Polskie Siły Zbrojne otrzymają w najbliższych latach kilkaset milionów sztuk amunicji strzeleckiej - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Wynika tak z umowy, jaką w czwartek Agencja Uzbrojenia zawarła z zakładami Mesko S.A., należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kwota, za jaką pozyskana zostanie amunicja różnych kalibrów, to blisko miliard złotych brutto.
"Polscy żołnierze otrzymają w najbliższych latach kilkaset milionów sztuk amunicji strzeleckiej. Podpisana dziś umowa z krajowym przemysłem obronnym pozwoli na dostarczenie amunicji różnych kalibrów" - napisał w piątek po południu na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Umowa na blisko miliard złotych
Więcej szczegółów na temat umowy przekazano na stronie internetowej Wojska Polskiego. Jak podano, reprezentująca Skarb Państwa Agencja Uzbrojenia, która jest jednostką organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej, zawarła w piątek umowę z zakładami Mesko S.A., należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Dokument "zakłada dostawę amunicji strzeleckiej w kalibrach od 5,56 do 9 mm dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej". "W efekcie zawartej umowy, w latach 2023-2026 pozyskanych zostanie kilkaset mln sztuk amunicji za kwotę blisko 1 mld zł brutto" - podano.
Jak czytamy, "umowa dotyczy dostaw 5,56 mm naboi z pociskiem z rdzeniem stalowym oraz naboi z pociskiem smugowym; 7,62 x 51 mm naboi taśmowanych z pociskiem BALL; 7,62 mm naboi karabinowych z pociskiem T-46; 9 x 18 mm naboi pistoletowych z pociskiem P oraz 9 x 19 mm naboi z pociskiem z rdzeniem ołowianym".
"Ponadto w umowie przewidziano możliwość zwiększenia liczby pozyskiwanej amunicji w ww. asortymentach zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP" - dodano.
Narodowy Program Amunicyjny
W związku z rozpoczęciem przez Rosję pełnoskalowej agresji na Ukrainę rząd przyjął 29 marca tego roku Narodowy Program Amunicyjny, czyli program zwiększenia produkcji amunicji i zapasów amunicji wielkokalibrowej polskiego wojska, aby - jak przekazywano - uzupełnić rezerwy i zapewnić zapasy konieczne przy rozbudowie potencjału polskich Sił Zbrojnych.
Wieloletni program ma wesprzeć rozwój zdolności polskiego przemysłu do produkcji amunicji i tym samym zwiększyć potencjał obronny państwa.
Pierwsze posiedzenie komitetu sterującego, któremu przewodniczy premier, odbyło się 20 kwietnia.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock