PSL nie wejdzie w koalicję z PiS w sejmikach. "Ta partia ma złą reputację"

[object Object]
"PSL nie wejdzie w koalicję z PiS w sejmikach"tvn24
wideo 2/35

Nie wyobrażamy sobie koalicji z partią antysamorządową, jaką jest PiS – oświadczył w środę w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Dodał, że to "jednolity głos" partii. - PiS ma złą reputację - tłumaczył wiceprezes PSL Dariusz Klimczak.

Spotkanie Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL w sprawie wyborów samorządowych odbyło się w środę w siedzibie partii przy ulicy Pięknej w Warszawie. Brali w nim udział m.in. prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, szef sztabu wyborczego Piotr Zgorzelski i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

PSL "trzecią siłą w Polsce samorządowej"

Jarubas poinformował po spotkaniu, że partia podsumowała wybory samorządowe, które "potwierdziły, że stronnictwo jest trzecią siłą w Polsce samorządowej". - Bardzo mocne poparcie, które uzyskaliśmy potwierdza, że PSL w samorządzie ma tam swoje bardzo mocne miejsce – dodał.

Polityk PSL powiedział, że władze partii zrobiły przegląd scenariuszy potencjalnych koalicji w sejmikach wojewódzkich. - To, co możemy powiedzieć i jest to głos jednolity dla całego stronnictwa, dla wszystkich 16 regionów: nie wyobrażamy sobie koalicji z partią antysamorządową, jaką jest PiS – oświadczył Jarubas.

Ocenił, że współpraca z tak "antydemokratyczną" formacją, za jaką uznał PiS, "szkodzi" ugrupowaniom, które się na nią decydują.

"Kosiniak-Kamysz uzyskał silne wsparcie"

Polityk PSL dodał, że podczas obrad Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał bardzo silne wsparcie dla swego przywództwa w partii. - Tym, którzy proponują jakieś zmiany w tym obszarze, proponujemy, żeby zajęli się swoimi formacjami - podkreślił Jarubas.

Nawiązał zapewne do słów rzeczniczki PiS Beaty Mazurek, która napisała niedawno na Twitterze: "Skoro PSL ma bardzo słaby wynik w wyborach, to może zmieni lidera. Wtedy będzie nowe otwarcie i możliwość powołania koalicji w niektórych sejmikach".

- 16 przedstawicieli polskich regionów potwierdziło, że prezes Władysław Kosiniak-Kamysz wykonał olbrzymią pracę. I ten wynik, mocny wynik PSL, jest również efektem jego pracy, tytanicznego wysiłku, który podjął, dzięki któremu również PSL pokazało, że ma siłę w Polsce lokalnej i będzie decydować przez następne lata o kształcie polityki w regionach – powiedział Jarubas.

PiS "ma złą reputację"

Wiceszef PSL Dariusz Klimczak powiedział, że podczas obrad "każdy region zdecydowanie wykluczył jakąkolwiek współpracę z PiS". - Ta partia ma złą reputację, ta partia jest antysamorządowa i obawiamy się tego, że po pięcioletniej kadencji z samorządu nic nie zostanie, że samorząd pod rządami PiS to będzie atrapa, za którą nic się nie kryje - dodał.

Klimczak podkreślił, że podczas środowego spotkania "pierwszy raz w historii Polskiego Stronnictwa Ludowego cały Naczelny Komitet Wykonawczy wstał i bił brawo prezesowi PSL, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi". - Nie tylko za tę decyzję, ale przede wszystkim za to jak poprowadził samorządową kampanię PSL - dodał.

"Jesteśmy wygranym tych wyborów"

Wiceszefowa PSL Urszula Pasławska podkreśliła, że stronnictwo szło do wyborów samorządowych samodzielnie. - I to nam się opłacało. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że jesteśmy wygranym tych wyborów, ponieważ żadna z sondażowni nie dawała nam więcej niż jednocyfrowy wynik - zauważyła posłanka.

- W tych wyborach też odczuliśmy, że nie tylko kandydaci są ważni (...), ale również szyld PSL odbudowuje swoją markę. My to czujemy i to pokazał wynik wyborczy, dlatego partia samorządowa, partia ideowa jaką jest PSL nie może sobie pozwolić na współpracę, na otwarcie się na partię, która jest partią antyobywatelską i antysamorządową - mówiła Pasławska.

Współpraca z PiS "na własną rękę"?

Politycy Stronnictwa mówili o pomysłach, jak powstrzymać członków PSL, którzy na własną rękę decydowaliby się na współpracę z PiS. Jarubas odpowiedział, że taki problem raczej może mieć PiS.

- Bo już słyszymy o takich propozycjach - nie będę zdradzał szczegółów - że część z kandydatów PiS, których nie widzą władze tej formacji w zarządach województw, rozważa w tych samorządach - gdzie ta różnica jest jeden, bądź dwa mandaty - migrację do innych formacji opozycyjnych - powiedział.

- Myślę, że jest za wcześnie, żeby mówić jeszcze o takich scenariuszach, ale ta atmosfera dzisiejszego spotkania, jednogłośne wsparcie dla prezesa i dla tej polityki, którą proponujemy utwierdza nas w przekonaniu, że ze strony PSL takich zagrożeń nie ma - zaznaczył Jarubas.

Na pytanie, czy nie będzie buntu w partii na przykład w sejmiku warmińsko-mazurskim, skąd dochodzą głosy, że radni PSL chcieliby zawiązać koalicję z PiS, Pasławska odparła, że ani jeden radny PSL z tego sejmiku nie złożył "takiego akcesu". - Rozmawiam ze wszystkimi, w związku z tym uważam, że to są takie kaczki dziennikarskie, które mają siać chaos informacyjny. Nie ma takiego zagrożenia na Warmii i Mazurach - zapewniła.

Według podanych w poniedziałek przed południem wyników sondażu Ipsos - tzw. late poll - w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobyło 33 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 procent.

Autor: mjz//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

TVP informuje o roszczeniach wystosowanych przeciwko spółce za materiały wyemitowane w latach 2016-2023. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez szefową neo-KRS. Na terenie Wojskowej Akademii Łączności w Petersburgu doszło do eksplozji - relacjonują rosyjskie media. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Źródło:
PAP, TVN24

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl