego, któremu przewodzi Antoni Macierewicz.
Autor: mn//bgr / Źródło: PAP, tvn24.pl, Trójka
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Dotarliśmy do aktu oskarżenia w sprawie księdza Michała Olszewskiego i Funduszu Sprawiedliwości
Ukraina obawia się, że zostanie odcięta od rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Rosją – pisze "The Economist". Według brytyjskiego tygodnika prezydent Wołodymyr Zełenski mimo to liczy, że rozpoczynająca się w piątek Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa będzie dla administracji Donalda Trumpa sygnałem do podjęcia działań w sprawie pomocy Ukrainie.
Umowa zawarta za plecami Ukraińców? "Nie chcę nikogo straszyć"
Dziennik "New York Times", powołując się na opinie ekspertów, twierdzi, że odstraszanie Rosji po zakończeniu wojny w Ukrainie może wymagać zaangażowania aż 150 tysięcy żołnierzy i amerykańskiej pomocy w formie ochrony z powietrza, wywiadu i obrony przeciwlotniczej.
Pomysł "wydaje się wielu urzędnikom i analitykom brawurowy"
1085 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział w środę, że rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy powinny rozpocząć się pod warunkiem, że w ich wyniku zostanie "wykute w kamieniu", że Władimir Putin już nigdy nie spróbuje zaatakować tego państwa. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.
Szef NATO o tym, co musi być "wykute w kamieniu"
Oczywistym jest, że dla Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy celem jest pokój. Tylko pokój musi być sprawiedliwy i trwały - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. Ocenił, że rozmowa prezydenta USA Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem to "sygnał, który może budzić niepokój".
Rozmowa Trumpa z Putinem? "To sygnał, który może budzić niepokój"
Policjanci zatrzymali 26-latka, który prowadził samochód, będąc pod wpływem alkoholu. Okazało się, że mężczyzna złamał dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Służby podjęły decyzję o deportowaniu obywatela Ukrainy.
Prowadził pijany, złamał dwa sądowe zakazy. Wróci do swojego kraju
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
W czwartek w Wenecji wprowadzono "czerwone strefy" podwyższonych środków bezpieczeństwa w związku z rozpoczynającym się w weekend karnawałem. Do 5 marca w głównych punktach miasta siły porządkowe będą postawione w stan podwyższonej czujności z powodu masowej obecności turystów.
Z powodu nieustannych trzęsień ziemi na greckiej wyspie Amorgos ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej. Wcześniej takie działania podjęto na Santorini. Zdaniem greckich ekspertów aktywność sejsmiczna w regionie pozostaje na niezmiennym poziomie.
Stan sytuacji nadzwyczajnej na kolejnej greckiej wyspie
Policja zatrzymała 21-letniego mężczyznę podejrzewanego o napaść na 14-latkę w Rabce-Zdroju (Małopolska). Według ustaleń policji, nieznany nastolatce mężczyzna zaczepił ją, a następnie bił po twarzy. Poszkodowana nie została mu dłużna i zadrapała mężczyznę w policzek. Napastnik został spłoszony przez świadków zdarzenia. Pobita dziewczyna została już wypisana ze szpitala.
Mężczyzna podejrzewany o pobicie 14-latki jest już w rękach policji
Prokuratura stawia zarzuty emerytowanemu funkcjonariuszowi w związku z wystrzałem z prywatnej broni myśliwskiej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Według śledczych, czynny wówczas policjant wniósł w styczniu 2024 roku sztucer i nie zgłosił tego przełożonym. Do wystrzału doszło, gdy sprawdzał broń.
Przyniósł prywatny sztucer na komendę. Broń wystrzeliła, policjant z zarzutami
- Źródło:
- PAP
Prokuratura Regionalna w Katowicach wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu Ukraińcom, którzy mieli być członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się oszustwami i praniem pieniędzy. Prokuratorzy nadzorowali śledztwo prowadzone od dwóch lat przez policjantów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Czy cena za parkowanie będzie uzależniona od tablicy rejestracyjnej? Czy chodzi o zachętę odprowadzania podatków gdzie się mieszka i żyje? W Łodzi trwa spór o nową uchwałę - radni chcą, żeby ludzie spoza miasta płacili za parkingi więcej niż jego mieszkańcy. Po jednej ze skarg sprawą zajęła się wojewoda. Ta już sprawdza, czy różnicowanie opłat jest zgodne z prawem. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.
"Tutaj jest problem prawny". Kto zapłaci więcej za parkowanie?
Donald Tusk prosi Rafała Brzoskę o pomoc, a Mateusz Morawiecki deklaruje współpracę. Zachowanie byłego premiera w Prawie i Sprawiedliwości wzbudziło sprzeciw, zaskoczenie i krytykę. Głos w tej sprawie zabrali też kandydaci na prezydenta.
Morawiecki o krytyce kolegów z partii. "Jeden wpis czytałem, ale już zapomniałem"
- Źródło:
- Fakty TVN
Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Gdyni zostało pozbawionych ciepłej wody i ogrzewania. W mieście doszło w środę do dwóch poważnych awarii - sieci ciepłowniczej i wodociągowej. Sieć wodociągowa została już naprawiona, a ciepło stopniowo wraca do poszczególnych dzielnic. Bez ogrzewania wciąż jest jednak część Karwin, Wielki Kack, Dąbrowa, Obłuże i Pogórze.
Dwie awarie w jednym czasie. Ciepło wraca, ale nie do wszystkich gdynian
- Źródło:
- TVN24, PAP
Do Polski nadciąga tęgi mróz. Za sprawą bardzo zimnych mas powietrza arktycznego temperatura może spaść do nawet -20 stopni Celsjusza. O szczegółach pisze nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.
Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej Trump rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem i z Wołodymyrem Zełenskim. Amerykański prezydent stwierdził też, że jest "mało prawdopodobne, aby Kijów odzyskał wszystkie swoje ziemie".
Trump podał prawdopodobne miejsce jego spotkania z Putinem
Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS, był pytany, czy żałuje, że politycy PiS skandowali nazwisko Trumpa po jego wyborze na prezydenta USA, który teraz wprowadza cła, które dotkną między innymi Unię Europejską. Poseł odparł, że wtedy "zagrały emocje", a Trump kieruje się "amerykańskimi interesami".
Czy Błaszczak żałuje klaskania? "Proszę pana, to emocje zagrały"
Honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne od pracy. Poseł Bartosz Romowicz napisał w interpelacji, iż "pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. "Obowiązek udzielenia zwolnienia ma charakter bezwzględny" - odpowiada ministra rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dodając, że jej resort pracuje obecnie nad "zwiększeniem uprawnień dla takich pracowników".
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowuje kolejne elementy tegorocznego 33. finału. Po wczorajszym ogłoszeniu sumy zebranej podczas towarzyszących finałowi aukcji, dziś dowiedzieliśmy się, ile wypito kaw w ramach wspólnej akcji WOŚP i państwowego giganta paliwowego.
W sierpniu 2020 roku doszło do spotkania w domu Zbigniewa Ziobry w Jeruzalu. To tam miały zapaść decyzje o przyznaniu pieniędzy stowarzyszeniu, które miało utworzyć trzy portale wspierające polityków ówczesnej Solidarnej Polski - informuje Wirtualna Polska, która poznała treść wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu w związku ze śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pisze też, że uczestników spotkania poproszono, żeby pozostawili urządzenia elektroniczne w domu ministra, a "kluczowe ustalenia zapadły na oszklonej werandzie".
Elektronika miała zostać w domu. "Kluczowe ustalenia na oszklonej werandzie" Ziobry
Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera ideę stworzenia jednego rejestru mieszkańców, który przyczyni się do uszczelnienia systemu opłat za śmieci i za wodę - podał resort w uwagach do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński potwierdził, że dwóch polskich obywateli ma być deportowanych ze Stanów Zjednoczonych. Wskazał, że nie wiadomo, czy decyzja wynika z dotychczasowych procedur czy z przyśpieszonej procedury zapowiedzianej przez Donalda Trumpa. Sprawę komentował też szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski.
Dwóch Polaków będzie deportowanych z USA. Sikorski o kapeli góralskiej na lotnisku
O włos od tragedii na śląskim odcinku autostrady A1. W pobliżu Częstochowy ciężarówka wjechała w lewy bok holownika pomocy drogowej. Pojazd został mocno uszkodzony, jednak - na szczęście - nikomu nic się nie stało. "Kilka sekund wcześniej nasz operator był po lewej stronie holownika" - informuje właściciel firmy, pokazując nagranie kolizji.
Pielęgniarka i pielęgniarz ze szpitala w Sydney zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych po tym, jak w mediach społecznościowych zostało opublikowane antysemickie nagranie z ich udziałem - informują miejscowe władze. Premier Australii Anthony Albanese określił wideo jako "obrzydliwe i haniebne".
"Obrzydliwe, haniebne" nagranie. Pielęgniarka i pielęgniarz zawieszeni w obowiązkach
Dwa wyroki dyscyplinarne, 23 pisemne upomnienia. I nic. Sędzia wciąż nie pisze uzasadnień wyroków
W poniedziałek o 23.59 zakończyły się wszystkie aukcje internetowe w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny już w aukcje zaangażowali się dziennikarze i dziennikarki TVN24, TVN, TTV, osoby znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery oraz sama Grupa TVN Warner Bros. Discovery. 44 nasze aukcje zakończyły się łączną kwotą deklarowaną w wysokości 976 148,96 złotego. Dziękujemy!
Polska Akademia Filmowa ogłosiła w środę nominacje do 27. Polskich Nagród Filmowych Orły. Listę nominacji zdominowały "Biała odwaga" Marcina Koszałki, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna oraz "Kulej. Dwie strony medalu" Xawerego Żuławskiego. W kategorii najlepszy film nominowano również "To nie mój film" Marii Zbąskiej oraz "Strefę interesów" Jonathana Glazera. Trzy nominacje trafiły do koprodukcji TVN Warner Bros. Discovery, w tym do serialu "Lady Love".
Już za kilka dni w szpitalu powiatowym w Nysie działać zacznie nowa pracownia tomograficzna. Stary sprzęt zniszczyła powódź. Nowy, kupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, gwarantuje znacznie szybszą diagnostykę.
Stworzenie nowych miast - to plan rządu Wielkiej Brytanii na rozwiązanie kryzysu dotyczącego niedoboru mieszkań. Ma to być największy program budowy domów w tym kraju od końca okresu powojennego. Rozważanych jest około 100 lokalizacji.