Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej. Marcin Kierwiński, europoseł, były minister spraw wewnętrznych, będzie pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy po powodzi. Prezydent Andrzej Duda odwiedził tereny powodziowe i zapowiedział, że podpisze decyzję o powołaniu pełnomocnika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę, 21 września.
1. Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej
Powiaty bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. We wtorek rząd rozszerzył terytorium objęte tym stanem o kolejne powiaty. W piątek nastąpiło kolejne rozszerzenie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej
2. Kierwiński zrzeknie się mandatu europosła
Marcin Kierwiński, europoseł, były minister spraw wewnętrznych, będzie pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy po powodzi - poinformował premier Donald Tusk.
Premier podkreślił, że "zadanie jest gigantyczne". - Będziemy musieli mądrze i szybko rozdysponować miliardy złotych, aby trafiły tam, gdzie są naprawdę potrzebne. Jak wiecie, to jest bardzo skomplikowana struktura wydatków. Trzeba współpracy z administracją, ze służbami, z samorządem - wyliczał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kierwiński zrzeknie się mandatu europosła
3. Prezydent na terenach powodziowych
Prezydent Andrzej Duda przyjechał na tereny powodziowe. Najpierw był w Lądku-Zdroju, a później w Głuchołazach. Obejrzał spowodowane przez powódź zniszczenia, rozmawiał z lokalnymi władzami i przedstawicielami służb, które pracują na miejscu.
Zapowiedział, że podpisze decyzję o powołaniu pełnomocnika rządu do spraw walki ze skutkami powodzi. - Trzeba pracować zgodnie - powiedział.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent na terenach powodziowych. Po decyzji premiera gotów jest podpisać ważny dokument
4. Neo-KRS wydaje komunikat w sprawie Nowackiej i Kotuli
Upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa wydała komunikat podsumowujący zakończone w piątek dziesięciodniowe posiedzenie. W jednym z punktów neo-KRS przekonuje, że trzy członkinie obecnego rządu "nie objęły urzędu ministra" ze względu na sposób wygłoszenia przez nie przysięgi, w czasie której użyły feminatywów.
KRS twierdzi, że "Rada Ministrów powołana 13 grudnia 2023 r. nie jest organem tożsamym do Rady Ministrów, o jakiej stanowi Konstytucja", a w jej pracach "biorą udział osoby, które nie objęły urzędu ministra w trybie art. 151 Konstytucji RP, a które roboczo można określić mianem komisarzy działów".
"Nieprawidłowy skład Rady Ministrów wynika z braku złożenia ślubowania zgodnie z konstytucyjną treścią roty ślubowania przez Ministra Edukacji Barbarę Nowacką i Ministra ds. Równości Katarzynę Kotulę, które w miejsce słów 'obejmując urząd ministra (…)' wypowiedziały słowa: 'obejmując urząd ministry' oraz wobec wypowiedzenia przez Marzenę Okłę-Drewnowicz, że obejmuje Urząd Ministra ds. Polityki Społecznej w sytuacji, gdy postanowieniem Prezydenta RP została powołana na stanowisko ministra ds. polityki senioralnej" - przekonuje neo-KRS.
5. ISW analizuje słowa Putina
W analizie z 19 września amerykański Instytut Studiów nad Wojną napisał o słowach przywódcy Rosji Władimira Putina, które zostały wygłoszone podczas czwartkowego spotkania z szefami rosyjskich regionów i okupowanego ukraińskiego Krymu.
"Putin stwierdził, że Rosja musi zapewnić 'brak przeszkód' w przemieszczaniu się rosyjskich obywateli między Rosją kontynentalną a obwodem królewieckim" - napisał ISW.
Zdaniem ISW, komentarze Putina "o utrzymywaniu więzi kulturalnych i społecznych Królewca z Rosją są najprawdopodobniej skierowane do rosyjskiej opinii publicznej, choć Putin może stwarzać warunki pod przyszłą rosyjską agresję przeciwko państwom bałtyckim pod pozorem obrony obwodu królewieckiego".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: ISW analizuje słowa Putina. "Może stwarzać warunki pod przyszłą rosyjską agresję przeciwko państwom bałtyckim"
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Michał Meissner/PAP/EPA