Politycy Solidarnej Polski u premiera. Rzecznik rządu o "zrozumieniu" i "różnicach"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Rzecznik rządu: jest zrozumienie dla największych wyzwań geopolitycznych, różnimy się co do legislacji
Rzecznik rządu: jest zrozumienie dla największych wyzwań geopolitycznych, różnimy się co do legislacjiTVN24
wideo 2/13
Rzecznik rządu: jest zrozumienie dla największych wyzwań, jeśli chodzi o kwestie geopolityczne, natomiast różnimy się co do kwestii związanej z legislacjąTVN24

W kancelarii premiera zakończyło się spotkanie szefa rządu Mateusza Morawieckiego ze Zbigniewem Ziobrą i innymi politykami Solidarnej Polski, które dotyczyło między innymi projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i innych sądach oraz kwestii odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. - Dyskusja pokazała, że faktycznie jest zrozumienie dla największych wyzwań, jeśli chodzi o kwestie geopolityczne, natomiast oczywiście różnimy się co do kwestii związanej z legislacją - powiedział po rozmowach rzecznik rządu Piotr Mueller. Swoje stanowisko politycy Solidarnej Polski przedstawili na konferencji w Sejmie.

Spotkanie premiera ze Zbigniewem Ziobrą i parlamentarzystami Solidarnej Polski rozpoczęło się po godzinie 13. Politycy zaczęli wychodzić z KPRM po godzinie 17. O rozmowach opowiedzieli krótko rzecznik rządu Piotr Mueller i minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Spotkanie było w dużo szerszym gronie, zostali zaproszeni wszyscy przedstawiciele Solidarnej Polski, którzy zasiadają w naszym klubie parlamentarnym. Jak państwo wiecie, pomiędzy Solidarną Polską a pozostałą częścią klubu parlamentarnego jest pewnego rodzaju niezgodność co do kwestii związanych z ustawą, która otwiera drogi do środków finansowych z Krajowego Planu Odbudowy. Dzisiaj te różnice zdań, zarówno w kwestii legislacyjnej, ale też w kwestiach ekonomicznych, zostały przez obie strony przedstawione - relacjonował Mueller.

Dodał: - Zależy nam, aby ta ustawa i prace nad tą ustawą były kontynuowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu i z takim zamiarem idziemy. 

- Solidarna Polska dzisiaj w bardzo długiej dyskusji przedstawiała swoje argumenty, ale też trzeba powiedzieć, że dyskusja miała nieco inny charakter ze względu na to, że przedstawiciele Solidarnej Polski byli w większej liczbie - stwierdził. - Dyskusja pokazała, że faktycznie jest zrozumienie dla największych wyzwań, jeśli chodzi o kwestie geopolityczne, natomiast oczywiście różnimy się co do kwestii związanej z legislacją i ustawą - wyjaśnił.

Piotr Mueller i Szymon Szynkowski vel SękTVN24

Szynkowski vel Sęk utrzymywał z kolei, że "kolejne konsultacje pokazują sens prowadzenia rozmów, nie tylko o tym projekcie ustawy". - Można powiedzieć, że to pochodna pewnej szerszej, znacznie ważniejszej dyskusji, jak w kryzysie geopolitycznym, w którym znalazła się cała Europa powinien odnaleźć się nasz kraj i jakie środki zaradcze w związku z tym powinny zostać pilnie podjęte, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał naszej obecności w Unii Europejskiej - powiedział. 

- Zdaje się nie ulegać wątpliwości fakt, że w tym szczególnym momencie rząd powinien podjąć wszelkie starania, żeby wykorzystać wszelkie możliwości pozyskania środków finansowych, które mogą służyć wzmacnianiu naszego bezpieczeństwa. To jest kluczowe wyzwanie - dodał.

Szynkowski vel Sęk: kolejne konsultacje pokazują sens prowadzenia rozmów
Szynkowski vel Sęk: kolejne konsultacje pokazują sens prowadzenia rozmówTVN24

Było to drugie spotkanie szefa rządu z przedstawicielami Solidarnej Polski w tej sprawie. Pierwsze odbyło się 23 grudnia ubiegłego roku.

Kaleta o "najlepszym rozwiązaniu"

Przed godziną 19, na konferencji w Sejmie, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba przedstawili - w imieniu Solidarnej Polski - wnioski po spotkaniu. - Ustawa (w sprawie zmian w sądownictwie - red.), która jest aktualnie przedłożona, w ocenie Solidarnej Polski, co przedstawiliśmy, godzi w polską konstytucję, polską suwerenność i rodzi gigantyczne ryzyko paraliżu sądownictwa w Polsce, dlatego też podzielamy wątpliwości, które co do tej ustawy przedstawił pan prezydent, mówiąc o tym, że nie zgodzi się na ustawę, która mogłaby podważyć dokonane przez niego powołania na urząd sędziowski - powiedział Kaleta. 

Przekazał, że jego ugrupowanie uważa, że "najlepszym rozwiązaniem jest, żeby pan premier w pierwszej kolejności przekonał do tej ustawy pana prezydenta". - Wówczas będzie możliwe, żebyśmy my mogli finalnie, znając pełne stanowisko pana prezydenta, odnieść się do tego, czy ta ustawa powinna zyskać poparcie - zapowiedział. 

Kaleta: najlepszym rozwiązaniem jest, żeby premier w pierwszej kolejności przekonał do tej ustawy prezydenta
Kaleta: najlepszym rozwiązaniem jest, żeby premier w pierwszej kolejności przekonał do tej ustawy prezydentaTVN24

Zapowiedzi przed spotkaniem

Przed rozmowami w KPRM ich tematykę omawiał Szymon Szynkowski vel Sęk. Zapowiadał, że środowe spotkanie przyjmie szerszą formułę, z udziałem wszystkich posłów SP, a także kierownictwa PiS. - Na pewno będziemy rozmawiać o projekcie ustawy, ale też będziemy rozmawiać o potrzebie uzyskania środków z KPO w obecnym kontekście geopolitycznym, to jest niesłychane ważne - mówił.

- Będziemy też więc oczywiście akcentować to, jak korzystnym rozwiązaniem jest pozyskanie tych środków z KPO możliwie szybko, w okolicznościach, które jeszcze rok temu trudno było przewidzieć - dodał.

Szynkowski vel Sęk: na spotkaniu z Solidarną Polską rozmowa o projekcie zmian w sądownictwie i KPO
Szynkowski vel Sęk: na spotkaniu z Solidarną Polską rozmowa o projekcie zmian w sądownictwie i KPOTVN24

Szynkowski vel Sęk był też pytany o poniedziałkowy wpis prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił, że w odniesieniu do nowego projektu o SN pojawiają się dwa pytania. "Czy jest zgodny z Konstytucją i czy jest dla niego większość sejmowa(?)" - napisał prezydent. - Przyjmujemy to do wiadomości, rozmawiamy z panem prezydentem i jego przedstawicielami dalej. (...) Jesteśmy w stałym kontakcie, niemal codziennym, z przedstawicielami pana prezydenta - odpowiedział.

Dopytywany, czy pod wpływem zastrzeżeń prezydenta projekt zmienia się w trakcie konsultacji, odparł: - Nie zmieniamy projektu w trakcie konsultacji.

- Bazą konsultacji jest przedłożony projekt, który został oceniony przez Komisję Europejską jako, jeśli zostanie przyjęty, wypełniający kamienie milowe z zakresu wymiaru sprawiedliwości. Wyjaśniamy różne rozwiązania, dlaczego takie, a nie inne zostały zapisane w tym projekcie - dodał.

Zauważył przy tym, że możliwość zgłaszania poprawek do projektu pojawi się podczas prac parlamentarnych nad nim. Pytany, czy jest możliwe, że projekt trafi pod obrady Sejmu w przyszłym tygodniu, 11 stycznia, odparł: - Myślę, że to nie tylko możliwe, ale i przewidywane.

Morawiecki: czasami się wspieramy, kłócimy, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo rodziny

We wtorek o relacjach z koalicjantem mówił premier Morawiecki. - Chcę przedstawić przede wszystkim hierarchię potrzeb RP. O tym będę przede wszystkim mówił, że różne spory są ważne. Tak jak w rodzinie, czasami się wspieramy, kłócimy, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo rodziny, bezpieczeństwo finansowe, rozwój. Na tym chcę się skoncentrować. (...) Chcę wskazywać na to, co jest ważne, a co jest jeszcze ważniejsze i myślę, że jak uda się do tego przekonać, to byłoby to bardzo dobre dla Polski - oświadczył.

Solidarna Polska przeciwna projektowi PiS

Lider SP Zbigniew Ziobro oświadczył, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu zmian w ustawie o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o SN i innych sądów, autorstwa PiS, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.

Dwa dni po złożeniu projektu zmian w ustawie o SN prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.

Sejm miał zająć się projektem jeszcze w grudniu ubiegłego roku, ale został zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego.

Autorka/Autor:js, akw/kg

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę rano nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP