Lekarze, którzy z końcem września złożyli wypowiedzenia, wracają do pracy w Specjalistycznym Szpitalu św. Łukasza w Końskich (Świętokrzyskie). W nocy z czwartku na piątek zdecydowali, że podpiszą porozumienie z dyrektorem.
Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w koneckim szpitalu Marcin Madej powiedział, że lekarze wynegocjowali podobne porozumienie jak ich koledzy w dwóch radomskich szpitalach. Według niego 50 lekarzy wraca do pracy w lecznicy. Dwoje się na to nie zdecydowało; dostali lepsze propozycje.
Jak wyjaśnił dyrektor szpitala Wojciech Przybylski, bazą porozumienia jest kompromis radomski, czyli od 1 października wynagrodzenie starszego asystenta wyniesie 1,4 średniej krajowej, asystenta - 1,2, a młodszego asystenta - 1 średnią. Podwyżkę otrzymają też rezydenci. Od 1 czerwca przyszłego roku drugą podwyżkę otrzymają starsi asystenci, a od 1 października przyszłego roku - pozostali lekarze. Ponadto 10 proc. udziału w zysku zostanie podzielone między lekarzy pracujących na oddziałach, które w br. zysk wypracowały.
Przybylski dodał, że porozumienie kończy spór zbiorowy, rozpoczęty ponad rok temu. Przed dyrektorem placówki negocjacje z pielęgniarkami.
Lekarze rozpoczęli negocjacje z dyrektorem w czwartek w południe. Późnym wieczorem do Końskich przyjechał podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas. Porozumienie zawarto po północy.
Z powodu odejścia z pracy specjalistów od poniedziałku w koneckiej lecznicy na pięciu oddziałach, w tym na jedynej w województwie świętokrzyskim chirurgii naczyniowej, nie przyjmowano nowych pacjentów.
Wcześniej porozumienie z dyrekcją zawarli lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Placówka od piątku wznowi przyjmowanie pacjentów. Wciąż niewiadome są losy Szpitala Psychiatrycznego w Radomiu. Mimo, że lekarze wynegocjowali swoje warunki, to sytuację skomplikował ich konflikt z dyrektorem, który na miejsce dwóch psychiatrów przyjął w międzyczasie innych lekarzy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24